Poznań: W wieku 78 lat zmarł profesor Marian Kępiński

  Poznań: W wieku 78 lat zmarł profesor Marian Kępiński

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Profesor Marian Kępiński zmarł w wieku 78 lat

  Profesor Marian Kępiński zmarł w wieku 78 lat ©Archiwum UAM

  W poniedziałek w wieku 78 lat zmarł profesor Marian Kępiński, emerytowany profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był wybitnym specjalistą prawa cywilnego, europejskiego i prawa własności intelektualnej.
  Profesor Marian Kępiński zmarł w wieku 78 lat

  Profesor Marian Kępiński zmarł w wieku 78 lat ©Archiwum UAM

  Marian Kępiński urodził się 29 maja 1940 roku w Dobrej w Beskidzie Wyspowym. Tam wraz z rodzicami mieszkał do końca II wojny światowej. Po wojnie rodzina Kępińskich przeniosła się do Gdańska, gdzie jego ojciec objął stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, a potem wiceprezesa Odwoławczej Izby Morskiej przy Sądzie Okręgowym w Gdyni.

  W 1958 roku Marian Kępiński wyjechał na studia prawnicze do Poznania i jak się okazało z Poznaniem związał się do końca życia, ponad 50 lat poświęcając uczelni.
  W 1963 roku obronił pracę magisterską „Ustalanie wysokości szkody majątkowej”, napisaną pod kierunkiem prof. Zbigniewa Radwańskiego i zaczął pracować w Katedrze Ekonomii Wydziału Prawa, a rok później w Katedrze Prawa Cywilnego.

  W roku 1966 zdał egzamin sędziowski w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu. W 1969 roku obronił pracę doktorską „Przeniesienie własności nieruchomości rolnych” napisaną też pod kierunkiem prof. Zbigniewa Radwańskiego. W latach 1969/80 był adiunktem w Katedrze Prawa Cywilnego i w latach 1975/76 ukończył uzupełniające studia prawnicze na Columbia University w Nowym Jorku.

  Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 1979 na podstawie ogólnego dorobku naukowego i rozprawy „Rozporządzanie prawem z rejestracji znaku towarowego”. W 1991 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w roku 2002 profesorem zwyczajnym.

  Marian Kępiński nie tylko pracował naukowo, lecz również pełnił wiele funkcji. W latach 1983/89 był prodziekanem Wydziału Prawa, w latach 1994/98 kierownikiem Katedry Prawa Cywilnego, a od 1998 kierownikiem Katedry Prawa Europejskiego.  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo