18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Maraton Pisania Listów w obronie prześladowanych [ZDJĘCIA]

Justyna Bryske
Fot. Grzegorz Dembiński
"Razem mamy siłę, możemy zmienić świat" - pod takim hasłem w sobotę w południe rozpoczął się w Poznaniu na Rozbracie XII Maraton Pisania Listów. Akcja potrwa do niedzieli.

Podczas Maratonu pisane są listy w obronie osób, wobec których na świecie złamano prawa człowieka. W tym roku jest ich trzynaście. Historie każdego z nich, które mogą posłużyć za gotową treść listu, można przeczytać w punkcie pisania listów przy Puławskiego 21a. - Wielu boi się wziąć udział w akcji, gdyż uważają, że nie są na tyle kreatywni, aby taki list stworzyć. Stąd można skorzystać z gotowej już treści i ją przepisać - zachęca Justyna Skowrońska z poznańskiej grupy Amnesty International.

List można napisać w każdym języku, w tym oczywiście w polskim. W poniedziałek zostanie przez wolontariuszy AI wysłany do ambasad krajów, w których bohaterowie listów doznają represji. - W ambasadzie treść korespondencji zostaje przetłumaczona na język kraju, do którego trafia - tłumaczy Wojciech Michałowski z AI.

Pierwszym, który zaraz po godzinie12 napisał swój list, był Krzysztof. - Napisałem w sprawie trochę zapomnianego więźnia z Guantanamo na Kubie. Przetrzymywany jest w amerykańskiej bazie marynarki wojennej od 9 lat bez postawionych mu zarzutów. Postanowiłem napisać właśnie w jego obronie, gdyż wybór nowego prezydenta USA, może być sprzyjającą okazją do jego uwolnienia - mówi Krzysztof.

Pisanie listów jest gestem solidarności z więźniami. Realnie przyczynia się do poprawy ich sytuacji. - Kiedy piszemy w obronie jednego, konkretnego człowieka, jest duża szansa, że to mu pomoże. Nie zawsze jest to całkowite uwolnienie. Jednak dzięki listowi może przyjść do niego lekarz, bliscy bądź prawnik - mówi Wojciech Michałowski z AI. W zeszłym roku udało się pomóc sześciu bohaterom listów.

Na pomysł Maratonu wpadła warszawska grupa Amnesty International. Idea przyjęła się na całym świecie jako wydarzenie cykliczne. - Nie każdy dotrze na film o prawach człowieka. Natomiast na Maraton ludzie przychodzą celowo, z konkretnym działaniem, stąd większa szansa na pomoc w tego typu akcjach - mówi Anastazja Machy z Ai.

Maraton potrwa przez całą noc, do niedzieli do godziny 12.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski