Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań Startup Weekend: Inteligentne miasto w 54 godziny

Redakcja
Poznań Startup Weekend: Inteligentne miasto w 54 godzinyPoznań Startup Weekend
Poznań Startup Weekend: Inteligentne miasto w 54 godzinyPoznań Startup Weekend Jakub Wittchen
O tym, w jaki sposób poprawić jakość życia w Poznaniu dyskusje trwają już od lat. Oni mają znaleźć sposób na zmory mieszkańców w ciągu zaledwie 54 godzin. Tyle czasu zajmie uczestnikom Poznań Startup Weekend przygotowanie inteligentnych rozwiązań wspierających funkcjonowanie miasta.

– Temat wypłyną naturalnie. Dużo rozmawialiśmy ze społecznikami oraz z pracownikami Urzędu Miasta – wyjaśnia Paulina Skrzypińska, jedna z organizatorek. – Zgłosiło się do nas Stowarzyszenie Ulepsz Poznań oraz Inwestycje dla Poznania. Chcemy, żeby nasza praca miała szansę przełożyć się na konkretny rezultat – dodaje.

Do projektu zgłosiło się ponad 100 osób. Wiele z niech jest spoza Wielkopolski: z Torunia, Olsztyna, Warszawy, Łodzi. Jest też wielu obcokrajowców.  Największą grupę stanowią osoby w wieku od 25 do 34  lat pracujące już dla startup-ów lub dla korporacji oraz studenci.

– W efekcie ubiegłorocznej edycji sporo  osób zmieniło pracę  – mówi Paulina Skrzypińska. – Przychodzą tu ludzie, którym zwyczajnie się chce.

Zgodnie z formułą imprezy, która przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych, pier-wszego dnia uczestnicy prezentują swoje pomysły i szukają osób do współpracy. – Pomysł ma  zazwyczaj kilkanaście osób. Reszta ma umiejętności, wiedzę i gorące chęci, aby stworzyć coś fajnego razem – wyjaśnia organizatorka.

W sobotę dołączą do nich mentorzy. W tym roku będzie to około 20 osób, m.in. Piotr Pietrzak z IBM Polska, Tomasz Kopacz z Microsoftu, Magdalena Wysocka z Google, Sebastian Grabowski z Orange Polska czy Jakub Weber z T-Mobile.

– Rolą mentora jest inspirowanie i „zaburzanie” sposobu myślenia uczestników. Pokazujemy szerszą perspektywę, wskazujemy inną drogę – wyjaśnia Magdalena Wysocka. – Takie spotkania nie mają nikogo promować, ale poddać pomysły krytyce. Zanim coś zbudujemy, dobrze jest z każdej strony sprawdzić co chcemy zbudować.

Efekty tej prac ocenią jury, w składzie m.in.: Marc Wesselink ze Startupbootcamo czy Bartło-miej Gola ze SpeedUp Venture Capital Group. Ocenią w jaki sposób uczestnikom udało się sprostać idei inteligentnego i dobrze zaplanowanego miasta sprzyjającego mieszkańcom,

Wśród najbardziej spektakularnych startup-ów są Google, Facebook i Nasza Klasa.

– Startup jest nieograniczony pod względem rozwoju i zasięgu, a my mamy przedsiębiorczość w swoim DNA – przekonuje Magdalena Wysocka.

 

[

WRÓĆ NA STRONĘ "GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO"

](http://www.gloswielkopolski.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski