Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Konsultacje społeczne z mieszkańcami dotyczące budżetu

Bogna Kisiel
Poprawa stanu dróg, chodników i oświetlenia (58,8 proc.); czystości na terenie miasta (41,6 proc.), bezpieczeństwa (41,3 proc.) - to najważniejsze sprawy, które należy załatwić w Poznaniu. Takie priorytety sprecyzowali uczestnicy konsultacji społecznych, dotyczących przyszłorocznego budżetu.

W konsultacjach społecznych, które odbyły się w czerwcu, wzięło udział 131 osób. To pierwszy taki sondaż w Poznaniu.

CZYTAJ TEŻ:

POZNAŃ DOŁOŻY KOLEJNE 38 MLN ZŁ NA STADION?

- Jego wyniki będą jednym z istotnych kryteriów, które weźmiemy pod uwagę przy konstruowaniu przyszłorocznego budżetu - deklaruje Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. - Wyraźnie pokazują kierunki myślenia poznaniaków.

A jakie one są? 50 proc. uczestników konsultacji uważa, że trzeba szukać oszczędności; 36 proc. do działań oszczędnościowych dodaje także zwiększenie dochodów miasta, a 14 proc. wskazuje jedynie na zwiększanie dochodów. Pytani o ocenę działań inwestycyjnych zdecydowana większość, bo ponad 80 proc. pozytywnie odniosło się do brania przez miasto kredytów na inwestycje, dofinansowywane przez Unię, budowy Term Maltańskich, starania się o bycie miastem gospodarzem Euro 2012 oraz powstania Stadionu Miejskiego. Choć 55 proc. uważa, że koszt tej ostatniej inwestycji jest za wysoki.

Wskazywano, że oszczędności należy szukać w: administracji, gospodarcze przestrzennej i gospodarowaniu nieruchomościami, polityce społecznej, komunikacji zbiorowej oraz promocji miasta. Należy natomiast oszczędzić: oświatę, kulturę, bezpieczeństwo mieszkańców, drogi i ich oświetlenie oraz politykę zdrowotną.

- Poznaniacy wykazali się solidaryzmem społecznym, ale są przekonani, że znaczna część beneficjentów pomocy społecznej niesłusznie pobiera pieniądze - tłumaczy Rafał Janowicz z Pentora.

Zdaniem, uczestników debaty publicznej nad budżetem 2012, m.in. należy eksmitować osoby, zajmujące mieszkania komunalne, które nie płacą czynszu (52 proc.); a w wypadku osób mieszkających w budynkach socjalnych, którzy niszczą je i są uciążliwi, przenosić je do kontenerów socjalnych (83 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski