Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Odkopią stare koryto Warty? Są nowe propozycje

Karolina Koziolek
Karolina Koziolek
Poznań: Odkopią stare koryto Warty? Są nowe propozycje
Poznań: Odkopią stare koryto Warty? Są nowe propozycje archiwum
Władze Poznania wracają do tematu odkopania starego koryta Warty na Chwaliszewie. Większość jest zgodna, że warto to zrobić. Pytanie czy Poznań będzie kiedyś na to stać?

Magistrat zamówił w minionym roku nowe iluminacje świąteczne. Wśród nich fragment mostu Chwaliszewskiego, który stanął dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się most. Teraz władze miasta chcą, by iluminacja została tam na stałe i przypominała poznaniakom o historii tego miejsca.

- Odkopanie starego koryta nie jest pierwszą potrzebą Poznania, ale warto o niej pamiętać. Iluminacja zostaje m.in., by przypominać nam o temacie. Warto się też zastanowić w jakiej formie ewentualnie przywrócić przebieg rzeki - mówi wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Zobacz też: Magazyn "60 sekund biznesu"

Odkopanie starego koryta wcale nie musi oznaczać odkrycie go w dawnych parametrach. Możliwości jest kilka, m. in. odkopanie koryta w wersji wąskiego kanału.

Druga zakłada stworzenie zatoki wchodzącej od starego portu w rejon Chwaliszewa - tam, gdzie obecnie działają parkingi - ale bez dalszego łączenia jej z Wartą.

Kolejne wersje, bardziej minimalistyczne, to stworzenie ciągu oczek wodnych w przebiegu starego koryta lub cieku wodnego.
W zależności od wersji konieczna byłaby budowa nawet trzech nowych obiektów mostowych. Pierwszy i najważniejszy, to ten w przebiegu ulicy Estkowskiego, która w tej chwili pełni ważną rolę komunikacyjną w mieście.

- Gdy powstanie pierwsza rama komunikacyjna, zmaleje znaczenie ulicy Estkowskiego - zwraca uwagę Mariusz Wiśniewski. I dodaje, że warto wtedy byłoby zmienić jej parametry i poprowadzić tam ruch lokalny, a nie tranzytowy. Postulowali o to holenderscy urbaniści z firmy KuiperCompagnos w analizie poprowadzonej we współpracy z miastem w 2013 r. Wówczas most w przebiegu Estkowskiego byłby węższy, zgodnie z nowymi parametrami drogi.

Czekamy na stare koryto
- Odkopanie starego koryta miałoby kapitalny wpływ na turystykę - uważa Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Zyskalibyśmy możliwość stworzenia bulwarów, nowych miejsc rekreacji. To przyciąga - dodaje.

Zwraca też uwagę, że w tej chwili dwie największe perełki turystyczne Poznania: Stary Rynek i Ostrów Tumski, mimo iż położone stosunkowo blisko siebie, są od siebie oddzielone. Turyści są przewożeni między obiema lokalizacjami autobusem. - Odkopanie starego koryta dałoby pretekst do spacerów pomiędzy tymi miejscami - mówi Mazurczak. - Wzrosłaby także wartość okolicznych nieruchomości, w tym miejskich, a hotel na Chwaliszewie zyskałby piękny widok na rzekę, zamiast na parkingi - dodaje.

Architekt prof. Robert Ast z Politechniki Poznańskiej, autor „Studium rzeki Warty” zwraca uwagę, że w Poznaniu Warta to trudny temat.- Mam wrażenie, że władze nie kochały przez lata rzeki. Temat był spychany - mówi. I daje przykład Kielc, gdzie niedawno brał udział w dyskusji o tamtejszej rzece Silnicy, gdzie władze chcą z niej uczynić atrakcję turystyczną. - U nas tymczasem powstało prymitywne osiedle przy ul. Szyperskiej, gdzie płot odgradza ludzi od wody - mówi i dodaje, że odkopanie starego koryta - w dowolnej formie - da Poznaniowi olbrzymi atut.

Trasa hetmańska

Taki był Poznań. Zmiany są niesamowite! [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski