Usprawnienie kontroli bezpieczeństwa, dobudowa nowych stoisk do odprawy biletowo-bagażowej, utrzymanie tegorocznej liczby pasażerów oraz przeznaczenie 20 mln złotych na promocję Poznania za granicą – to najważniejsze plany dotyczące poznańskiego lotniska na 2019 rok.

Chociaż rok 2018 był najlepszym w historii poznańskiego lotniska (ponad 2,4 mln obsłużonych pasażerów) powtórzenie tego wyniku w tym roku będzie wielkim sukcesem. A to z powodu likwidacji bazy Wizz Air, a co za tym idzie, także kilku połączeń.

– Trwają rozmowy i negocjacje z oboma przewoźnikami niskokosztowymi (Ryanair i Wizz Air – dod. red.), biurami podróży oraz PLL LOT. Mamy plan, aby rok 2019 nie był gorszy od 2018 – przekonywał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Grzegorz Bykowski, wiceprezes poznańskiego lotniska Ławicy.

Z kolei prezes Ławicy Mariusz Wiatroski dodawał: – Jestem dobrej myśli. Wcale nie musi być tak, że w tym roku będą spadki. Bądźmy optymistami.

Władze poznańskiego portu nie zdradzają jednak, jakie kierunki mogłyby się pojawić na lotnisku i w przypadku których miast negocjacje są najbardziej zaawansowane. Utrzymanie obecnej liczby pasażerów nie jest jednak jedynym celem i wyzwaniem na ten rok. W 2019 roku planowane są inwestycje, które mają usprawnić i przyspieszyć proces kontroli bezpieczeństwa.

Czytaj też: Poznań: Alarm na Ławicy wywołany przez niefrasobliwego pasażera sparaliżował lotnisko. Sprawa skończy się w sądzie

– Chcemy ułatwić cały ten proces oraz dobudować nowe stoiska kontroli bagażowo-biletowej. Ponadto planujemy zmienić aranżację obecnych sklepów w strefie bezcłowej – informował Grzegorz Bykowski.

Z kolei Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, przyznał, że w ciągu czterech najbliższych lat, samorząd województwa i władze Poznania przeznaczą ponad 20 mln zł na promocję Poznania za granicą.

Sprawdź też: Ławica Poznań: Rekordowy rok lotniska, ale to może być koniec. Pozostałe polskie lotniska teraz nam odlecą?

– Mamy świadomość, że jako miasto mamy wiele do zrobienia, by port lotniczy mógł się rozwijać – mówił z kolei wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Zobacz też: Alarm bombowy w Poznaniu: W samolocie lecącym do Londynu miała być bomba. Policja szuka sprawcy fałszywego zawiadomienia

Podczas poniedziałkowej konferencji władze lotniska szczegółowo podsumowały także 2018 roku, w którym obsłużono ponad 2,476 mln pasażerów. W porównaniu do 2017 roku oznacza to wzrost aż o 33 procent, co jest drugim wynikiem w Europie wśród portów lotniczych obsługujących do 5 mln pasażerów.