Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Przedłużenie czasu biletów 15-minutowych w rękach radnych

Bogna Kisiel
Przedłużenie czasu biletów 15-minutowych oraz promocji na bilety 30-minutowe - tym między innymi zajmą się we wtorek poznańscy radni
Przedłużenie czasu biletów 15-minutowych oraz promocji na bilety 30-minutowe - tym między innymi zajmą się we wtorek poznańscy radni Fot. Szymon Siewior/Archiwum
Przedłużenie czasu biletów 15-minutowych oraz promocji na bilety 30-minutowe, likwidacja strefy płatnego parkowania w soboty, zabranie Fundacji Pomost Domu Tramwajarza - to tylko niektóre z tematów, jakimi we wtorek zajmą się radni, których nie udało się omówić podczas ubiegłotygodniowej sesji.

Platforma przygotowała projekt uchwały, dotyczący promocji biletowej. Radni tego klubu proponują, by czas obowiązywania biletów 15-minutowych został wydłużony do 25 minut. Dłużej pasażerowie MPK jeździliby od poniedziałku do piątku w godz. 6-19 oraz w soboty w godz. 8-14. Ta promocja miałaby obowiązywać do końca sierpnia. Do tego czasu PO chce też przedłużyć promocję na bilety 30-minutowe, która obecnie ważna jest do 30 kwietnia. Radni postulują także, by dodatkowo na bilecie półgodzinnym można było jeździć 45 minut także w soboty, w godz. 8-14.

Na dzisiejszej sesji ma zapaść również decyzja o likwidacji strefy płatnego parkowania w soboty oraz jej uszczelnieniu w pozostałe dni (kierowcy mają płacić, gdy zostawiają auta poza wyznaczonym miejscem w strefie). Radni z komisji gospodarki komunalnej poparli ten pomysł na piątkowym posiedzeniu. Negatywnie zaopiniował go prezydent. Argumentował, że miasto straci rocznie prawie milion złotych, a na ewentualnym uszczelnieniu strefy zarobi ok. 320 tys. zł. Ponadto urzędnicy miejscy wskazują, że radni nie mają prawa wprowadzania zmian w strefie, bo jest to kompetencja prezydenta. Radni mają odmienną opinię na ten temat.

Należy się spodziewać, że prezydent wprowadzi na sesję wycofany w ubiegłym tygodniu projekt uchwały, dotyczący najmu lokali miejskich. W piątek, na komisji gospodarki komunalnej udało się uzyskać kompromis. - Spotkaliśmy się w połowie drogi - potwierdza Tomasz Lewandowski z SLD. I zapowiada, że w związku z tym wycofa część swoich poprawek.

Prezydent przystał, by o mieszkanie socjalne czy komunalne mogły starać się osoby (samotne, małżeństwa, rodzeństwo) z prywatnych kamienic, które płacą tzw. czynsz regulowany (przed laty dostały przydział na ten lokal) i mają ukończone 70 lat. Podwyższył też progi dochodowe, upoważniające do starań o lokal socjalny (175 proc. lub 125 proc. najniższej emerytury) i lokali komunalnych (225 proc. lub 175 proc. ).

T. Lewandowski zapowiada, że będzie walczył o to, by osoby, które nie mają tytułu prawnego do mieszkania lub którym wypowiedziano umowę najmu mogły występować o lokal miejski.

Miasto zabiera Dom Tramwajarza

Prezydent mówi: dość! I proponuje Radzie Miasta zabranie Domu Tramwajarza Fundacji Pomost. Tą sprawą zajmą się także na dzisiejszej sesji radni. Przypomnijmy, że fundacja powstała w 2001 r. Miała zarządzać ośrodkami wypoczynkowymi w Kletnie, Skorzęcinie, przekazano jej także Dom Tramwajarza. Majątek ten wcześniej był własnością MPK.
Jak informują urzędnicy, ośrodek w Kletnie fundacja zbyła w 2011 r. Kupiła go osoba, która udzieliła Pomostowi pożyczki. Z kolei w sierpniu 2012 r. sprzedano także część budynków i budowli znajdujących się na terenie ośrodka w Skorzęcinie. Te fakty wskazują, że Fundacja Pomost systematycznie pozbywa się majątku, który przekazało jej miasto. Dlatego prezydent postanowił jej zabrać Dom Tramwajarza przy ul. Słowackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski