Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Liceum Urszulanek otrzymało zgodę na utworzenie szkoły publicznej, ale formalnie szkoła nie istnieje

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Liceum Sióstr Urszulanek od lat funkcjonuje w Poznaniu jako szkoła niepubliczna. Jej przedstawiciele chceli jednak, żeby placówka miała status publicznej. Zgodę otrzymali, ale szkoła formalnie nie istnieje.
Liceum Sióstr Urszulanek od lat funkcjonuje w Poznaniu jako szkoła niepubliczna. Jej przedstawiciele chceli jednak, żeby placówka miała status publicznej. Zgodę otrzymali, ale szkoła formalnie nie istnieje. Waldemar Wylegalski
Liceum Sióstr Urszulanek od lat funkcjonuje w Poznaniu jako szkoła niepubliczna. Jej przedstawiciele chcieli jednak, żeby placówka miała status publicznej. Zgodę otrzymali, ale szkoła formalnie nie istnieje.

Ze sprawą zgłosił się do nas rodzic jednego z uczniów Liceum Sióstr Urszulanek. Podczas pierwszego zebrania dla rodziców dyrektorka szkoły poprosiła rodziców o pomoc finansową ze względu na brak pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli. Jak twierdzi, szkoła nie otrzymała subwencji oświatowej z miasta.

Czytaj także: Strajk nauczycieli: Czy we wrześniu lub październiku 2019 odbędzie się strajk nauczycieli?

Sprawdź też:

Liceum od 9 lat starało się o utworzenie szkoły publicznej. Otrzymywało jednak od władz miasta negatywne odpowiedzi. Dopiero w maju tego roku Wielkopolski Kurator wydał zgodę na utworzenie placówki. Uczniowie rekrutowali się jednak do szkoły niepublicznej.

1 września otrzymaliśmy informację o tym, że szkoła będzie funkcjonowała jako publiczna, mimo że rekrutacja odbywała się do szkoły prywatnej. My, jako rodzice, zapisując dzieci do tej szkoły, byliśmy świadomi, że będzie trzeba za nią płacić. Później jednak się okazało, że szkoła prywatną nie będzie. Dyrekcja poinformowała, że możemy składać wniosek o przeniesienie z klasy pierwszej Niepublicznego Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek, do którego dziecko zostało przyjęte podczas rekrutacji, do klasy pierwszej publicznego XXXIX Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu – mówi rodzic ucznia klasy pierwszej.

Taka szkoła nie istnieje

Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania tłumaczy jednak, że w świetle prawa taka szkoła nie istnieje, ponieważ nie została ona wpisana do systemu rejestracji oświatowej.

– Nadal funkcjonuje Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek, ale szkoły publicznej nie ma, ponieważ nie została ona zarejestrowana. Szkoła, która funkcjonowała wcześniej nie może zostać przekształcona. Może zostać utworzona nowa placówka, a tak się nie stało. Prezydent Poznania odmówił wydania zezwolenia, wówczas Zgromadzenie odwołało się do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, który wydał zezwolenie na założenie szkoły publicznej, bez wpisywania jej do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych - tłumaczy Przemysław Foligowski. Zgromadzenie Sióstr Urszulanek złożyło skargę na bezczynność prezydenta do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w sprawie wpisania szkoły do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych, a ten uznał ją za bezzasadną. Miasto złożyło natomiast skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Wielkopolskiego Kuratora Oświaty udzielającego zezwolenia na założenie szkoły publicznej. WSA uznał, że kuratorium naruszyło prawo i weszło w kompetencje samorządu – dodaje Foligowski.

Choć szkoła funkcjonuje jako placówka niepubliczna, rodzic, który zgłosił się do nas ze sprawą, przyznaje, że czesnego nie płaci, ponieważ dyrekcja uznaje, że szkoła od września zaczęła funkcjonować jako publiczna.

Zobacz też:

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski