Poznań: Dyspozytornia medyczna musi opuścić budynek przy...

  Poznań: Dyspozytornia medyczna musi opuścić budynek przy ulicy Wiśniowej. Wróci na ul. Rycerską

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Koszt jednego stanowiska w dyspozytorni to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

  Koszt jednego stanowiska w dyspozytorni to nawet kilkanaście tysięcy złotych. ©Piotr Hukalo

  Dyspozytornia medyczna mieszcząca się przy ulicy Wiśniowej w Poznaniu do końca marca ma opuścić dotychczasową siedzibę. Wojewoda wielkopolski postanowił rozwiązać zawarte w 2012 roku porozumienie. Dyspozytorzy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego wracają więc na ul. Rycerską.
  Koszt jednego stanowiska w dyspozytorni to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

  Koszt jednego stanowiska w dyspozytorni to nawet kilkanaście tysięcy złotych. ©Piotr Hukalo

  Skoncentrowana dyspozytornia medyczna to pracownicy odbierający alarmowe telefony z numeru 999 (lub przekierowania z numeru 112). Osoby tam pracujące muszą posiadać wykształcenie medyczne. To ratownicy, pielęgniarki, lekarze. Należąca do pogotowia ratunkowego dyspozytornia do tej pory korzystała z siedziby i infrastruktury Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To z kolei pracownicy obsługujący zgłoszenia z numeru 112. CPR to jednostka podlegająca wojewodzie.

  – Do końca marca mamy czas na urządzenie i wyposażenie nowej dyspozytorni w naszej siedzibie przy ulicy Rycerskiej – mówi Robert Judek, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. – To dla nas intensywny okres, bo od kwietnia przejmujemy również obowiązki likwidowanej dyspozytorni w Pile.

  Urządzenie dyspozytorni to spore koszty. Trzeba będzie kupić komputery z oprogramowaniem, sprzęt zapewniający łączność, biurka i krzesła. Podlegające marszałkowi województwa wielkopolskiego pogotowie ratunkowe będzie musiało wyposażyć dziewięć stanowisk, a koszt jednego to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

  – Jeśli pogotowiu nie uda się przeprowadzić do końca marca, to możliwe jest przedłużenie porozumienia i wynajęcie im dotychczasowych pomieszczeń na zasadach komercyjnych – mówi Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego i tłumaczy powody rozwiązania porozumienia: – Po pierwsze, potrzebujemy miejsca na rozwój CPR, a po drugie, nie jest racjonalne wynajmowanie w mieście powierzchni dla urzędu, jak choćby to na potrzeby Wydziału Paszportów, i jednoczesne udostępnianie swoich zasobów za darmo – mówi Stube.

  POLECAMY:

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »