Poznań: Przedłużenie czasu biletów 15-minutowych w rękach radnych

Bogna Kisiel
Przedłużenie czasu biletów 15-minutowych oraz promocji na bilety 30-minutowe - tym między innymi zajmą się we wtorek poznańscy radni
Przedłużenie czasu biletów 15-minutowych oraz promocji na bilety 30-minutowe - tym między innymi zajmą się we wtorek poznańscy radni Fot. Szymon Siewior/Archiwum
Przedłużenie czasu biletów 15-minutowych oraz promocji na bilety 30-minutowe, likwidacja strefy płatnego parkowania w soboty, zabranie Fundacji Pomost Domu Tramwajarza - to tylko niektóre z tematów, jakimi we wtorek zajmą się radni, których nie udało się omówić podczas ubiegłotygodniowej sesji.

Platforma przygotowała projekt uchwały, dotyczący promocji biletowej. Radni tego klubu proponują, by czas obowiązywania biletów 15-minutowych został wydłużony do 25 minut. Dłużej pasażerowie MPK jeździliby od poniedziałku do piątku w godz. 6-19 oraz w soboty w godz. 8-14. Ta promocja miałaby obowiązywać do końca sierpnia. Do tego czasu PO chce też przedłużyć promocję na bilety 30-minutowe, która obecnie ważna jest do 30 kwietnia. Radni postulują także, by dodatkowo na bilecie półgodzinnym można było jeździć 45 minut także w soboty, w godz. 8-14.

Na dzisiejszej sesji ma zapaść również decyzja o likwidacji strefy płatnego parkowania w soboty oraz jej uszczelnieniu w pozostałe dni (kierowcy mają płacić, gdy zostawiają auta poza wyznaczonym miejscem w strefie). Radni z komisji gospodarki komunalnej poparli ten pomysł na piątkowym posiedzeniu. Negatywnie zaopiniował go prezydent. Argumentował, że miasto straci rocznie prawie milion złotych, a na ewentualnym uszczelnieniu strefy zarobi ok. 320 tys. zł. Ponadto urzędnicy miejscy wskazują, że radni nie mają prawa wprowadzania zmian w strefie, bo jest to kompetencja prezydenta. Radni mają odmienną opinię na ten temat.

Należy się spodziewać, że prezydent wprowadzi na sesję wycofany w ubiegłym tygodniu projekt uchwały, dotyczący najmu lokali miejskich. W piątek, na komisji gospodarki komunalnej udało się uzyskać kompromis. - Spotkaliśmy się w połowie drogi - potwierdza Tomasz Lewandowski z SLD. I zapowiada, że w związku z tym wycofa część swoich poprawek.

Prezydent przystał, by o mieszkanie socjalne czy komunalne mogły starać się osoby (samotne, małżeństwa, rodzeństwo) z prywatnych kamienic, które płacą tzw. czynsz regulowany (przed laty dostały przydział na ten lokal) i mają ukończone 70 lat. Podwyższył też progi dochodowe, upoważniające do starań o lokal socjalny (175 proc. lub 125 proc. najniższej emerytury) i lokali komunalnych (225 proc. lub 175 proc. ).

T. Lewandowski zapowiada, że będzie walczył o to, by osoby, które nie mają tytułu prawnego do mieszkania lub którym wypowiedziano umowę najmu mogły występować o lokal miejski.

Miasto zabiera Dom Tramwajarza

Prezydent mówi: dość! I proponuje Radzie Miasta zabranie Domu Tramwajarza Fundacji Pomost. Tą sprawą zajmą się także na dzisiejszej sesji radni. Przypomnijmy, że fundacja powstała w 2001 r. Miała zarządzać ośrodkami wypoczynkowymi w Kletnie, Skorzęcinie, przekazano jej także Dom Tramwajarza. Majątek ten wcześniej był własnością MPK.
Jak informują urzędnicy, ośrodek w Kletnie fundacja zbyła w 2011 r. Kupiła go osoba, która udzieliła Pomostowi pożyczki. Z kolei w sierpniu 2012 r. sprzedano także część budynków i budowli znajdujących się na terenie ośrodka w Skorzęcinie. Te fakty wskazują, że Fundacja Pomost systematycznie pozbywa się majątku, który przekazało jej miasto. Dlatego prezydent postanowił jej zabrać Dom Tramwajarza przy ul. Słowackiego.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
alergik
Dom Tramwajrza NIGDY NIE ZOSTAŁ PRZEKAZANY, więc ( logicznie ) nie może być odebrany.

Radni wcześniej podjeli uchwąłe w kewstii Domu Tramwajarza ( na dodatkek bez sukutkową ).
Radni przyznali także na remont tego obiektu blisko 400.000 zł z kasy Miasta nie wiedząc o stausie prawnym nieruchomości, która powinna zgodnie z uchwałą Rady Miasta być przekazana fundacji Miasta którą powołałao Miasto.
Radni obudzą się po raz kolejny z reką w nocniku?

Na Dom Tramwajarza nie miała pomysłu nawet estrda Poznańska - ogłosiła konkurs na administrowanie.

Jest takie wyrażenie w słownku języka polskiego jak "kompromis". Ze strony Miasta ono nie istnieje .

Punkt 1 Miasto ma zawsze racje.
Punkt 2 Jeżeli Miasto nie ma racji patrz pkt 1.

Zapłacą znowu za nieudolność Miasta Poznaniacy.
G
Gość
Rok temu na zarządzanie budynkiem Domu Tramwajarza wygrali właściciele Cafe Dylemat.
Potem z uwagi na niejasny status prawny oraz brak informacji o sporze decyzja została przez Miasto zablokowana.
Bo ,wcześniej Radni nie zostali poinformowani o minie prawnej.
Obecnie po roku Cafe Dylemat jednak może zarządzac obiektem według Bura Nadzoru Właścicielskiego
nie ma przeszkód prawnych -wyjaśnia w wywiadzie TV przedstawiciel BNW.
Raz w lewo raz w prawo ?
To jest ewidentny przykałd kompetencji Miasta.

Radni zazwyczaj decydują o losach Poznania i poznaniaków wiedzą tyle ile im przekażą urzednicy (którzy są niestesty sugestywni i nie zawsze przygotowani a tak być nie powinno - powinni być neutralni i kompetenti) .

Miasto obecnie przekazało obiekt w zarzadzanie operatorowi, który wygrał przetarg - ok.
Jednak co bedzie kiedy okaże się to błedna decyzja a za rok Cafe Dylemat bedzie zmuszone opuścić ten obiekt - czy nie będzie to znów mina prawna ?

Czy znajdą sie w Mieście osoby winne tej decyzji ?
P
Poznaniak
Po 12 latach miasto budzi się z ręką w nocniku.
Na kwietniowej Radzie Miasta głosowane będzie utwarzenie spółki, zamiast ZKZL. Za 12 lat, a liczę, że wcześniej lokatorzy miejskich kamienic znajdą się w nocniku. Vivat Prezydent, vivat (PO)Rada Miasta
Dodaj ogłoszenie