Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań chce poprawić demografię w mieście. W jaki sposób?

Alicja Durka
Alicja Durka
Najwyższe zaludnienie wynoszące 590,1 tys. osób odnotowano w mieście w 1990 roku, natomiast na koniec 2019 roku Poznań zamieszkiwało 534,8 tys. osób. Oznacza to, że w ciągu 29 lat populacja miasta zmniejszyła się o 55,3 tys. osób - czyli o 9,4 proc.
Najwyższe zaludnienie wynoszące 590,1 tys. osób odnotowano w mieście w 1990 roku, natomiast na koniec 2019 roku Poznań zamieszkiwało 534,8 tys. osób. Oznacza to, że w ciągu 29 lat populacja miasta zmniejszyła się o 55,3 tys. osób - czyli o 9,4 proc. Pixabay
Poznańscy radni przyjęli na wtorkowej sesji rady miasta uchwałę w sprawie przyjęcia Polityki Miasta Poznania na rzecz rodzin na lata 2022-2025. Według założeń miasto ma skupić się na poprawie demografii, poprzez wsparcie wszelkiego rodzaju rodzin wychowujących dzieci.

Jak czytamy w projekcie - w Poznaniu - podobnie jak w całej Polsce, liczba mieszkańców maleje od lat.

- Najwyższe zaludnienie wynoszące 590,1 tys. osób odnotowano w mieście w 1990 roku, natomiast na koniec 2019 roku Poznań zamieszkiwało 534,8 tys. osób. Oznacza to, że w ciągu 29 lat populacja miasta zmniejszyła się o 55,3 tys. osób, tj. o 9,4 proc. - czytamy w projekcie.

W 2020 roku zaludnienie w Poznaniu wyniosło ok. 532 tys. mieszkańców. Według badań operatorów telefonii komórkowej w Poznaniu zamieszkuje jednak 635 tys. osób.

Polityka prorodzinna Poznania

Zbudowanie systemu wsparcia dla rodzin, opracowanego i zawartego w Polityce Miasta Poznania na rzecz rodzin na lata 2022-2025 ma przyczynić się do poprawy trendów demograficznych.

Polityka miasta ma się koncentrować na podstawowych funkcjach rodziny:

  1. funkcji prokreacyjnej – zapewniającej biologiczną trwałość społeczności naszego miasta,
  2. funkcji wychowawczej – zapewniającej optymalne warunki rozwoju dzieci,
  3. funkcji ekonomicznej – zapewniającej dobrostan rodzin i przyszłych pokoleń,
  4. funkcji opiekuńczej – zabezpieczającej potrzebę sprawowania opieki nad członkami rodziny,
  5. funkcji emocjonalnej – zapewniającej zdrowie psychiczne przez zaspokajanie potrzeb emocjonalnych człowieka: bezpieczeństwa, przynależności, szacunku, ekspresji uczuć, możliwości rozwoju.

Według obecnego programu polityki rodzinnej rodzina uznawana jest jako podstawowa przestrzeń życia obywateli oraz kształtowania i rozwoju następnych pokoleń, jak również przyjęcie systemu wartości, w którym każda rodzina i dzieci są wartością priorytetową.

Miasto skupia się więc na podmiotowości i autonomii każdej rodziny, tworzeniu warunków do pełnego rozwoju i funkcjonowania rodzin poprzez wspomaganie ich we wszystkich fazach rozwoju.

Co ważne, polityka Poznania ma odnosić się do wszystkich rodzin, szczególnie do rodzin i osób wychowujących dzieci oraz osób oczekujących narodzenia dziecka lub/i przygotowujących się do roli rodziców/opiekunów. Adresatami Polityki są wszystkie rodziny mieszkające w Poznaniu, a przez rodzinę rozumie się rodziców lub opiekunów wychowujących dzieci wspólnie w ramach tworzonych związków małżeńskich, partnerskich, a także osoby wychowujące dzieci samodzielnie oraz osoby oczekujące narodzenia dziecka lub/i przygotowujące się do roli rodziców/opiekunów.

Cele polityki rodzinnej

Celem polityki miasta jest przede wszystkim poprawa sytuacji demograficznej i odwrócenie trendu odpływu poznańskich rodzin do gmin ościennych m.in. poprzez dbałość o dobrostan rodzin, które już w Poznaniu mieszkają.

Poznań chce więc stworzyć warunki do godzenia obowiązków wobec rodziny z indywidualnymi aspiracjami jej członków; sprzyjające integracji międzypokoleniowej, w tym także utrwalanie postawy szacunku i odpowiedzialności za osoby starsze; sprzyjających integracji społecznej rodzin oraz rozwinąć usługi wspierające rodzinę w codziennym życiu, poprawieniu komfortu i jakości życia.

2038 zł emerytury na rękę ma 66-letni były nauczyciel historii, mgr z dwoma fakultetami, 41 lat pracy. Dorabia 480 zł w świetlicy.  Ile dostają na konto inni emeryci z regionu? Zobacz w dalszej części galerii >>>

Tyle naprawdę dostają na konto emeryci i renciści. Zaglądamy...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski