Poznań: Wznowiono nabór wniosków o dopłaty antysmogowe z...

  Poznań: Wznowiono nabór wniosków o dopłaty antysmogowe z programu "Czyste powietrze"

  Zdjęcie autora materiału

  Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Adam Wojnar

  Od poniedziałku, 21 stycznia znów można składać wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Pojawiają się jednak głosy, że nie jest on zgodny z unijnymi przepisami.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Adam Wojnar

  Program „Czyste powietrze” zakłada dofinansowanie na termomodernizację domów jednorodzinnych, wymianę przestarzałych i nieefektywnych źródeł ciepła. Główny cel programu to walka ze smogiem, ponieważ dziś Polska jest jednym z bardziej zanieczyszczonych krajów UE.

  Wnioskodawca na wymianę pieca na węgiel np. na ogrzewanie gazowe albo pompę ciepła połączoną z wymianą okien, drzwi, dachu i ociepleniem budynku można dostać nawet 90 proc.
  dofinansowania. Wnioski można składać od września 2018 roku. Zainteresowanie jest spore, bo do końca roku 25 tysięcy osób złożyło już taki wniosek. Program "Czyste Powietrze" ma być realizowany przez 10 lat. Łącznie rząd, przy wsparciu unijnych funduszy przeznacza na walkę ze smogiem i jego realizację 103 mld zł.

  Czytaj: Poznań walkę o czyste powietrze zaczyna od.... siebie, by dać przykład mieszkańcom

  Jednak na początku stycznia rząd nabór wniosków wstrzymał. Dziś tłumaczy, że przestój związany był z „trudnościami technicznymi”.

  – Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna – powiedział na konferencji prasowej minister środowiska, Henryk Kowalczyk.

  Wojewódzkie fundusze, po dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie, od poniedziałku wznowiły nabór wniosków. Pierwsze umowy już są podpisywane z beneficjentami.

  Mimo to, może się okazać, że realizacja programu na taką skalę, jak zapowiedział rząd, się nie uda. Jak poinformował na początku stycznia Polski Alarm Smogowy program „Czyste powietrze” jest niedostosowany do wymogów Unii Europejskiej. Prawo unijne zezwala bowiem na finansowanie jedynie urządzeń spełniających najwyższe klasy energetyczne, co miałoby sprawić, że do 2050 roku żaden dom w Europie nie będzie ogrzewany węglem. Tymczasem jednym z głównych założeń rządowego planu walki ze smogiem jest wymiana przestarzałych pieców węglowych na nowoczesne kotły na paliwa stałe i gazowe.

  Zobacz też: Poznań: Jeśli nie musisz, nie wychodź dziś z domu - apeluje Centrum Zarządzania Kryzysowego

  Jeśli UE wycofa się ze wsparcia programu „Czyste powietrze”, środki na jego realizację mogą okazać się niewystarczające.

  POLECAMY:


  Zobacz też: Minister Henryk Kowalczyk o programie "Czyste powietrze"

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »