Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Twoje stare zdjęcia zbudują magię fyrtla

Beata Marcińczyk
Zniszczona fontanna i skrawek parku Maciejewskiego przy Akademii Muzycznej.
Zniszczona fontanna i skrawek parku Maciejewskiego przy Akademii Muzycznej. Zarząd Zieleni Miejskiej
Każdy z nas, mieszkańców Poznania może zapisać się trwale w jego historii. Trzeba tylko poszperać w domowych archiwach, poszukać ciekawych zdjęć miejsc i budynków, które może już nie istnieją. Potem przekazać ich kopie (zeskanowane obrazy) miastu. Z tych najciekawszych pozycji powstaną stałe i mobilne wystawy. Taki pomysł mają radni.

- Muszę poszukać, ale chyba uda mi się znaleźć zdjęcia z Wildy, ze starej ulicy Szwajcarskiej - mówi Mariusz Wiśniewski , przewodniczący komisji rewitalizacji Rady Miasta Poznania, pomysłodawca wystaw.

Za tydzień mają być one tematem jej obrad. Pomysł na razie się kształtuje.

- Zaprosiliśmy na spotkanie przedstawicieli Muzeum Narodowego, wydziału kultury i dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania i innych instytucji, które mogą zaangażować się w ten projekt - tłumaczy Wiśniewski.

Wiadomo, że ma on opierać się na dwóch rodzajach wystaw. Pierwsze stanąć miałyby np. w szkołach lub dzielnicowych filiach instytucji, by dostęp do nich był szeroki a wstęp wolny od opłat. Drugi rodzaj to kilkuzdjęciowe ekspozycje dotyczące np. danego miejsca.

- W miejscu budynku zrujnowanego w czasie wojny postawiono inny. Warto przypomnieć mieszkańcom okolic, jak ten fyrtel wyglądał przed laty - mówi Wiśniewski. - Traktuję te wystawy jako element rewitalizacji w wymiarze dziedzictwa kulturowego. Jeśli chcemy, by śródmiejskie dzielnice zmieniały się na lepsze, to musimy docenić więzi społeczne, angażować mieszkańców.

Radny przyznaje, że inspiracją dla projektu wystaw dzielnicowych były m.in. wystawa zdjęć przygotowana przez Magdalenę Mrugalską-Banaszak, kierownika Muzeum Historii Miasta Poznania, we współpracy z parafią pw. Zmartwychwstania Pańskiego pt. "Przedwojenna Wilda" oraz wystawa zdjęć z ulicy Święty Marcin przygotowana przez RO Stare Miasto.

- Pomysł umieszczenia zdjęć w witrynach restauracji Sfinks był czymś naprawdę fajnym - ocenia M. Wiśniewski. Wiadomo, że fotogramami dysponuje Muzeum Narodowe, ale to w domowych archiwach są zdjęcia jeszcze nigdy nie publikowane.

- Być może mieszkańcy aktywnie włączą się do realizacji tego pomysłu - mówi Magdalena Mrugalska-Banaszak. Jako przykład podaje działalność Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów w Warszawie.

Wystawy zdjęć przedstawiających poznańskie dzielnice i zmiany jakie w nich zachodziły pojawić się mają w 2014 roku. Szczegóły techniczne, merytoryczne i dotyczące finansowania ustalane będą podczas komisji rewitalizacji - za tydzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski