Poznań: Niewielki schron na Sołaczu zamienił się w szpital...

  Poznań: Niewielki schron na Sołaczu zamienił się w szpital [ZDJĘCIA]

  Błażej Dąbkowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Niedługo będzie można zwiedzać schron przy ul. Nad Wierzbakiem 33
  1/12
  przejdź do galerii

  Niedługo będzie można zwiedzać schron przy ul. Nad Wierzbakiem 33 ©BLD

  Zanim rozpocznie się przebudowa ulicy Kościelnej, sprawdzone zostaną wszystkie poniemieckie schrony na Jeżycach oraz Sołaczu.
  W ubiegłym roku na wiosnę zorganizowano akcję oczyszczania z ziemi i gruzu schronu przeciwlotniczego w parku Sołackim. Pamiętająca czasy minionej wojny budowla miała służyć niemieckim mieszkańcom okolicznych budynków za bezpieczne ukrycie w czasie spodziewanych nalotów alianckich bombowców. Betonowe korytarze przetrwały do dziś, jednak wnętrze schronu było wypełnione wodą i śmieciami.

  Podczas prac prowadzonych przez mieszkańca Sołacza i radnego osiedlowego Marcina Nowakowskiego udało się m.in. odkopać elementy wyposażenia apteczki, układu instalacyjnego schronu, łuski karabinowe. Obiekt można już było zwiedzać w 2016 roku.

  Zobacz galerię

  To jednak nie jest ostatni schron, który zostanie udostępniony mieszkańcom. Kończą się w tej chwili prace nad urządzeniem jednego z najmniejszych poniemieckich schronów w stolicy Wielkopolski. Mieści się on w podwórzu budynku przy ul. Nad Wierz-bakiem 33. - Ze względu na niewielką kubaturę postanowiliśmy nazwać go schronem rodzinnym, bo jest w stanie pomieścić zaledwie kilka osób - tłumaczy Marcin Nowakowski.

  I dodaje: - Staramy się, by przypominał stary, niemiecki szpital. Dlatego został już wyposażony w łóżko polowe, czy sprzęt medyczny.

  Grupa Nowakowskiego zapowiada, że na Sołaczu i Jeży-cach w kolejnych miesiącach mogą zostać udostępnione następne obiekty historyczne. - Zostaliśmy poproszeni przez Zarząd Dróg Miejskich do spenetrowania ich - tłumaczy radny osiedlowy i pasjonat fortów.
  1 »

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo