Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Mieszkania policyjne - bliżej porozumienie z miastem

BEM, SAGA
Jeśli Poznań przejmie policyjne bloki na Wilczaku, lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania najwcześniej w 2014 roku.
Jeśli Poznań przejmie policyjne bloki na Wilczaku, lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania najwcześniej w 2014 roku.
Są szanse, że jeszcze w tym roku dojdzie do porozumienia między policją a miastem w sprawie mieszkań służbowych funkcjonariuszy. Jeśli tak się stanie, komendant zrzeknie się trwałego zarządu nad lokalami i zajmujące je osoby będą mogły wykupić mieszkania.

Czytaj także:
Poznań: Dłużnicy zaczynają płacić za mieszkania
Poznań: Dzięki zamianie mieszkania nie mają długu

W dyspozycji policji jest około półtora tysiąca mieszkań w całym Poznaniu, większość w zasobach komunalnych. Każdego roku do puli wraca maksymalnie kilka lokali, które można udostępnić kolejnym mundurowym. To policja bowiem decyduje o przydziałach, prowadzi ewidencję, sprawdza, czy lokale są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem itp. Dla komendy to dodatkowe obowiązki, od lat więc mówi się o przejęciu mieszkań przez miasto. Teraz pojawia się promień nadziei, że przedsięwzięcie uda się sfinalizować.

- W ubiegłym tygodniu projekt porozumienia trafił do policji - mówi Bartosz Guss z wydziału gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania. - Porozumienie określi zasady przejęcia mieszkań, ale każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie.

- Będziemy się temu przyglądać. Od lat walczymy o uregulowanie kwestii mieszkań, nie chcemy, by ktoś został pokrzywdzony - mówi Andrzej Szary, szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce.

Także komendant wojewódzki podkreśla, że przejęcie przez miasto ma odbyć się z korzyścią dla lokatorów. - Na razie nie ma decyzji dotyczącej zrzeczenia się trwałego zarządu policji nad mieszkaniami - mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Komendant wierzy, że porozumienie uda się podpisać jeszcze w tym roku, ale uważa, że pośpiech jest niewskazany. Chce zadbać o interes rodzin, które zajmują lokale.

Tymczasem, jak tłumaczą urzędnicy, w najbardziej komfortowej sytuacji są policjanci, którzy mają umowy najmu, faktycznie mieszkają w tych lokalach, nigdy nie zalegali z czynszem i złożyli w odpowiednim czasie wnioski o wykup. Będą mogli starać się o bonifikaty nawet do 90 proc. wartości mieszkania. - Przypuszczamy, że będzie to wąska grupa - ocenia Ewa Bartosik z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Kolejną grupą są mieszkańcy, którym przysługiwać może prawo do przekwalifikowania dotychczasowej umowy w umowę najmu lokalu komunalnego. Ale w blokach "policyjnych" mieszka też sporo osób, które nie mają praw do lokali - np. byłe żony policjantów, którzy wyprowadzili się, czy dorosłe dzieci funkcjonariuszy z rodzinami. - Możliwość sprzedaży lokali dotyczy tylko tych osób, które mają prawo tam przebywać. Uwarunkowane to jest w pierwszej kolejności przepisami resortowymi - tłumaczy E. Bartosik.

Na przeszkodzie sprzedaży nie staną prace remontowe, np. termomodernizacja bloków przy Wilczaku. Ponieważ jednak była ona dofinansowana z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska przygotowanie lokali do wykupu rozpocznie się po jej spłacie - w 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski