Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nagroda im. Macieja Frankiewicza trafiła do Michała Appelta. Młodzi wolontariusze i społecznicy nagrodzeni [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Michał Appelt (drugi z lewej) prezentuje nagrodę w towarzystwie Joanny Frankiewicz, Małgorzaty Głębickiej (Fundacja PKO Banku Polskiego - mecenasa nagrody) i Ryszard Grobelny, przewodniczący Kapituły Konkursu, były prezydent Poznania
Michał Appelt (drugi z lewej) prezentuje nagrodę w towarzystwie Joanny Frankiewicz, Małgorzaty Głębickiej (Fundacja PKO Banku Polskiego - mecenasa nagrody) i Ryszard Grobelny, przewodniczący Kapituły Konkursu, były prezydent Poznania Robert Woźniak
Dziś mija dziesięć lat od pożegnania z Maciejem Frankiewiczem – usłyszeli uczestnicy spotkania w Urzędzie Miasta Poznania, poświęconego rozstrzygnięciu siódmej już edycji specjalnego konkursu o nagrodę imienia zmarłego wiceprezydenta, społecznika, postaci niezwykle barwnej. Komisja konkursowa miała trudne zadanie – każdy z dziesięciu nominowanych czyni dobro w nadprzeciętnym stopniu, ochotniczo pomaga innym i daje dobry przykład. Ostatecznie nagrodę otrzymał Michał Appelt, zaangażowany w cały szereg działań społecznych, niosący pomoc osobom niepełnosprawnym, wzór dla ministrantów z parafii w Kicinie.

Nagrodę im. Macieja Frankiewicza, statuetkę i kwotę pięciu tysięcy złotych, przyznaje się osobom młodym, którzy, jak czytamy w jej przedstawieniu, „postrzegają Ojczyznę jako wartość najwyższą i dlatego zasługują na miano patriotów wolnej Polski. Nagroda im. Macieja Frankiewicza ufundowana jest dla upamiętnienia postaci Macieja Frankiewicza – człowieka prawego serca, wielkiej odwagi i konsekwencji w działaniu”.

Sprawdź też:

Wiceprezydent, zmarły 16 czerwca 2009 roku, w efekcie wypadku podczas jazdy konnej, udowadniał, że nie ma rzeczy niemożliwych, że warto mieć pasję i realizować marzenia. We wrześniu 1980 inicjował powstanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów, był założycielem i przewodniczącym poznańskiej struktury Solidarności Walczącej, radnym miejskim, wiceprezydentem miasta, zdobywał najwyższe szczyty Europy, Afryki i Ameryki Południowej, współtworzył największy w Polsce Poznań Maraton i Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania. Dwukrotnie internowany i trzykrotnie aresztowany za działalność polityczną w PRL, dwukrotnie uciekał z więzienia. Organizował bezpłatne wakacje dla dzieci z biednych rodzin.

W tegorocznej edycji nominowano dziesięć osób: Michała Appelta, Sarę Dobosz, Kryspina Drehera, Martina Halasza, Krystiana Jabłońskiego, Mikołaja Kozę, Adama Leona Nurka, Filipa Rogackiego, Barbarę Sobieską i Dagmarę Trzeciak. To młodzi ludzie, poniżej 25 roku życia, którzy angażują się w odkrywanie i propagowanie historii, udzielają się na polu krwiodawstwa i przyciągają tu innych, pomagają osobom niepełnosprawnym, pensjonariuszom domów opieki społecznej i osadzonym w zakładach karnych, czy zdecydowanie udzielają się w opiece nad gośćmi spotkań lednickich. Przykładowo – Dagmara Trzeciak, studentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, kierunku Zdrowie publiczne, zajmuje się m.in. resocjalizacją przez sport, prowadząc zajęcia w rawickim zakładzie karnym, do tego jako wolontariuszka pracowała w załodze „Rak tracka”, jeżdżącego po Polsce z badaniami i akcją informacyjną poświęconą rakowi skóry – przebadano wówczas ponad 4 tys. osób.

Nagrodę im. Macieja Frankiewicza wygrał Michał Appelt – jak powiedział, nie spodziewał się, patrząc na zasługi doborowego towarzystwa, że to on zostanie uznany za godnego kontynuowania dzieła wiceprezydenta; spodziewa się, że nagroda ta na pewno zdopinguje go do dalszej pracy na rzecz innych ludzi. Nagroda specjalna przyznana przez internautów, wyjazd do Paryża, trafiła do harcerki Barbary Sobieskiej. Premier Mateusz Morawiecki zaprosił też wszystkich nominowanych uczestników, także poprzednich edycji, na spotkanie w swojej kancelarii.

- To nie jest tak, że wybieramy jednego zwycięzcę, bo zwycięzcami jesteście wy wszyscy kochani młodzi ludzie: wierzę, że Maciej ma w was godnych naśladowców czynienia dobra na rzecz innych – podkreślała Joanna Frankiewicz, żona zmarłego wiceprezydenta. - Dlatego to nie jest rocznica obchodzona w smutny sposób, bo w was Maciej żyje dalej.

W przyszłorocznej edycji konkursu dojdzie jeszcze jedna „konkurencja” - najlepsza praca magisterska poświęcona Maciejowi Frankiewiczowi.

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski