Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: We wtorek sesja rady miasta

BOK
Z przebiegu ostatniego posiedzenia komisji oświaty Rady Miasta należy wnosić, że wtorkowa sesja będzie burzliwa. Szykuje się kolejna awantura oświatowa. To ostatni dzwonek na podjęcie decyzji o likwidacji wybranych szkół, jeżeli mają one przestać funkcjonować od 1 września.

Najmniej emocji wzbudzą projekty uchwał, dotyczących likwidacji Gimnazjum nr 62 i 57, rozwiązania Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 oraz likwidacji niektórych placówek, wchodzących w jego skład, rozwiązanie ZSO nr 9 wraz z likwidacją Gimnazjum nr 8, a także likwidacji szkół stanowiących Zespołu Szkół Chemicznych, który przestanie istnieć. W tych przypadkach radni przypieczętują jedynie swoje wcześniejsze decyzje o wyrażeniu woli ich likwidacji. Wynika to z obowiązującej procedury. Najpierw rada wyraża wolę likwidacji danej placówki, a następnie przyjmuje uchwałę o jej likwidacji.

Zapowiada się natomiast batalia o dwie ostatnie placówki, które prezydent chce zlikwidować. Są to: Zespół Szkół Technicznych na Golęcinie oraz Gimnazjum nr 24 na os. Bohaterów II Wojny Światowej. W przypadku ZST komisja oświaty odstąpiła od opiniowania projektu uchwały, natomiast opowiedziała się za pomysłem likwidacji Gimnazjum nr 24. I wydaje się, że los ratajskiej szkoły został przesądzony.

CZYTAJ TEŻ:
POZNAŃ: PROTEST PRZECIWKO LIKWIDACJI SZKÓŁ NA PLACU KOLEGIACKIM
POZNAŃ: SZKOŁA NA GOLĘCINIE DO LIKWIDACJI

Wcześniejsze propozycje Gimnazjum nr 24, dotyczące zmian w sieci szkół na Ratajach, które uderzały w sąsiednie placówki, nie przysporzyły mu sojuszników. A zaproszenie Leszka Millera, szefa SLD było przysłowiowym "gwoździem do trumny" tej szkoły. Większość radnych to spotkanie oceniła negatywnie.

Trudno przewidzieć, jaka będzie ostateczna decyzja w sprawie ZST na Golęcinie. Pojawiły się informacje, że zostanie ogłoszony konkurs na poprowadzenie tych szkół przez inny niż miasto podmiot. Nawet jeśli pojawi się taka propozycja to i tak ZST trzeba będzie wcześniej zlikwidować.

- Te elementy kształcenia zawodowego, jeżeli cieszą się one zainteresowaniem uczniów, należy utrzymać - uważa Przemysław
Foligowski, szef komisji oświaty. - Jestem otwarty także na inne rozwiązania, gdyby znalazł się partner, który chciałby poprowadzić tę szkołę i przedstawiłby wieloletni plan jej funkcjonowania.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski