Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań przeciwko dyskryminacji w szkołach. Co dziesiąty uczeń jej doświadcza

OPRAC.:
Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Edukacja antydyskryminacyjna realizowana w poznańskich placówkach obejmuje bardzo szeroki zakres i jest indywidualnie opracowywana w poszczególnych szkołach.
Edukacja antydyskryminacyjna realizowana w poznańskich placówkach obejmuje bardzo szeroki zakres i jest indywidualnie opracowywana w poszczególnych szkołach. Paweł Dubiel/zdjęcie ilustracyjne
Zajęcia antydyskryminacyjne w poznańskich szkołach ruszyły w 2018 roku. 19 czerwca podsumowano 5-letni czas działalności programu, w którym wzięło udział ponad 8 tys. uczniów. Przeprowadzono zajęcia na temat równego traktowania osób o różnym pochodzeniu, statusie materialnym, społecznym czy niepełnosprawnością.

Poznań przeciwko dyskryminacji w szkołach. Co dziesiąty uczeń jej doświadcza

Zajęcia antydyskryminacyjne rozpoczęły się w 2018 roku i trwają do dziś. Przez 5 lat szkoły przeprowadziły ponad 400 projektów o tematyce antydyskryminacyjnej, równego traktowania osób o różnym pochodzeniu, statusie materialnym, społecznym czy niepełnosprawnością. Zajęcia przygotowują też młode osoby do życia w zróżnicowanym społecznie świecie, pokazując go z różnych perspektyw, uczą otwartości i współpracy wolnej od stereotypów i uprzedzeń. Wzięło w nich udział ponad 8 tys. uczniów, a rocznie zaangażowanych było średnio 70 szkół (w pierwszym roku było ich 37).

- To, czego dzieci nauczą się w szkołach, będzie owocowało w ich dorosłym życiu. Dlatego tak ważne jest, żeby już od najmłodszych lat edukować je w zakresie różnorodności, równego traktowania i wzajemnego szacunku. Poznań jest miastem otwartym, dlatego tym bardziej cieszę się, że kolejne młode pokolenia, są wychowywane w duchu tolerancji i równości

- mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Projekt trwa do końca grudnia, a obecnie projekty realizowane są w 46 szkołach.

Edukacja antydyskryminacyjna realizowana w poznańskich placówkach obejmuje bardzo szeroki zakres i jest indywidualnie opracowywana w poszczególnych szkołach. Odbywają się zajęcia taneczno-muzyczne, działanie plastyczno-artystyczne (wykonanie muralu, plakatów, projekty fotograficzne i filmowe), debaty o równości i różnorodności, opracowywanie szkolnych dokumentów np. karty równości, broszury antydyskryminacyjne.

W ramach działań podsumowujących pięcioletni okres funkcjonowania zajęć antydyskryminacyjnych w poznańskich szkołach odbyła się debata o edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach oraz spotkania dyskusyjno-fokusowe dotyczące wyzwań we współczesnej szkole w kontekście organizacji edukacji antydyskryminacyjnej. W spotkaniach tych wzięło udział kilkudziesięciu uczniów, nauczyciele, rodzice oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta.

Dyskryminacja nie jest nowym zjawiskiem. Według badań "Dyskryminacja w szkole - obecność nieusprawiedliwiona" Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej z 2015 roku w polskiej szkole co dziesiąty uczeń doświadcza dyskryminacji lub jest jej świadkiem.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W roku akademickim 2021/2022 w Poznaniu studiowało 102 199 osób. Które poznańskie szkoły wyższe mogły pochwalić się największą liczbą studentów? Sprawdź -->

Na tych uczelniach w Poznaniu studiuje najwięcej studentów! ...

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski