MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ostrów Tumski przygotowuje atrakcje turystyczne na Euro [FILM]

Elżbieta Podolska
Tak będzie wyglądać wystawa na Ostrowie Tumskim.
Tak będzie wyglądać wystawa na Ostrowie Tumskim. Fot. Krzysztof Lang, Maksa. Pracownia projektowa. Sp. z o.o.
Nie tylko stadion i Strefa Kibica, ale też Ostrów Tumski ma podczas Euro przyciągać poznaniaków i turystów. Niesamowita wystawa prowadząca widza przez historię płynącą jak nurt rzeki, gra miejska, w której można odkryć prawdziwą Wyspę Skarbów, a także widowisko multimedialne, które pokaże 1000 lat Polski, to wydarzenia przygotowane specjalnie dla nich.

- Od ulicy Paderewskiego prowadzić będzie widzów na Ostrów Tumski korytarz turystyczny - mówi Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt. - Po drodze zlokalizowanych będzie sześć punktów. Obsługiwanych przez wolontariuszy w historycznych strojach. Będzie można w nich odebrać też karty do gry terenowej. Ma on wciągać turystów i poznaniaków i prowadzić na ostrów, by poznali historię tego niesamowitego miejsca, tak ważnego w historii Polski.

Centrum Turystyki Kulturowej Trakt przygotowało atrakcje kulturalne, które odbędą się podczas Mistrzostw Europy, a jednocześnie są jedynie fragmentem całego programu na ten rok, który ma promować Poznań i zachęcać do jego odwiedzenia. Pomogą odkryć Ostrów Tumski na nowo, jego najcenniejsze skarby i wielką historię. Jednocześnie są też zapowiedzią nowopowstającego centrum interpretacji dziejów.

Od 8 czerwca czynna będzie plenerowa instalacja artystyczna pt. "Expreri-Tum", mająca zachęcać do poznawania, doświadczania historii Ostrowa Tumskiego. Składać się będzie z czterech wysp tematycznych: handel, nauka i kultura, dyplomacja, strefa dla dzieci, gdzie na przykład ukryte będą cenne monety, które każde dziecko będzie mogło odnaleźć. Puzzlowa układanka pozwoli poznać średniowieczną historię grodu, jego mieszkańców i tradycje. Po wysiłku intelektualnym każdy mógł będzie spróbować sił w grach - w bierki i kości.

- Wystawa została tak pomyślana, żeby przypominała nurt rzeki nad którą się to będzie odbywać- mówi autor ekspozycji Krzysztof Lang. - Jako "nurt dziejów" przedstawione zostaną związki historii i kultury lokalnej z europejską.

Natomiast, 15 czerwca ok. g. 23.00, przy moście bpa Jordana rozpocznie się widowisko plenerowe "Luminaria". Tuż po zmroku, w naturalnej scenerii rzeki i katedralnej wyspy ożyją motywy zaklęte w witrażowych obrazach. Powrócą Mieszko z Dobrawą, biskupi: Jordan i Lubrański, a także hrabia Raczyński. Widowisko składać się będzie z trzech części: aktorskiej, światło dźwięk i pokaz pirotechniczny. Nad całością pieczę sprawuje Teatr Usta Usta Republika.

- Nie chcemy, żeby to było wydarzenie jednorazowe - twierdzi Bartosz Małolepszy. - Pewne elementy z widowiska zostaną zachowane i stworzony zostanie event, który będzie powtarzany cyklicznie. Nie mamy jeszcze harmonogramu, ale chcemy by weszło to na stałe do kalendarza turystycznego i kulturalnego Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski