Poznań: Protest przeciwko pochówkowi na Wawelu

M.Kaczyńska, M.Kopiński
Około stu osób przyszło wczoraj wieczorem na plac Wolności, by zaprotestować przeciwko grzebaniu pary prezydenckiej na Wawelu Andrzej Szozda
Wielkopolan dzieli kwestia miejsca pochówku prezydenta i jego żony. Z jednej strony odważny apel Marcina Libickiego: - Pochowajmy na Wawelu Lecha Kaczyńskiego, ale i wszystkich kolejnych odchodzących polskich prezydentów. O ile oczywiście byli katolikami.

Z drugiej przeciwna opinia eurodeputowanego Marka Siwca: - Lech Kaczyński na pochówek na Wawelu sobie nie zasłużył.

Sprawa ta także mocno porusza internautów. Na portalu społecznościowym Facebook 35 tys. osób dopisało się do fanów strony "NIE dla pochowania Kaczyńskich na Wawelu". Wyraźnie to widać w komentarzach: "Utracono poczucie rzeczywistości i umiaru" - pisał Roman. "Jakie zasługi trzeba mieć, żeby być pochowanym w takim miejscu, miejscu symbolu obok królów?". Dużo jest także opinii popierających ideę. "Powinien być pochowany na Wawelu. Oto godne miejsce dla Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego" - napisał Kok.

Autorzy strony na Facebooku skrzykiwali w internecie potencjalnych uczestników protestów, które wczoraj wieczorem miały się odbyć w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach.

Przeciwnicy pochówku zmarłego prezydenta na Wawelu wysłali też petycję do Kurii Krakowskiej, Kancelarii Prezydenta oraz Kancelarii Premiera. Czytamy w niej: "Propozycja pochowania Lecha Kaczyńskiego na Wawelu została zaakceptowana. Celem tej petycji jest pokazanie, jak wielu obywateli Rzeczpospolitej Polskiej nie zgadza się na pochówek zmarłego prezydenta w tym szczególnym miejscu". I dalej: "Nie chcemy umniejszać zasług naszego zmarłego prezydenta. Nie chcemy deprecjonować jego osoby - wręcz przeciwnie, ta petycja jest prośbą o trzeźwą, racjonalną ocenę jego dokonań".

W Poznaniu protest odbył się na placu Wolności. Przyszło około stu osób. Na transparentach widniały hasła "Tragiczna śmierć nie czyni bohaterem" czy "Wawel królów, Warszawa prezydentów". Wszyscy podkreślali, że protest nie oznacza braku szacunku. Dzisiaj zorganizowano flashmoba. Około 20 osób założyło na głowy papierowe korony i się rozeszło.

Anna Rogaczewska przyszła na plac Wolności, choć nie wierzy, że dzisiejszy protest może jeszcze coś zmienić. - Chciałam pokazać , że są tacy, którzy mają odwagę powiedzieć to głośno.

Także wśród polityków zdania są podzielone. Zdecydowanym zwolennikiem pochowania na Wawelu prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki jest Marcin Libicki, historyk i były europoseł.

- Pochowajmy tam Lecha Kaczyńskiego, a w przyszłości także Lecha Wałęsę i wszystkich kolejnych odchodzących prezydentów o ile, ze względu na charakter miejsca, byli katolikami - proponuje Marcin Libicki.

Przeciwnego zdania jest europoseł SLD Marek Siwiec. - Żeby być pochowanym na Wawelu, trzeba doświadczyć szczególnych przeżyć, ale trzeba mieć też szczególne zasługi. Takie, które wychodzą znacznie poza polityczne kontrowersje - mówi Siwiec.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

K
Karioka

Prezydent nie powinien być pochowany na Wawelu,o ile mi wiadomo nie płynie w jego żyłach królewska krew,ani w żaden szczególny sposób nie zasłużył się dla Polski.

p
poetyka

Niedawno dowiedziałem się, że grupa naukowców na podstawie listów do Krasińskiego, wysunęła tezę o homoseksualizmie Słowackiego. Czy słyszeliście o tym?
Jest to tanie szukanie sensacji mające na celu poniżenie typowo polskie najwybitniejszego romantyk i wywyższenie dziecioroba z Litwy niejakiego Adama.
Słowacki rzeczywiście był 'wielkim poetą' i próby dyskredytowania jego wizerunku przez powtarzanie niedorzecznych plotek jest poniżej wszelkiej krytyki. Chociaż... Byrona tez podejrzewano o takie skłonności.
Słowacki to jedyny w pełni polski poeta i dlatego celowo zapomniany i przemilczany, z premedytacją przesłonięty "parawanem" żydka Mickiewicza. Nikt głośno z polonistów i biografów nie mówi tego, co wyprawiał Mickiewicz we Francji I Szwajcarii. Słowacki tworzył do końca swych dni i to o czymś świadczy.

l
lorbas

Wawel królów, masonów(Piłsudski),pedałów(Słowacki)

d
dzień gniewu
Przemowa

miana przez św. Piusa X do świeżo kreowanych kardynałów dnia
17 kwietnia 1907, przeciw neo-reformizmowi religijnemu

Przyjmujemy z żywym upodobaniem wyrażone przez was uczucia czci i miłości synowskiej względem Nas i tej Stolicy Apostolskiej. Przyjmując waszą podziękę, musimy powiedzieć, że świetne cnoty, które was zdobią, prace zbożne, któreście spełnili i inne godne uznania usługi, któreście na różnych polach oddali Kościołowi, sprawiły, iż was zaliczono w poczet Naszego świętego Senatu. Toteż cieszy Nas nie tylko nadzieja, ale pewność, że wyniesieni do nowej godności, oddacie, jak czyniliście dotąd, umysł i siły na usługi rzymskiego Papieża w rządzeniu Kościołem.

Jeśli rzymscy Papieże zawsze potrzebowali zewnętrznej pomocy do spełnienia swego posłannictwa, to ta potrzeba daje się żywiej odczuć dzisiaj z powodu nader ciężkich warunków czasu, w którym żyjemy i z powodu ciągłych zamachów, skierowanych przeciw Kościołowi przez jego wrogów.

Atoli nie sądźcie, Wielebni Bracia, że mamy na myśli zdarzenia, zaszłe we Francji; bolesne one, lecz nagrodzone sowicie większą pociechą: przedziwną jednością czcigodnego Episkopatu, szlachetną bezinteresownością duchowieństwa, pobożną wytrwałością katolików, gotowych do wszelkiego poświęcenia dla obrony wiary i chwały ojczyzny. W ten sposób pokazało się znowu, że prześladowania ujawniają tylko cnoty prześladowanych i budzą dla nich powszechny podziw.

I wiecie, Wielebni Bracia, że nie lękał się wówczas Kościół, gdy cezarowie ogłaszali edykta pierwszym chrześcijanom: albo wyrzec się czci Jezusa Chrystusa, albo umrzeć, ponieważ krew męczenników była nasieniem nowych wyznawców wiary. Ale bolesna walka, która każe Kościołowi powtarzać: Ecce in pace amaritudo mea amarissima (*), to walka, pochodząca ze zboczenia umysłu, zapoznającego jego nauki i wznoszącego w świecie okrzyk owego buntu, co wygnał buntowników z nieba.

Buntownikami otwartymi są ci, którzy wyznają i rozszerzają podstępnie potworne błędy o rozwoju dogmatu, o powrocie do czystej Ewangelii, tj. wolnej, jak powiadają, od tłumaczeń teologii, od orzeczeń Soborów i zasad ascetycznych, o uwolnieniu się spod wpływu Kościoła, sposobem jednak nowym, bo bez buntu, aby nie być od niego odciętym, a bez poddania mu się, aby pozostać przy własnych przekonaniach – wreszcie o przystosowaniu się do czasów we wszystkim, w mówieniu, pisaniu i głoszeniu jakiejś miłości bez wiary.

Widzicie dobrze, Wielebni Bracia, że My, którzy winniśmy bronić wszystkimi siłami powierzonego Nam skarbu, lękamy się słusznie wobec tego nieprzyjacielskiego ataku; wszak nie jest on jednym kacerstwem, ale zbiorem wszystkich kacerstw zmierzającym do obalenia fundamentów wiary i zniszczenia chrześcijaństwa.

Tak, do zniszczenia chrześcijaństwa, albowiem Pismo św. nie jest dla tych nowożytnych heretyków żywym źródłem wszelkich prawd, lecz zwyczajną książką; natchnienie odnosi się tylko do nauk dogmatycznych, rozumianych wszakże według ich tłumaczenia i prawie się nie różni od poetyckiego natchnienia Eschyla i Homera; Kościół jest prawowitym tłumaczem Biblii, ale poddanym prawidłom tzw. wiedzy krytycznej, która rządzi teologią i czyni ją swą niewolnicą. Na koniec w tradycji wszystko jest względne i podległe zmianom, a stąd powaga Ojców bez znaczenia. A te wszystkie i niezliczone inne błędy wykładają w dziełkach, pismach periodycznych, ascetycznych książkach, a nawet powieściach, osłaniając je dwuznacznymi wyrazami i mglistymi formami, aby mieć zawsze otwartą furtkę do obrony, aby ujść oczywistego potępienia i chwytać w swe sidła niebacznych.

Liczymy wszakże i na pomoc waszą, Wielebni Bracia, że poznacie teraz ze swymi Biskupami-sufraganami tych rozsiewaczy kąkolu, że się dołączycie z Nami w ich zwalczaniu, że Nas będziecie uwiadamiali o grożącym duszom niebezpieczeństwie, że będziecie donosili o ich książkach św. Kongregacjom rzymskim, że nadto, korzystając z władzy, której wam udzielają św. kanony, będziecie je uroczyście potępiali, przekonani o ważności obowiązku, któryście na siebie przyjęli, pomagania Papieżowi w rządzeniu Kościołem, zwalczaniu błędu i obronie wiary aż do przelania krwi. Zresztą ufamy w Panu, Ukochani Synowie, że Nam w czasie stosownym udzieli potrzebnej pomocy. Błogosławieństwo zaś apostolskie, o któreście prosili, niech zstąpi obficie na was, na kler i lud waszych diecezyj, na wszystkich czcigodnych biskupów i wybranych synów, którzy swą obecnością uświetnili ten uroczysty obrzęd, na waszych i ich krewnych; i niech będzie źródłem dla wszystkich i dla każdego najcenniejszych łask i najsłodszych pociech.
Te słowa kieruję do Episkopatu Polski, aby w myśl papieża św. Piusa X, walczyli o katolickość Kościoła i byli Chrystusowi prawdziwie wierni, a nie gonili za zaszczytami świata, a w ten sposób baczyli na własne dusze, bo kiedyś i oni wszyscy będą leżeli w trumnach, raz postanowiona człowiekowi umrzeć, a potem sąd, a po sądzie piekło albo niebo. panowie magnaci w purpurach weźcie do serca słowa św. Piusa X, i bądźcie apostołami Chrystusa, a nie zwłok pana Kaczyńskiego.
B
Bogdan

Mnie to nie przeszkadza, że pochowają Prezydenta i Jego małżonkę na Wawelu. I niech tak będzie.
A media polskie, czyli Radio i Telewizja niech też przekazują w wiadomościach co się dzieje za granicą i wogule na świecie. Rozumiem żałobę narodową i dobrze, ale spokojnie można i to nie jest grzechem przekazywać informacje ze świata.
Pozdrawiam.

O
Oregonczyk

Wstyd! Zawsze musi sie znalezc sie grupa warcholow - dlaczego ich nie zignorowac? Nie mialem sympatii dla Sp. Lecha Kaczynskiego jako polityka. Szanuje go jako prawdziwego patriote i wielkiego Polaka. Wawel jest najbardziej odpowiednim miejscem!!

m
marecki

Na szczescie juz nie mieszkam w poznaniu i nie musze sie za was wstydzic.Glupcy.Siwiec to ten od przedrzezniania papieza ze swoim kumplem kwachem.Libicki tez nie lepszy-pseudo dyplomatyczne
gadki.PREZYDENT I TAK BEDZIE POCHOWANY NA WAWELU A WY MOZECIE SOBIE POSZCZEKAC!
CZESC JEGO PAMIECI!!!!

Z
Zibi

Ludzie którzy protestują nie mają taktu w czasie żałoby. Lech Kaczyński był w Solidarności, szefem NIKU, prezydentem Warszawy,ministrem sprawiedliwości, wielkim patriotą który dbał o interesy narodu,mówił niewygodną prawdę dla wielu osób, zbudował muzeum Powstania Warszawskiego, odznaczał ludzi dawno zapomnianych przez państwo. Decyzja już zapadła, taka jest wola rodziny, kardynała Dziwisza i części społeczeństwa. Media skrzywdziły Lecha Kaczyńskiego bardzo mocno robiąc z niego osobę niegodną sprawowania wysokiej funkcji państwowej.

c
cygan

Zdecydowanie jestem przeciwny składaniu zwłok Państwa Kaczyńskich na Wawelu bo jest to miejsce dla Wielkich Polaków,a kim Oni byli?On wyjechał/jak wszyscy prosolidaruchy/na barkach robotników do władzy i Polskę ośmieszył przez swą politykę i kłótnie,a Ona pogłaskała kilu niepełnosprawnych i ładnie się uśmiechała i za to na Wawel.Paranoja!Lech Kaczyński był "prezydentem" nie wszystkich Polaków,ale okey należą mu się honory itd,ale na Wawel to wielkie kpiny!Niech ta banda PIS-owców i PO-wców którzy to wymyślili wiecznie gotują się w piekielnej smole za doprowadzenie tego Świętego miejsca do zwykłej krypty w której może być już niebawem pochowany każdy.Zamknąć Wawel dla pochówku, a prezydenci niech będą z honorami należnymi temu urzedowi chowani w stolicy bo tam jest ich miejsce.Powiem jedno tyle obłudy w prasie,radiu,telewizji co w ostatnich dniach usłyszałem to nie usłyszałem przez całe moje życie.Zarówno politycy, kler,moherowe babcie i wielu innych na kilka dni przed śmiercią posyłali Kaczyńskiego do diabła, a teraz mówią jaki on był wspaniały i ach i och. Smutna polska prawda.Powtarzam jeszcze raz.Łapy precz od Wawelu i nie hańbcie tych pochowanych dotychczas na Wawelu królów,poetów i innych towarzystwem tak miernego polityka i małego człowieczka.Pomysłodawcy tego pochówku życzę z całego serca wszystkiego "dobrego"i żeby w każdą rocznicę pogrzebu niewidzialna ręka walnęła go w durny łeb żeby w przyszłości nie miał tak dobrych pomysłów.Żal mi córki Marty,która tak zaszczuta pozwala sobie robić sesje zdjęciowe na tle trumien jakby to był dobry interes.Wstyd Pani Marto!Jednak jedna rada to przecież Pani rodzice i Pani powinna zadecydować o miejscu pochówku wyłączając z tego Wawel.Niech Pani pamięta,że to będzie się Pani odbijało czkawką,że śmierć która w pewnym momencie zbliżyła Polaków przez pogrzeb znowu ich podzieliła.Na zakończenie szkoda że mam już tyle lat ile mam bo gdybym był młodszy to ani 5 minut nie pozostałbym w kraju gdzie rządzą durnie,bezmózgowcy i karierowicze.Żal mi Ciebie ukochana Ojczyzno.Smutne to wszystko ale prawdziwe i dlatego tragiczne.

W
Widukind

Siwiec, Libicki oraz 100 uczestników. A zdanie : Wielkopolan dzieli kwestia ..... Tow. M. Kopiński to umysłowy kastrat ale pani Kaczyńska do tak perfidnie zmanipulowanego pismactwa dołączyła swoje nazwisko ? Wstyd . Na zakończenie : nie wiem czy pomysł z Wawelem jest dobry czy zły.

?_

oszołomy także w Poznaniu

S
Simona

Prawda jest jedna Kaczyński nie zasługuje na to by chować go na Wawelu. Ten Pan poza promowaniem ksenofobii, antysemityzmu i homofobii nie wykazał sie niczym szczególnym. Co to za zasługi ze przyczynił się do wybudowania Muzeum Powstania Warszawskiego. A gdzie mu współcześni, którzy jak obejmował władze w akcie desperacji za chlebem i godnymi warunkami pracy musieli emigrować z Polski -nieoficjalnie mówi się o 15mln. Kłótnie polityczne, intrygi i inwigilowanie przeciwników politycznych przez CBŚ to zbyt małe "zasługi", by chować go na Wawelu. Pamiętajmy on nie był prezydentem wszystkich Polaków- został wybrany w wyborach gdzie głosowało mało ludzi a większość elektoratu stanowiły moherowe oszołomy i pijacka Polska B. także truizmy iż jest ojcem Narodu są mocno przesadzone.Stalin też był ojcem narodu i też po nim płakano... ZDECYDOWANE NIE DLA KACZYŃSKIEGO NA WAWELU i wielkie brawa dla eurodeputowanego MARKA Siwca /na pewno na niego zagłosuje-bo na to zasługuje/ i mistrza Andrzeja Wajdy za odwagę i prawomyślną postawę.

B
Bolek
Podobnie jak wienkszosc Polakof z uznaniem i z wielkym wzruszeniem przyjelem wiadomosc o pochowaniu malzenstwa Kaczynskich na Wawelu posrot polskych kroli.
Poparlbym tom idejem nawet gdyby prezydent Kaczynski umarl ksztuszac sie na przyklad osciom z karpja po zydowsku w jednej z rzadowych jadlodajni.

Musimy uczcic pamieciom wiecznom te dwojke narodowych meczennikow.
Zwlaszcza Prezydent Kaczynski: razem bylysmy nie tylko Ojcami Naszego Narodu ale rowniesz ojcami narodow Europy Wschodniej i nawet Zakaukazia. Bylysmy Wielkymi Nieomylnymi Wodzami prowadzacymi Was ku swietlanej przyszlosci, waszymi Wielkym Nauczycielami, Wytrwalymi Budowniczymi naszej Wielkiej Ojczyzny.

Jako zona i matka Pani Kaczynska byla wzorem wszelakych cnot, poboznosci i niezwyklych zdolnosci kulinarnych. Znalem jom trochem. Jej pierogi ruskie ze skfarkami i bigos po myslifsku nie mialy sobje rownych w Europje srodkowo-wschodniej. Przyznajem, ze bylem trochem wkurzony na Kaczynskiego za to ze zamniast mnie wziol ze sobom do Smolenska paniom A.Walentynowicz nie mnie. Ale Matka Boska Czenstochofska czuwala nade mnom.

Propunujem aby w ich sarkofagu umiescic szczontki ich pilota, dzielnego kapitana, ktory niczym Maly Rycerz do konca pozostawal im wierny.
Musimy tez myslec o przyszlosci. Wprawdzie zyczem sobie jako pierszemu Prezydentowi RP i mojej zonie Danucie - bylej prezydentowej wiele dlugich lat zycia ale Narod Polski musi miec konkretne plany i w przypatku naszego ewentualnyego odejsca. Przecie mam jusz sfoje lata, nie bendem zyc wjecznie. Wszyscy staniemy przed obliczem Pana.
W zwjasku s powyszszem proponujem przesunonc grobowjec Kosciuszki aby zrobyc miejsce dla mnie i Danki.
Dlaczego Kaczynski ma byc lepszy ode mnie ?
Bondzmy szczerzy. Przecie ja walczylem i zniszczylem komune. A Kaczynski co ? Dekowal siem i robil karjerem naukowom na PRL-owskich uczelniach.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3