Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Film o megalitach starszych o 1000 lat niż egipskie piramidy

Marek Zaradniak
Tak prawdopodobnie wyglądała kobieta z czasów kultury pucharów lejkowatych
Tak prawdopodobnie wyglądała kobieta z czasów kultury pucharów lejkowatych Archiwum Krzysztofa Paluszyńskirgo
W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia TVP Historia pokaże film poznańskiego twórcy Krzysztofa Paluszyńskiego "Megality. Historia sprzed 5500 lat".

Jego premiera odbyła się 5 grudnia tego roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Za najbardziej rozpoznawalne megality uważa się te, które znajdują się w Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Tymczasem Krzysztof Paluszyński w swym trwającym ponad godzinę fabularyzowanym dokumencie próbuje opisać i wyjaśnić tajemnice megalitów skrywanych w lasach w okolicach Wietrzychowic, Sarnowa i Wilczyna, pogranicza Kujaw i Wielkopolski, Pomorza, ale także południa Polski. Mowa jest w filmie o cywilizacji z czasów neolitu nazwanej od charakterystycznego kształtu odnalezionych naczyń z tamtego okresu kulturą pucharów lejkowatych. Film opowiada również m.in. o pochodzącym sprzed 5500 lat cmentarzysku w Górach na pograniczu gmin Wilczyn i Ślesin. Znajduje się tam kilkanaście grobowców, które są starsze od piramid egipskich o około 1000 lat.

W filmie obejrzymy także m.in. najcenniejsze zabytki z okresu kultury pucharów lejkowatych, jak na przykład tak zwane „wołki z Bytynia” oraz waza z Bronocic.

Film Krzysztofa Paluszyńskiego nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące tamtego okresu. Przybliża jedynie to co udało się ustalić naukowcom. Mówi m.in. o tym jak żyli i jakimi narzędziami posługiwali się ludzie zamieszkujący te ziemie w tamtych czasach. Ma uświadomić widzowi, że tuż obok nas rozegrała się historia o tysiąc lat starsza od egipskich piramid i równie tajemnicza co kręgi kamienne w Stonehenge. Ludzie na tych obszarach żyli przez około 1500 lat. Potem zniknęli. Najprawdopodobniej w wyniku katastrofy klimatycznej.

W filmie znalazły się także wypowiedzi specjalistów zajmujących się neolitem, ale także antropologów, którzy wykonali pierwszą w Polsce rekonstrukcję wyglądu przedstawicielki kultury pucharów lejkowatych.

Nie zabrakło też udziału grup rekonstrukcyjnych złożonych ze studentów Instytutu Archeologii UAM. To niezwykły film, jakiego w Polsce jeszcze nie było, a który powinien obejrzeć każdy kto fascynuje się historią i archeologią. Zobaczymy go o godzinie 12.15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski