Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rower miejski działa do końca listopada. Później nastąpią zmiany. Jakie?

Joanna Labuda
Joanna Labuda
ZTM przygotowuje się do kolejnego sezonu Poznańskiego Roweru Miejskiego
ZTM przygotowuje się do kolejnego sezonu Poznańskiego Roweru Miejskiego poznan.pl
Z końcem listopada kończy się tegoroczny sezon roweru miejskiego, a Zarząd Transportu Miejskiego już przygotowuje się do kolejnego. Podpisane zostały umowy na zarządzanie i rozbudowę systemu w latach 2019-2022.

Zarząd Transportu Miejskiego przeznaczył na utrzymanie i rozwój Poznańskiego Roweru Miejskiego przez następne cztery sezony prawie 31 mln zł. Dzięki tej kwocie sfinansowane zostanie utrzymanie systemu 3. generacji (w skład którego wchodzi 109 stacji i 1200 rowerów, w tym 20 rowerków dziecięcych i 72 z fotelikami do przewozu) oraz uruchomienie systemu 4. generacji.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, w 2019 roku do dyspozycji użytkowników oddanych zostanie 435 rowerów 4. generacji, w kolejnych trzech latach przybędzie ich 261 (po 87 w każdym roku). W systemie pojawi się też nowość: 30 rowerów elektrycznych.

Rowerów 4. generacji nie trzeba będzie zostawiać w stojakach przy terminalach, lecz w wyznaczonych strefach: w ścisłym centrum oraz w tzw. wirtualnych stacjach zlokalizowanych w sąsiedztwie obecnych stacji, a także w miejscach, w których nie ma stacji 3. generacji.

W latach 2019-2022 za uruchomienie oraz zarządzanie i utrzymanie systemu roweru miejskiego w Poznaniu będzie odpowiadała spółka NB Poznań. Firma stworzy strony internetowe oraz aplikacje opisujące zasady funkcjonowania systemów i korzystania z nich, umożliwiające rejestrację, dokonywanie opłat oraz przekazywanie uwag i reklamacji. Utworzy także Biuro Obsługi Klienta umożliwiające elektroniczną oraz telefoniczną obsługę użytkowników.

Co warto wiedzieć?

  • Warunkiem korzystania z roweru publicznego od 2019 roku będzie utrzymanie stanu konta użytkownika na poziomie minimum 20 zł.
  • Nie zmieni się bezpłatny czas korzystania z roweru - 20 minut (a w przypadku posiadania ważnego imiennego biletu okresowego na strefę A - do 30 minut).
  • Standardowy sezon będzie trwać od początku marca do końca listopada. W przyszłym roku będzie mógł zostać przedłużony maksymalnie o jeden miesiąc, natomiast od 2020 roku - w przypadku rowerów 3. generacji - nawet o trzy miesiące (sezon rowerów 4. generacji nadal będzie mógł być wydłużany o miesiąc).
  • W 2019 r. będzie funkcjonowało w Poznaniu 97 stref postoju rowerów, w 2022r. - 120. Strefa Centrum to obszar wewnątrz I ramy komunikacyjnej. Będą działały również strefy w obrębie lub bezpośrednim sąsiedztwie stacji roweru 3. generacji oraz w nowych wyznaczonych lokalizacjach. Za dokonanie zwrotu roweru 4. generacji poza strefą postoju rowerów naliczona zostanie opłata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski