MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznańscy naukowcy o życie. Co zaobserwowali przez 55 lat?

MON
Archiwun
Poznańscy naukowcy w czasopiśmie International Journal of Biometeorology opublikowali artykuł pt: " Fenologia żyta ozimego w Polsce: analiza danych wieloletnich". Zebrali w nim wyniki z 55 lat obserwacji. Publikacja poznańskich naukowców zawiera dane dotyczące fenologii (związków pomiędzy zmianami warunków klimatycznych i pór roku a terminami zachodzenia określonych zjawisk w rozwoju roślin) i plonowania zbierane w latach 1957 -2012 w zakładzie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach.

W artykule można przeczytać między innymi jak zmiany temperatury w poszczególnych latacg wpływały na czas zasiewu żyta ozimego, jego kwitnienie i żniwa. Z analizy danych wynika, że w ciągu dziesięciu lat kwitnienie przyspiesza o cztery dni. Oznacza to, że w ciągu pół wieku termin kwitnienia i pylenia żyta ozimego przesunął się aż o 20 dni.

Rozwój agrotechniki sprawił, że plony żyta są wyższe, ale też szybszy termin kwitnienia ma znaczenie nie tylko dla  planowanie upraw, ale  też dla alergików.

Naukowcy podkreślają, że nie da się wyciągać wniosków dotyczących wpływu zmnian klimatu na rozwój roślin na podstawie badań krótkoterminowych.  Dla prawidłowego wnioskowania konieczne są analizy właśnie takich wieloletnich badan. Do zaawansowanych analiz konieczna jest ponadto współpraca różnych specjalistów czego przykład mamy w opublikowanej pracy. Okazało się ponadto, że prowadzone długoterminowe doświadczenia polowe mają znaczenie nie tylko dla agronomii, ale w znaczącym stopniu przyczyniają się do poznania i modelowania wpływu klimatu na wzrost i plonowanie roślin.

Autorami artykułu "The pfenologu of winter rye in Poland:an analisys of long-term experimental data są: Andrzej Blecharczyk, Zuzanna Sawinska, Irena Małecka,  Tim H. Sparks, Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Katedry Agronomi i Instytutu Zoologii.

Artykuł opublikowany w "International Journal of Biometeorology" na początku roku w całości można przeczytać tutaj.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski