Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańscy radni udzielili prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi wotum zaufania i absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
- Dzięki współpracy udaje się nam rozwiązywać problemy - powiedział po uzyskaniu absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Chciałby podziękować wszystkim za postawę w czasie pandemii
- Dzięki współpracy udaje się nam rozwiązywać problemy - powiedział po uzyskaniu absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Chciałby podziękować wszystkim za postawę w czasie pandemii Łukasz Gdak
Po zapoznaniu się z raportem o stanie miasta, większość poznańskim radnych opowiedziała się za udzieleniem prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi wotum zaufania. Pozytywnie oceniono także wykonanie budżetu w 2019 r.

Prezydent Jaśkowiak zwrócił uwagę, że pod względem PKB na osobę oraz liczby firm przypadających na tysiąc mieszkańców Poznań zajmuje drugie miejsce po Warszawie, natomiast jest liderem, jeśli chodzi o najniższą stopę bezrobocia.

Prezydent chwalił się m.in. podnoszeniem jakości życia poznaniaków, dbałością o dziedzictwo (przebudowa ul. Święty Marcin, Taczaka, Garncarskiej), nowoczesnym transportem (od 2014 r. na zakup nowoczesnych tramwajów i autobusów wydano 850 mln zł), kolejnymi odcinkami Wartostrady, pływalnią na Ratajach, plażami miejskimi, parkami – Strzeleckiego i Bambrów Poznańskich, modernizacją Łazienek Rzecznych i Dziecińca pod Słońcem, bogatszą ofertą kulturalną, nowym żłobkiem na Strzeszynie, rozbudową szkół, pakietem „Poznań Viva Senior”, nowymi siedzibami dla DPS Bukowska, Centrum Wsparcia Rodzin Swoboda i Domu Dziecka nr 2.

Czytaj też: Poznań: Pływalnia na Ratajach już prawie gotowa. Jesienią wykąpiemy się w basenie na osiedlu Piastowskim [ZDJĘCIA]

Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej prezentując raport o stanie miasta wskazała na dane demograficzne. Według GUS Poznań liczy ponad 534 tys. mieszkańców. – Z danych uzyskanych od operatorów telefonii komórkowej w ciągu dnia w Poznaniu przebywa ponad 700 tysięcy osób, a w nocy 637 tysięcy. To ponad 100 tysięcy więcej niż podaje GUS – mówi Matuszczak-Szulc. – Zależy nam, aby ta grupa formalnie stała się poznaniakami.

Sprawdź także: Prezydent Poznania do przedstawiciela USA: "Władza w Polsce skupiona jest w rękach psychopaty"

W Poznaniu dynamicznie rozwijają się firmy z sektora kreatywnego, IT oraz przemysłu gier. Wzrosła liczba użytkowników PEKI. Jest ich ponad 650 tys. Nadal jednak tylko 41 proc. odbywa podróże komunikacją publiczną, a 39 proc. samochodem (13. proc. pieszo, 4 proc. rowerem). Poznań zajmuje drugie po Warszawie miejsce pod względem liczby aut przypadających na tysiąc mieszkańców (725). Jesteśmy natomiast jednym z najbezpieczniejszych miast – 25 przestępstw na tysiąc mieszkańców, drugie miejsce po Łodzi. – Miasto idealne uwzględnia potrzeby różnych grup społecznych. Nie zawsze się da to pogodzić, ale staramy się – twierdzi Małgorzata Dudzic-Biskupska, radna KO.

Zdaniem opozycji, raport przedstawia jedynie sukcesy, brakuje w nim tego, czego nie udało się zrobić, w tym wiele niezrealizowanych inwestycji. – To co dzieje się w Poznaniu, to wielka stagnacja – mówi Michał Grześ z PiS. I dodaje, że Poznań emituje największą liczbę zanieczyszczeń, notuje się tu najwięcej zachorowań na nowotwory.

Przemysław Alexandrowicz, szef klubu radnych PiS, przytoczył wypowiedzi prezydenta Jaśkowiaka, odnoszące się do rządów PiS i Jarosława Kaczyńskiego („władza w rękach psychopaty”, „szaleństwa Kaczyńskiego”, „będziemy musieli posprzątać burdel, który zafundował nam PiS).

Sprawdź też:

– Jego wypowiedzi zamiast łagodzić konflikty, zioną nietolerancją. Prezydent zrobił wszystko, abyśmy nie mieli do niego zaufania – mówi Alexandrowicz.

Przeczytaj: Jacek Jaśkowiak: Trzeba myśleć, co jest dobre dla Polski, jak ten burdel zafundowany przez PiS posprzątać i co zrobić, by gospodarka ruszyła

Henryk Kania z Lewicy stwierdził, że słuchając opozycji, można odnieść wrażenie, iż miasto jest w ruinie. – A Poznań rozwija się w dobrym kierunku – uważa Kania.

Ten pogląd podziela też Dorota Bonk-Hammermeister z Prawa do Miasta. – Choć wiele decyzji jest podejmowanych ponad głowami mieszkańców. Powinniśmy bardziej słuchać poznaniaków – twierdzi radna PdM.

Debata o stanie miasta na wtorkowej sesji absolutoryjnej trwała długo, natomiast o wykonaniu budżetu 2019 nie dyskutowano. Klaudia Strzelecka z PiS zaznaczyła jedynie, że jej klub będzie głosował przeciw udzieleniu prezydentowi absolutorium z powodu niezrealizowania wielu inwestycji. – Przyczyny niewykonań są naciągane – twierdzi Strzelecka.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski