Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rozbudowa Muzeum Archidiecezjalnego znów pod znakiem zapytania

Karolina Koziolek
Od 2008 r. jest projekt na rozbudowę Muzeum Archidiecezjalnego, czyli dawnej Akademii Lubrańskiego autorstwa prof. Fikusa.
Od 2008 r. jest projekt na rozbudowę Muzeum Archidiecezjalnego, czyli dawnej Akademii Lubrańskiego autorstwa prof. Fikusa.
Przy okazji inwestycji na Ostrowie Tumskim mało mówi się o rozbudowie Muzeum Archidiecezjalnego, czyli dawnej Akademii Lubrańskiego. Tymczasem już od 2008 r. jest projekt na jego rozbudowę autorstwa prof. Fikusa. O potrzebie powiększenia muzeum mówiło się już od chwili wyremontowania Akademii . Muzealnicy podkreślają, że brakuje miejsca na przechowywanie dzieł sztuki, czy prowadzenie lekcji muzealnych i warsztatów dla dzieci.

W marcu tego roku archidiecezja złożyła wniosek o dotację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilka dni temu przyszła odmowna odpowiedź. Władze muzeum zastanawiają się teraz na ile koszt inwestycji będzie można pokryć ze środków archidiecezji, bo o tym, że inwestycja jest konieczna są przekonani.

- Myślimy też o funduszach publicznych - mówi kustosz muzeum Aleksandra Pudelska. - Ostatnio miasto postanowiło przeznaczyć 10 mln na pomysły mieszkańców. Może załapie się także nasze muzeum? Wiele osób może mówić, że to na Kościół, ale przecież to placówka, która działa dla dobra ogółu - dodaje.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Kustosz podkreśla, że przychodzą tu na zajęcia studenci historii sztuki, przyjeżdżają specjalnie z Torunia, czy z Warszawy. - Mamy tu przecież nie tylko sztukę sakralną, ale także użytkową - podkreśla.

Niezależnie od wszystkiego, jak na razie, zbiory muzeum przechowywane są głównie w piwnicy. Bez zapewnionej odpowiedniej wilgotności powietrza i temperatury. Nowa część muzeum miałaby więc zostać w dużej mierze przeznaczona na specjalistyczny magazyn. Znalazłyby się tam również pracownie konserwatorskie i naukowe.

- No i miejsce na zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jak na razie odbywają się w salach ekspozycyjnych - mówi Pudelska. - Wygląda to tak, że ktoś wchodzi oglądać ekspozycję, a my biegamy i szybko sprzątamy po zajęciach.

Nowy budynek wraz z Akademią Lubrańskiego, w zamyśle architekta, miałby utworzyć plac u zbiegu ulic Lubrańskiego i Posadzego (to tam, gdzie mieści się nowy Rezerwat Archeologiczny). Niewykluczone także, że nad ulicą Lubrańskiego zostanie poprowadzony szklany łącznik, który połączyłby nowy budynek z stojącym tuż obok Archiwum Archidiecezjalnym.

- Mam wrażenie, że Ostrów Tumski zyskałby tym samym nowy ładny zakątek - mówi prof. Marian Fikus. - Trzeba tu przyciągnąć ludzi.

Akademia wchodzi w skład Traku Królewsko-Cesarskiego. Przechowywany jest tam m. in. miecz św Piotra, którym wg legendy św. Piotr miał odciąć ucho rzymskiemu żołnierzowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski