Poznań: Rialto i Poznańskie Słowiki

  Poznań: Rialto i Poznańskie Słowiki kultowymi neonami!

  Jacek Sobczyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Czytelnicy zaproponowali także neon na Akumulatorach
  1/4
  przejdź do galerii

  Czytelnicy zaproponowali także neon na Akumulatorach ©Grzegorz Dembiński

  My proponowaliśmy - Czytelnicy głosowali. W sobotę zakończył się nasz plebiscyt na najbardziej kultowy neon Poznania. Zwyciężyła świetlna reklama kina Rialto przy ulicy Dąbrowskiego. Wygrana była miażdżąca - neon zebrał aż 42procent wszystkich głosów internautów.
  - Świetnie, bardzo cieszę się z takiej popularności naszego neonu. Dwa lata temu przeszedł renowację, więc na pewno jeszcze będzie nam długo świecił - mówi Piotr Zakens, szef kina Rialto. - Zresztą w tym - moim zdaniem - tkwił klucz sympatii poznaniaków do niego.

  WEŹ UDZIAŁ W INNYCH NASZYCH PLEBISCYTACH:

  Wybierz swój ulubiony sklep

  Wybieramy najpopularniejszego strażaka


  Na trzech pierwszych miejsca w plebiscycie uplasowały się neony, które wciąż działają.

  - Dla mnie, jako człowieka związanego zawodowo z kinem, szczególnie przyjemne jest to, że najwięcej głosów dostały neony "kulturalne", czyli Rialto i Poznańskie Słowiki - dodaje Piotr Zakens.

  I jak zaznacza - najbardziej lubi neon na Akumulatorach i popularną Białą Damę.

  Drugie miejsce i 27procent głosów zgarnęła neonowa reklama Poznańskich Słowików znajdująca się vis a vis Centrum Kultury Zamek przy ulicy Św. Marcin. Trzecie z 9procentami głosów zajął niebieski neon pasmanterii Merino przy ulicy 27 Grudnia. Ten ostatni na finiszu prześcignął zajmujący przez dłuższą część plebiscytu trzecią lokatę nieistniejący już neon-tablicę wynikową na stadionie poznańskiego Lecha.

  - Nie dziwi mnie fakt pojawienia się w czołówce plebiscytu samych działających neonów. Ta forma reklamy za dnia nie ma w sobie tyle uroku co wieczorem. Neon Rialto posiada bardzo ciekawe, obecnie mało popularne liternictwo, co czyni go bardziej oryginalnym od innych - mówi Maciej Grzywaczewski, właściciel strony poświęconej wielkopolskim neonom - www.wielkopolskie-neony.cba.pl oraz autor zdjęć neonów do naszego plebiscytu.

  Projekt świetlnej reklamy kina Rialto pochodzi prawdopodobnie z lat 60. Jest jednym z najstarszych działających neonów w Poznaniu. Przez kilka lat nie świecił. W 2010 został odremontowany oraz zmieniono jego barwę z białej na czerwoną. Należy zaznaczyć, że biorące udział w sondzie neony oraz zdjęcia w galerii na stronie internetowej "Głosu" są jedynie niewielką udokumentowaną częścią, tego co oświetlało ulice w latach 60.,70. i 80.

  W naszym plebiscycie swojego ulubieńca można było wybrać spośród 20 różnych działających i nieczynnych poznańskich neonów. Ale w głosowaniu pomagali nam także Czytelnicy. Za ich radami w dodatkowym mini plebiscycie na ulubione neony poznaniaków, nadesłane przez nich samych umieściliśmy Akumulatory oraz neon nad wejściem do zakładów im. Hipolita Cegielskiego. Zdecydowanie wygrał ten pierwszy, zgarniając 87 procent głosów.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kino Bałtyk

  Mondokane (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 91 / 57

  Dla mnie najbardziej kultowy był neon przed kasą kina Bałtyk. Taki gość z kapeluszem, czy sombrero grający na gitarze. Pamiętacie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  E tam.

  Park Wilsona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 93 / 80

  Te najpiękniejsze już zostały zdemontowane.
  Nowe jest wrogiem dobrego.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo