Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań najbrudniejszym miastem w Polsce? W rankingu "Polska pod mikroskopem" znalazło się wiele błędów metodologicznych

Alicja Durka
Alicja Durka
MPK Poznań zapewnia, że zwłaszcza teraz - w czasie pandemii - spółka podejmuje szereg działań mających zapobiegać zwiększonemu ryzyku zakażenia.
MPK Poznań zapewnia, że zwłaszcza teraz - w czasie pandemii - spółka podejmuje szereg działań mających zapobiegać zwiększonemu ryzyku zakażenia. Waldemar Wylegalski
Na początku lutego informowaliśmy o wynikach raportu "Polska pod mikroskopem". Według danych Poznań miał być jednym z najbrudniejszych polskich miast. Okazuje się jednak, że twórcy raportu popełnili szereg błędów metodologicznych, co oznacza, że wyniki mogły być przekłamane.

Ranking "Polska pod mikroskopem", o którym pisaliśmy tutaj, wskazywał, że w Poznań ma najbrudniejszą komunikację miejską w Polsce.

Z tymi informacjami nie mogli zgodzić się pracownicy MPK, którzy zwrócili się z prośbą o udostępnienie szczegółów badań.

Raport był nierzetelny

Jak przekazuje Urząd Miasta Poznania, twórcy raportu nie potrafili wskazać dokładnych informacji dotyczących dokładnej lokalizacji, numerów wozów, godzin, a nawet, czy autobusy należały do poznańskiej komunikacji publicznej czy innego przewoźnika.

Co do rzetelności wykonywania badań ma wątpliwości również Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa (CBMiA), których udział ograniczał się do zapewnienia sprzętu potrzebnego do poboru próbek, przekazania wytycznych i przeprowadzenia analizy dostarczonych materiałów.

Naukowcy zapewniają, że nie dostali informacji, z jak dużej powierzchni był pobierany materiał, a także nie brali udziału w analizie wyników. Okazuje się, że przedstawione w zestawieniu wyniki nie są wartościami bardzo wysokimi i nie stanowią podwyższonego ryzyka dla zdrowia.

Czy w komunikacji miejskiej w Poznaniu jest czysto?

MPK zapewnia, że zwłaszcza teraz - w czasie pandemii - spółka podejmuje szereg działań mających zapobiegać zwiększonemu ryzyku zakażenia.

Wszystkie pojazdy codziennie są myte i odkażane - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dodatkowo dezynfekowane są poręcze, biletomaty, kasowniki i inne elementy wyposażenia pojazdów, najczęściej dotykane przez pasażerów. Niezależnie od tego zajezdnie prowadzą cyklicznie ozonowanie pojazdów. Aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo sanitarne, MPK Poznań zakupiło niemal tysiąc automatycznych dezynfektorów do rąk. Urządzenia zostały zamontowane w każdym pojeździe. Stale zachęcamy pasażerów do korzystania z nich

- czytamy w komunikacie.

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski