Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poznań: Świnie uratują chorych ludzi

Karolina Koziolek
- Świnie zawsze towarzyszyły nauce - mówi prof. Słomski
- Świnie zawsze towarzyszyły nauce - mówi prof. Słomski Waldemar Wylegalski
Poznańscy naukowcy zaprojektowali zhumanizowaną świnię. Po co? Aby ratowała życie ludziom czekającym na przeszczepy lub ulegli poparzeniom. Do tej pory udało się uratować cztery osoby.

Poznańscy naukowcy z katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego pod kierownictwem prof. Ryszarda Słomskiego zaprojektowali pięć linii transgenicznych świń. Drogą inżynierii genetycznej uzyskali zmodyfikowane genetycznie zwierzęta, których tkanki i narządy mogłyby być wykorzystywane do przeszczepów u ludzi. Jak na razie ich skórę wykorzystuje się w leczeniu poparzeń.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Mamy nowych profesorów na poznańskich uczelniach
Studenci z Poznania uczyli dzieci z Sudanu
Poznań: Archeolodzy z UAM badają twierdzę w Sudanie

Z drugiej strony prowadzone są intensywne badania pod kątem przeszczepów nad zwierzęcymi zastawkami serca. W przyszłości, jeśli powiodą się dalsze badania, transgeniczne świnie będą mogły być wykorzystywane przy przeszczepach organów: serca, wątroby, nerek, ale także naczyń.

Jak na razie transgeniczne świnie uratowały życie czterem osobom, które uległy poparzeniom. Skóra dwóch z nich była poparzona w 80 proc. Wśród nich był m.in. hutnik, który doznał poparzeń podczas rozszczelnienia pieca. Wszystkie te osoby leczone były w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

PRZECZYTAJ TEŻ:
Poznań: Międzynarodowe studia weterynarii
Uniwersytet Przyrodniczy wymieni dyplomy z błędem

- Skóra świń jest opatrunkiem biologicznym. Kładzie się ją bezpośrednio na poparzone ciało i umocowuje specjalnymi klipsami. Chroni ona przed zakażeniem, ale przede wszystkim powoduje regenerację poparzonej skóry - tłumaczy prof. Ryszard Słomski.

Jest to możliwe, ponieważ świnia, jak mówi profesor Słomski, została zhumanizowana. W innym wypadku taki opatrunek biologiczny zostałby odrzucony przez organizm człowieka już po kilku godzinach. Naukowcy drogą inżynierii genetycznej uzyskali świnie zawierające najpierw jeden gen związany z głównym układem zgodności tkankowej człowieka, a w kolejnej linii transgenicznych świń udało się uzyskać naukowcom świnie już z dwoma takimi ludzkimi genami.


Hodowla transgenicznych świń znajduje się pod Wrocławiem przy Instytucie Zootechniki w Balicach. Prowadzi ją prof. Zdzisław Smorąg. Zespół naukowców badania nad transgenicznymi świniami prowadzi już od 10 lat, jednak dopiero w zeszłym roku miały miejsce pierwsze w pełni udane wdrożenia.

Badania nad odzwierzęcymi zastawkami serca prowadzone są natomiast w Zabrzu w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii przez dr. Piotra Wilczka.

- W tej chwili zastawki pochodzące od transgenicznych zwierząt poddawane są testom biomechanicznym i hemodynamicznym, które dają bardzo ciekawe wyniki. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będzie można przeprowadzić pierwsze operacje i pomóc ludziom z wadami serca - zapewnia prof. Słomski.

W perspektywie kilku najbliższych lat ma pojawić się także możliwość pozyskiwania narządów od transgenicznych zwierząt. - Dużą nadzieję wiążemy z uzyskaniem preparatów kostnych, które mogłyby pomóc np. w chirurgii twarzy dla osób po wypadkach - mówi prof. Słomski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Mamy nowych profesorów na poznańskich uczelniach
Studenci z Poznania uczyli dzieci z Sudanu
Poznań: Archeolodzy z UAM badają twierdzę w Sudanie

Dlaczego świnie? Ponieważ narządy świni są podobne do narządów człowieka. Poza tym w zależności od wieku zwierzęcia jego narządy mogłyby zostać użyte przy przeszczepach zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

- Świnie zawsze towarzyszyły nauce - dodaje prof. Słomski. - Mają liczne potomstwo, co jest znacznym ułatwieniem w prowadzeniu badań. Świnie nie budzą też tak wielkiego sprzeciwu natury etycznej, jak na przykład w przypadku dużo bliższych człowiekowi małp - przekonuje naukowiec.

Transgenicznymi świniami interesują się już naukowcy z bogatej wschodniej części Chin, którzy chcą wykorzystywać je w medycynie także u siebie. W tej chwili trwają rozmowy pomiędzy genetykami z Chin i Poznania. Tymczasem zespół prof. Ryszarda Słomskiego w zeszłym tygodniu otrzymał nagrodę marszałka województwa wielkopolskiego za innowacyjność.

Konkurencją dla transgenicznych zwierząt są z jednej strony sztuczne narządy, np. sztuczne serce, a z drugiej komórki macierzyste. Trwają intensywne prace nad wykorzystaniem ich w leczeniu m.in. niewydolności serca czy uszkodzenia mięśni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski