Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Szkoły bez kółek zainteresowań i wycieczek? Przez reformę oświaty miasto nie będzie finansowało zajęć dodatkowych dla uczniów

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Mniejsza subwencja oznacza, że miasto musi także zrezygnować z finansowania zajęć dodatkowych dla uczniów.
Mniejsza subwencja oznacza, że miasto musi także zrezygnować z finansowania zajęć dodatkowych dla uczniów. zdjęcie ilustracyjne/Lucyna Nenow
Miasto Poznań nie będzie w tym roku finansowało zajęć dodatkowych w szkołach średnich, a w podstawowych i przedszkolach zmniejszy je o połowę. To skutek zmniejszenia subwencji oświatowej dla samorządów oraz wzrostu kosztów związanych z reformą edukacji, czyli podwójnym rocznikiem w szkołach średnich. Poznań będzie zmuszony do ograniczenia wielu wydatków w zakresie edukacji.

Mariusz Wiśniewski poinformował, że od sierpnia subwencja oświatowa przekazana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest o wiele mniejsza. Zastępca prezydenta podkreślił, że spowoduje to ogromne problemy, szczególnie w kontekście reformy edukacji, która skutkuje ogromnymi kosztami dla samorządów.

Czytaj również: Bez kółek zainteresowań, wycieczek i kina. Taka może być polska szkoła od września

Reforma oświatowa spowodowała, że na zajęcia dodatkowe pieniędzy zabraknie

Samorządy już wcześniej podkreślały, że wprowadzona reforma i jej konsekwencje obciążą ich budżety, a nie mogą one liczyć na pomoc ze strony państwa. Obniżenie subwencji wiąże się z tym, że Poznań będzie musiał ograniczyć wiele wydatków, skupiając się jedynie na realizacji podstawowych zadań. Oznacza to mniej inwestycji w szkołach, w tym remonty, doposażenia, czy budowy placówek oświatowych. Miasto musi także zrezygnować z finansowania zajęć dodatkowych dla uczniów.

Sprawdź też:

- Obniżenie subwencji przez MEN pozbawia nas środków m. in. na zajęcia dodatkowe w przedszkolach i szkołach podstawowych, które zostaną ograniczone o połowę oraz w szkołach średnich, które nie będą od września finansowane przez miasto w ogóle - napisał na swoim profilu na Facebooku Mariusz Wiśniewski.

Zobacz też: Podwójny rocznik: Uczniowie będą uczyli się do godziny 19 w Poznaniu, ale dwóch zmian w szkołach nie będzie. Jak to możliwe?

Mariusz Wiśniewski zwrócił również uwagę na kolejny problem samorządów związany ze zmianami wprowadzanymi przez rząd. Podkreślił, że w wyniku zmian podatkowych każdego roku Poznań straci około 175 milionów złotych dochodu. To oznacza jeszcze mniej pieniędzy także na oświatę w mieście. Odbywa się to kosztem uczniów.

- Nie pozwolimy na przerzucenie winny na samorządy przez propagandę, której się spodziewamy, jak przy wielu innych sprawach, gdzie błędy rządu zrzucano na samorząd i inne grupy społeczne - zaznacza Mariusz Wiśniewski.

Zobacz też:

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski