MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaniak zrobi film o mistrzu erotycznego kina

Marek Zaradniak
Poznański reżyser Patryk Borowiak chce zrealizować film będący hołdem dla  przedstawiciela kina erotycznego Waleriana Borowczyka
Poznański reżyser Patryk Borowiak chce zrealizować film będący hołdem dla przedstawiciela kina erotycznego Waleriana Borowczyka
Młody poznański reżyser Patryk Borowiak zamierza zrealizować film będący hołdem dla uważanego za czołowego przedstawiciela kina erotycznego Waleriana Borowczyka.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Erotyka po poznańsku - zdjęcia Tomasza Tomkowiaka [ZDJĘCIA]
Malta 2011: Nagość na scenie kosztowała 300 zł

Miał opinię reżyserskiego konesera erotyki i totalnego despoty na planie filmowym. Słynny reżyser Walerian Borowczyk ostatni film nakręcił 24 lata temu, ale wciąż stanowi inspirację dla młodych twórców. Takich, jak poznański reżyser i producent Patryk Borowiak, który stworzy film "Rozkosze", będący hołdem dla twórczości nieżyjącego od 6 lat Borowczyka.

Inspiracją dla filmu będą opowiadania Borowczyka, zawarte w wydanym przez poznańską oficynę Replika tomie "Rozkoszne". Ale Borowiak dodaje, że mile widziane będą także pomysły autorskie. Film ma składać się z dwunastu etiud reżyserów aktywnych bądź debiutantów.

- Tak się składa, że grający w moim filmie "Złudzenia" Piotr Paweł Wyrwas grał we Francji u Borowczyka i świetnie się znali. To od niego dowiedziałem się, że reżyser był związany z Poznaniem. Moje "Rozkosze" nie będą zwykłym pornosem, ale ambitnym kinem erotycznym w stylu Bertolucciego - zapewnia Patryk Borowiak.

Skąd reżyser weźmie pieniądze na projekt? Oczywiście od prywatnych sponsorów.

- Jednego już mamy, choć postawił warunek, że etiuda ma być kręcona we Włoszech. Z kolejnymi wciąż prowadzę rozmowy - mówi Patryk Borowiak, dodając, że potencjalni sponsorzy reagują nad wyraz chętnie, gdy słyszą, że film ma być erotyczny... Borowiak nie wylicza jeszcze konkretnego kosztu produkcji - każda z dwunastu etiud ma mieć swój odrębny budżet.

- Filmowy hołd dla Waleriana Borowczyka? Jak najbardziej, zwłaszcza, że to postać o wiele lepiej kojarzona za granicą, niż w Polsce. A zwłaszcza, jeśli ów hołd ma nakręcić twórca z Poznania. Przecież Borowczyk był Wielkopolaninem, urodził się w Kwilczu, a kształcił się w jednym z poznańskich gimnazjów. Potem studiował wprawdzie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale poważnie myślał też o studiach na poznańskiej polonistyce - mówi filmoznawca i historyk twórczości Borowczyka, Piotr Prusinowski.

Młodzi reżyserzy, którzy chcieliby dołączyć do projektu "Rozkosze" mogą wziąć udział w konkursie, organizowanym przez firmę Patryka Borowiaka Celebration Productions. Muszą tylko do 15 marca przesłać na adres [email protected] zgłoszenie, zawierające dotychczasowe doświadczenia oraz wizję etiudy w oparciu o opowiadanie erotyczne. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w tydzień po zamknięciu listy zgłoszeń. Po kolejnych dwóch tygodniach odbędzie się casting na aktorów.

Walerian Borowczyk
Jeden z największych światowych twórców artystycznego kina erotycznego. Urodził się 2 września 1923 roku w wielkopolskim Kwilczu, zmarł 3 lutego 2006 roku w Paryżu. Był plastykiem, prozaikiem, scenarzystą i reżyserem filmów animowanych oraz aktorskich. Do najsłynniejszych filmów Borowczyka należą "Goto, wyspa miłości" oraz "Dzieje grzechu" oparte na prozie Stefana Żeromskiego. Współtworzył słynną polską szkołę plakatu i polską szkołę animacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski