Poznań: Ceny biletów będą zamrożone? Radni PO są za...

  Poznań: Ceny biletów będą zamrożone? Radni PO są za podwyżkami w lipcu

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Po raz pierwszy w historii - we wtorek - pod obrady Rady Miasta trafi obywatelski projekt uchwały.

  Po raz pierwszy w historii - we wtorek - pod obrady Rady Miasta trafi obywatelski projekt uchwały. ©Grzegorz Dembiński

  Co z podwyżką cen biletów komunikacji miejskiej? Decyzja w tej sprawie ma zapaść na jutrzejszej sesji. Możliwe są dwa scenariusze. W każdym z nich w pierwszoplanowej roli występuje Platforma. Wyższych opłat jednak nie unikniemy. Albo wejdą one w życie w styczniu, albo z półrocznym poślizgiem, czyli 1 lipca 2013 r. To ostatnie rozwiązanie jest najbardziej prawdopodobnym.
  Po raz pierwszy w historii - we wtorek - pod obrady Rady Miasta trafi obywatelski projekt uchwały.

  Po raz pierwszy w historii - we wtorek - pod obrady Rady Miasta trafi obywatelski projekt uchwały. ©Grzegorz Dembiński

  Wtorkowa sesja przejdzie do historii przynajmniej z jednego powodu. Po raz pierwszy pod obrady Rady Miasta trafi obywatelski projekt uchwały. Dotyczy on zamrożenia podwyżki cen biletów. Wyższe opłaty weszłyby w życie nie w styczniu 2013 r., a w styczniu 2014. Ponadto w uchwale wpisano wydłużenie czasu obowiązywania biletów 15-minutowych do 25 minut. Promocja obowiązywałaby od poniedziałku do piątku, w godz. 6-19.

  CZYTAJ:
  RADNI PO GODZĄ SIĘ NA PODWYŻKĘ CEN BILETÓW


  Jutro decydujące starcie - obywatelski projekt uchwały przepadnie

  Obywatelski projekt z pewnością poprą radni SLD oraz PiS.

  - Od początku go wspieraliśmy, pomagaliśmy zbierać podpisy - przypomina Tomasz Lewandowski, szef klubu SLD. - Podwyżka spowoduje odpływ kolejnej grupy pasażerów.

  Z obywatelskim projektem utożsamia się także PiS. Szymon Szynkowski vel Sęk, szef klubu tej partii wskazuje, że jest kilka powodów, by zrezygnować ze styczniowej podwyżki: niepunktualność komunikacji spowodowana remontami, objazdy, kłopoty z kupnem biletów.

  - Robienie podwyżki w tej sytuacji jest absurdem - twierdzi Sz. Szynkowski vel Sęk. - Nie ma dla niej uzasadnienia społecznego i ekonomicznego.

  Jednak połączone siły SLD, PiS oraz Macieja Przybylaka, radnego PRO i Juliusza Kubla, radnego niezależnego, dają zaledwie 14 głosów i nie wystarczą, by obywatelski projekt uchwały został przyjęty. Wszystko w rękach PO, bo klub PRO (poza Przybylakiem) będzie głosował tak jak prezydent sobie życzy.

  - Platforma nie poprze tej uchwały - twierdził w piątek wieczorem Marek Sternalski, po posiedzeniu klubu PO. Dlaczego? Nie chciał zdradzić.

  Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozważano różne pomysły. Niektórzy radni PO proponowali podwyżkę, ale dopiero od 1 lipca. Część opowiadała się za obywatelskim projektem, a jeszcze inni za jego odrzuceniem. Zwyciężyła ostatnia opcja (w głosowaniu 8 do 6). Ale już w sobotę radni PO wyciągają rękę na zgodę do mieszkańców. Proponują, by podwyżkę cen biletów wprowadzić nie od stycznia, ale od 1 lipca.

  - Przesunięcie jej o rok byłoby zbyt ryzykowne dla finansów miasta - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, radny PO. I dodaje, że rozsądnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie wyższych opłat od 1 lipca, gdy zakończą się już wszystkie ważniejsze inwestycje: przedłużenie trasy "pestki", trasy tramwajowej na Junikowo, wiadukt górczyński.
  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Platforma Obłudy i wszystko jasne!.

  gty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Zadłużenie miasta, największe w Polsce podatki, drożyzna ogromna, ludzie uciekają z Poznania. Ogromne opłaty i długi mają płacić w Poznaniu emeryci, renciści i studenci ?. Zielona wyspa?.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PO niech dotrzyma słowa najpierw

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Pan radny z PO, niech najpierw dotrzyma słowa sprzed roku. Podwyżka weszła w życie, a tramwaje jak stoją w korku tak stoją, bo ZDM ustawia światła pod auta. "Łukasz Mikuła, radny PO. - Wiele...rozwiń całość

  Pan radny z PO, niech najpierw dotrzyma słowa sprzed roku. Podwyżka weszła w życie, a tramwaje jak stoją w korku tak stoją, bo ZDM ustawia światła pod auta. "Łukasz Mikuła, radny PO. - Wiele pomysłów jest sensownych, zwłaszcza w kontekście planowanych podwyżek cen biletów. Nasz klub postawił warunek: podwyżki tak, ale tylko pod warunkiem usprawnienia komunikacji"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .......

  XXX (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  Jakie to obłudne... Radny Wisniewski udaje, ze popiera mieszkańców. W rzeczywistości zawsze razem z PO popierał nisczący miasto budżet i zadłuzenianie Poznania. Ślepo popiera wraz z radnymi PO...rozwiń całość

  Jakie to obłudne... Radny Wisniewski udaje, ze popiera mieszkańców. W rzeczywistości zawsze razem z PO popierał nisczący miasto budżet i zadłuzenianie Poznania. Ślepo popiera wraz z radnymi PO decyzje prezydenta (vide G 24, ciągłe kredyty, odszkodowania developerom itp). Jesli dalej tacy jak on i jemu podobni (vide Sternalski, Tomczak, Ganowicz, Jedrzejczak, Skrzypinski, Fabiś, Kręglewski, Świątkowski, Zawieja i in.) będą decydować o losie Poznania to dalej zadłużać będa miasto, dalej będą likwidować szkoły, dalej będą tworzyć pozory dbania o mieszkańców, a w rzeczywistości będa dbać o siebie i swoich kolegów. Oby do wyborów, a może do referendum ? ...
  I żeby nie było niedomówień : Lewandowski z SLD - taki propoznanski a chce wydać 150 000 z kasy miasta na kaski i pałki dla policjantów...
  Obecni radni to jakaś pomyłka !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  REW

  EEWE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  RYZYKOWNE DLA FINANSÓW MIASTA?!? ZA LAWINĘ ODSZKODOWAN WECHTÓW I INNYCH PŁACIMY MY PODATNICY, BO MIASTA TO MY, A URZĘDASY, KTÓRE DOPROWADZIŁY DO TEGO WINNI WYLĄDOWAĆ ZA KRATAMI

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek......

  Daras (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  Tak można w skrócie opisać politykę PO w Poznaniu.

  Nie chcę ale muszę zgodzić się z Giertychem: Ciamciaramcia i tyle !!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo