Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Pustostany w mieście - ile ich jest naprawdę? ZKZL odpowiada radnemu

Beata Marcińczyk
Ile pustostanów jest w Poznaniu?
Ile pustostanów jest w Poznaniu? archiwum
Tomasz Lewandowski, radny SLD, chce wybrać się osobiście do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, by tam wytłumaczono mu, ile faktycznie jest w Poznaniu miejskich pustostanów. Dane, o które prosił Jarosława Pucka, dyrektora ZKZL, są niejasne.

- Prosiłem o zestawienia, raz na kwartał, pustych lokali z adresami. Na podstawie takich danych można obserwować, czy faktycznie jest rotacja - mówi Tomasz Lewandowski.

ZOBACZ TEŻ:
MIESZKANIE PUSTE OD 20 LAT!

W ZKZL twierdzą, że radny dostał listę adresów. Dwa tygodnie temu. Pytanie: Co z tej listy wynika? Czy pustostanów jest 300, 400, czy może aż 700?

- Mam wrażenie, że tych informacji udziela się tak, bym nie mógł sam wyciągnąć wniosków - mówi T. Lewandowski. - Jest ich raczej 700 niż 300. Część przecież jest w kamienicach, które nie doczekały się rewitalizacji i teraz wystawiane są przez miasto na sprzedaż. Do wykazywanych około 400 nie dolicza się tych, z którymi miasto nie wie, co dalej robić.

416 pustostanów miasto zagospodarowało w tym roku, ok. 700 pustostanów może być w mieście - wg Tomasza Lewandowskiego

Te ostatnie lokale nie znajdują się bowiem w wykazach, które otrzymują radni.
- Nie ma także danych dotyczących mieszkań - na przykład w domu przy ulicy Szkolnej, Koziej i Wrocławskiej - które miasto ma zamiar zamienić z prywatnym właścicielem gruntu przy 27 Grudnia - zauważa radny. Mówi, że według jego oceny, informacje są albo niepełne, albo tak poukładane, za każdym razem inaczej, by do końca nie wiedział, o co w tym wszystkim chodzi.

Czego jeszcze brakuje w raportach? Informacji o mieszkaniach wystawionych w przetargach. Samo wystawienie ich nie znaczy, że lokal nie stoi pusty. Nie od razu znajdują się przecież na nie chętni.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych twierdzi, że w tym roku w sumie zagospodarowanych było 416 pustostanów. Co to jednak znaczy "zagospodarowany pustostan"?

- Dla mnie znaczy to tyle, że ktoś tam już zamieszkał. Dla ZKZL, mam wrażenie, w jaki sposób lokal zostanie w przyszłości wykorzystany - mówi radny SLD.

- Tych 416 lokali faktycznie "trafiło do ludzi" - zapewnia rzeczniczka ZKZL Magdalena Gościńska.

Sprawdziliśmy, jak konkretnie wyglądał pod tym względem mijający rok. 192 takie mieszkania stały się lokalami socjalnym. Ponad 50 wykorzystano na zamiany.

- Niemal pięćdziesiąt stało się lokalami zamiennymi dla lokatorów kamienic, które musieliśmy wyłączyć z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny. Jedenaście trafiło na wykaz lokali do remontu - wylicza Magdalena Gościńska. - W ciągu roku w ramach "ruchu naturalnego", czyli zdawania nam mieszkań albo też zgonów najemców, na listę pustostanów trafia 200 lokali. Zagospodarowywane są na bieżąco.

Czy na liście z adresami, którą otrzymał radny SLD, są na przykład mieszkania w bloku przy ulicach Rolnej, Tokarskiej, Wspólnej, czyli czworoboku? Było ich tam aż 17, niektóre "wolne" nawet od kilkunastu lat.

- Są. Problemem była nieodpowiednia wentylacja lub jej brak - mówi Tomasz Lewandowski. Mieszkania zostały wyremontowane, a część wynajęto.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski