MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Miliony złotych na forty dzięki nietoperzom?

Błażej Dąbkowski
Nietoperze i ich ochrona mogą być szansą na renesans Twierdzy Poznań. Dzięki obecności tych ssaków w historycznych obiektach, można pozyskać spore środki z Unii Europejskiej.
Nietoperze i ich ochrona mogą być szansą na renesans Twierdzy Poznań. Dzięki obecności tych ssaków w historycznych obiektach, można pozyskać spore środki z Unii Europejskiej. Maciej Łochyński
Nietoperze i ich ochrona mogą być szansą na renesans Twierdzy Poznań. Dzięki obecności tych ssaków w historycznych obiektach, można pozyskać spore środki z Unii Europejskiej.

Projekt "Life Podkowiec +" organizacji Pro Natura spowodował, iż w 2014 r. Unia Europejska przyznała 13 mln zł dofinansowania na ratowanie latających ssaków, a przy okazji remont 9 zabytkowych obiektów w okolicach Nowego Sącza.

Poznański chiropterolog Maciej Łochyński chce, by władze stolicy Wielkopolski spróbowały w podobny sposób pozyskać środki na ochronę nietoperzy, która połączona będzie z rewitalizacją poznańskich fortów. – Nietoperze i obszar Natura 2000 są szansą na renesans Twierdzy Poznań, mogącą stać się atrakcyjnym produktem turystycznym promującym nasze miasto – przekonuje biolog.

Aby tak się stało najpierw - zdaniem ekspertów - należy wprowadzić odpowiednie regulacje w umowach najmu między miastem lub spółkami miejskimi a dzierżawcami fortów (14 z 18 należy do miasta), a także włączyć je do sieci Natura 2000.

Czytaj też: Poznań: Nietoperze nie zablokowały zwiedzania Kaponiery Kolejowej

– Dotychczasowy, często mający negatywny wpływ na nietoperze, sposób zagospodarowania i wykorzystywania fortyfikacji wynikał z braku szczegółowej wiedzy na temat ich występowania w fortach. Brak odpowiednich zapisów w umowach prowadził często do łamania przepisów ochrony gatunkowej przez najemców – uważa M. Łochyński.

Chodzi przede wszystkim o newralgiczny czas, między 15 września a 15 kwietnia, kiedy nietoperze zimują. Dotyczy to m.in. organizacji w fortach wydarzeń w ramach Nocy Fortyfikacji. – Brak koordynacji w Urzędzie Miasta spraw związanych z obiektami, prowadzi do sytuacji, kiedy jednostki miejskie lub od miasta zależne, jak Centrum Inicjatyw Lokalnych, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, promują działania pasjonatów, które bywają często wątpliwe z punktu widzenia ochrony gatunkowej lub w sposób rażący naruszają przepisy ustawy o ochronie przyrody – tłumaczy biolog.

Przypomnijmy, że w magistracie od 2015 r. działa zespół ds. fortyfikacji. Na jego czele stoi Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta. - Forty są naszym dziedzictwem, dlatego musimy mądrze łączyć ochronę zabytków z ochroną przyrody. Jeśli fortyfikacje będą ulegać dalszej dewastacji, zwierzęta nie będą miały gdzie zimować – stwierdza.

W tej sprawie odbędzie się spotkanie z władzami miasta. Inicjatywę wprowadzenia uregulowań prawnych chroniących zwierzęta wspierają dwie poznańskie radne – Lidia Dudziak z PiS i Dominika Król z Koalicji Obywatelskiej.

- Musimy pamiętać, że forty to nie tylko historia, ale także żyjące w nim zwierzęta – zwraca uwagę L. Dudziak. Obecnie nie powinno być problemu z wprowadzeniem zmian, bowiem w 2018 r. RDOŚ we współpracy z poznańskimi chiropterologami uzupełniła wiedzę na temat znaczenia poszczególnych fortów i schronów, dla utrzymania właściwego stanu ochrony gatunków latających ssaków.

Jak się dowiedzieliśmy, ZKZL przy współpracy z RDOŚ już przygotowuje nowe wzory umów najmu fortów. – Między innymi pojawią się w nich zapisy, by wszelkie remonty były przeprowadzane latem – informuje Magdalena Gościńska, rzecznik miejskiej spółki.

– Ochrona nietoperzy, zabytków oraz wykorzystanie fortów mogą iść w parze. Wystarczy odrobina dobrej woli każdej ze stron oraz współpracy miasta, służb ochrony środowiska i pasjonatów historii – podsumowuje M. Łochyński.

23 lutego 1945 roku w Poznaniu zakończyły się działania wojenne. Ostatnim punktem oporu wojsk niemieckich w stolicy Wielkopolski był Fort Winiary. Zobacz, jak po walkach o miasto wyglądała Cytadela. Przejdź dalej --->

Cytadela w Poznaniu. Tak wyglądał zniszczony po wojnie Fort ...

Źródło: gazetalubuska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski