Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nowoczesne toalety miejskie już stoją

Andrzej Janas
Włoscy specjaliści przez tydzień pracowali nad  montażem toaletowych przybytków.
Włoscy specjaliści przez tydzień pracowali nad montażem toaletowych przybytków. Grzegorz Dembiński
Włoscy specjaliści przez tydzień pracowali nad montażem toaletowych przybytków. Nowe automatyczne toalety ustawiono: przy ulicy Wienawskiego, na Moście Teatralnym (przy ul. Roosevelta), przy ulicy Wielkiej, ul. Strzeleckiej (u zbiegu z ul Królowej Jadwigi), na skwerze między ulicami Dolna i Górna Wilda i Królowej Jadwigi, w Parku Sołackim (została wmontowana w zabytkowy budyneczek), oraz w pobliżu pętli autobusowej na Starołęce.

Przypomnijmy, że przetarg na te tak potrzebne urządzenia rozpisano jeszcze w ubiegłym roku, zgłosiły się cztery firmy, w trzy zagraniczne, wygrała polska, choć też oferujący produkt zagraniczny, w tym przypadku włoski. Ostatecznie w Poznaniu zainstalowane zostaną urządzenia włoskiej firmy Linea Citta. Koszt za dostawę i montaż siedmiu urządzeń wyniósł 1.660.500 złotych.

Na razie nowe toalety nie wyglądają zbyt ciekawie, ale jak twierdzi Maciej Dźwig, dyrektor zakładu Usługi Komunalne, wkrótce się to zmieni.

- Tego rodzaju przybytki właściwie nie powinny zbytnio rzucać się w oczy, bo takie były wytyczne miejskiego konserwatora zabytków, ale nie będą to szare sześciany. Ściany toalet będą nośnikami reklam, ale nie mogą być one zbyt krzykliwe mówi M. Dźwig.

Toalety są już podłączone do mediów, czyli prądu, wody i kanalizacji, zaś by je "oddać“ mieszkańców niezbędna jest jeszcze zgoda inspektorów w nadzoru budowlanego. Jak twierdzi M. Dźwig w przyszłym tygodniu siedem nowych toalet będzie już można normalnie eksploatować.

Nowe przybytki będą się zdecydowanie różnić od tych tradycyjnych. Przed wszystkim będą bezobsługowe. Będą wyposażone w automatyczny system zmywania i dezynfekcji wnętrza po każdorazowym użyciu.

O ewentualnych awariach serwisant poinformowany automatycznie będzie drogą radiową. I co nie mniej ważne od wygody i komfortu, będą to urządzenia wandaloodporne. Ściany zabezpieczone będą przed graffiti, urządzenia wewnętrzne zrobione ze specjalnych wytrzymałych materiałów.

Klient będzie mógł w nich spędzić maksymalnie kwadrans, potem drzwi otworzą się automatycznie. Cena "kwadransowej“ usługi to 1,5 zł.

Ponieważ w budżecie zakładu Usługi Komunalne zostało jeszcze nieco pieniędzy wkrótce ogłoszony zostanie kolejny przetarg i Poznań kupi przynajmniej jeszcze jedno takie urządzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski