Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań straci miliony na podatkowym odpisie na Kościół!

Marcin Idczak
Pieniądze mają zostać przeznaczone między innymi na remonty kościołów
Pieniądze mają zostać przeznaczone między innymi na remonty kościołów Waldemar Wylegalski
Poznań może stracić około 4 milionów złotych rocznie. Na tyle wyliczono zmniejszenie się dochodów miasta, jeśli w życie wejdzie możliwość odpisania pół procent podatku na rzecz Kościoła.

CZYTAJ TEŻ: 13 MILIONÓW ZA SZKOŁĘ BALETOWĄ DLA ARCHIDIECEZJI

Stosowne przepisy mogą zacząć obowiązywać od przyszłego roku. Czyli dotyczyć będą PIT - ów za ten rok.
Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy rządem, a Episkopatem Polski taki sposób finansowania organizacji i ruchów religijnych ma zastąpić likwidowany fundusz kościelny.

Będziemy dostawać mniej o 4 miliony złotych rocznie

Jak zaznacza kardynał Kazimierz Nycz, odpis będzie dobrowolny i ma wyglądać tak samo jak przy przekazywaniu jednego procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnik tego nie odczuje, gdyż i tak wspomnianą kwotę już zapłacił.
Odczują to samorządy, bo takie rozwiązanie będzie oznaczało straty dla miast i gmin. Część z ich dochodów pochodzi właśnie z rozliczeń PIT-ów.

- W przypadku Poznania wyliczyliśmy, że będziemy dostawać mniej o 4 miliony złotych rocznie - wyjaśnia Rafał Łopka z biura prasowego prezydenta Poznania.

Podobnie ma być w przypadku innych miast w Polsce. Z tych największych wszystkie swoje straty wyliczają tak jak w przypadku Poznania. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie będzie to o dwa miliony więcej.

Według wyliczeń Marcina Urbana, skarbnika Wrocławia, miasto to przez trzy lata straci tyle, ile w tym roku chciało wydać na budowę i remonty szkół i przedszkoli.

- By uniknąć podobnych przypadków, będziemy zabiegać o to, aby zostały nam zrekompensowane ewentualne straty - zapowiada Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. Jak to może wyglądać, jeszcze nie wie. Jednak może liczyć na potężnego sojusznika, czyli organizację zrzeszającą szefów największych miast i gmin w kraju.

Walkę o miejskie pieniądze zapowiada również Związek Miast Polskich. - Będziemy zabiegać o to, by dla przykładu zwiększyć udział miast w rozliczeniach z podatków dochodowych - mówi Joanna Proniewicz ze Związku Miast Polskich.

Nad zmianami w przepisach w najbliższych tygodniach mają dyskutować posłowie. W tym roku z budżetu państwa na fundusz kościelny mają zostać przekazane ponad 94 miliony złotych. Za te pieniądze finansowana jest między innymi działalność charytatywna, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach.

- Archidiecezja poznańska nie robiła jeszcze wyliczeń, ile pieniędzy z tego tytułu może trafić do poznańskich parafii - mówi ksiądz Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski