Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Obchody 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. Msze w intencji Polaków zamordowanych na Kresach

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
W środę przy obelisku Chwały Orlikom Kresowych Stanic w Czerwonaku odbyła się uroczystość upamiętniająca masowe mordy ludności polskiej na Kresach. Jej inicjatorem był Jacek Sommerfeld, wójt Czerwonaka we współpracy z Oddziałe Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu
W środę przy obelisku Chwały Orlikom Kresowych Stanic w Czerwonaku odbyła się uroczystość upamiętniająca masowe mordy ludności polskiej na Kresach. Jej inicjatorem był Jacek Sommerfeld, wójt Czerwonaka we współpracy z Oddziałe Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu Urząd Gminy Czerwonak
Od środy pod hasłem „Wołyń – Pamiętamy!” trwają obchody poświęcone 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. Główna część uroczystości rozpocznie się w czwartek w południe.

W kościele ojców dominikanów przy al. Niepodległości o godz. 12 zostanie odprawiona msza w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN – UPA na Wołyniu, kresach południowo-wschodnich i wschodniej Małopolsce. Po nabożeństwie o godz. 13 odbędzie się poświęcenie urny z ziemią z Wołynia.

Pół godziny później w sali Duszpasterstwa Akademickiego zaplanowano spotkanie, podczas którego ksiądz Tadeusz Bohdan Isakowicz-Zaleski odbierze statuetkę Lwa „Semper Fidelis” za walkę o pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Wyróżnienie przyznaje zarząd Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu. W czwartek w krużgankach kościoła dominikanów zostanie otwarta wystawa „nasze wspomnienia z Wołynia i Podola”.

W środę w intencji ofiar rzezi na Kresach odprawione zostały msze w kościele p.w. Św. Jana Kantego przy ul. Grunwaldzkiej oraz p.w. Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą 10. Pułk Ułanów Wołyńskich.

Także w środę przy obelisku Chwały Orlikom Kresowych Stanic w Czerwonaku odbyła się uroczystość upamiętniająca masowe mordy ludności polskiej na Kresach. Jej inicjatorem był Jacek Sommerfeld, wójt Czerwonaka we współpracy z Oddziałem TML i KP-W w Poznaniu.

Szacuje się, że ofiarą czystek etnicznych na Kresach padło 80-100 tys. osób. Kulminacja rzezi nastąpiła 11 lipca 1945 r.

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

MŚ: Szybki test dla kibiców

Stary Poznań na zdjęciach!

Najgłupsze odpowiedzi z teleturniejów

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z Motor Show

Zobacz też: Prezydent na obchodach 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. "Nie może być mowy o zemście. Ból będzie trwał, ale wierzę, że czas, zabliźni rany"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski