Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańska Karta Seniora? Jednak będzie. Jest potrzebna

Bogna Kisiel
Poznań się starzeje. Z roku na roku będzie przybywać seniorów
Poznań się starzeje. Z roku na roku będzie przybywać seniorów archiwum
Miejska Rada Seniorów, Centrum Inicjatyw Senioralnych - jedna z pierwszych tego typu placówek w kraju. Nie można powiedzieć, że Poznań nie pamięta, czy nie dba o osoby starsze. Ale...

- Bez dwóch zdań CIS należy się medal - nie ma wątpliwości Marek Sternalski, szef klubu radnych Platformy. - Ale potrzebnych jest więcej takich inicjatyw. Myślimy o przygotowaniu "Poznańskiej Karty Seniora".

Przypomnijmy, że w tym roku udało się przygotować podobną kartę, będąca ofertą dla rodzin dużych. Klub radnych Platformy zgłosił nawet poprawkę do przyszłorocznego budżetu, przewidującą wprowadzenie programu "Poznańska Karta Seniora". Prezydent jednak jej nie uwzględnił w autopoprawce, a Platforma ją wycofała.

- Ale to nie znaczy, że pomysł przepadł - uspokaja M. Sternalski. - Karta seniora będzie realizowana przy okazji wdrażania Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej. Będzie to PEKA-Seniora. Umożliwi ona osobom starszym korzystanie z ulg w podróżach komunikacją miejską. Upoważni do zniżek przy korzystaniu z oferty instytucji kultury, zajęć dodatkowych, rekreacyjnych i sportowych.

Radnemu zależy, by do projektu włączyły się także firmy prywatne - sklepy, przychodnie, apteki. To zwiększy ofertę "Poznańskiej Karty Seniora".

- Dzisiaj ludzie żyją dłużej i miasto musi im zapewnić dobry komfort funkcjonowania - uważa M. Sternalski. I wskazuje, że osób starszych często nie stać na to, by korzystać z oferty instytucji miejskich. - Zaległości z poprzedniego systemu powodują, że emerytury są, jakie są - dodaje radny.

Taka karta funkcjonuje już we Wrocławiu. Tamtejsi seniorzy mogą korzystać ze zniżek na: basenach, kursach i szkoleniach zawodowych oraz komputerowych, warsztatach choreoterapii, zajęciach tanecznych, przy wykupie wycieczek zagranicznych, darmowych warsztatów językowych, a nawet oferuje im się rabaty przy zakupie dzieł sztuki. Jednym słowem: oferta jest bogata i zróżnicowana.

- Chcemy, by karta seniora została przygotowana w 2013 r. - twierdzi M. Sternalski. Jednocześnie przyznaje, że wiele zależy od karty PEKA. To jednak projekt unijny i trzeba dokładnie sprawdzić, czy można objąć nią propozycje dla seniorów. - Jeżeli nie poprzez Poznańską Elektroniczną Kartę Aglomeracyjną, to w inny sposób, ale zrealizujemy pomysł karty dla poznańskich seniorów - podkreśla radny Platformy.

Z szacunków wynika, że wprowadzenie programu "Poznańska Karta Seniora" kosztowałoby miasto w przyszłym roku około 400 tys. zł.

Jak żyje się seniorom w Poznaniu?
W 2011 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował prognozę demograficzną do 2035 r. dla miast i powiatów. Wynika z niej, że w szybkim tempie będzie wzrastać liczba osób starszych. W 2035 r. liczba ludzi powyżej 65 roku życia zwiększy się o 25 proc., w tym powyżej 85 roku życia aż o 82 proc. Z diagnozy przygotowanej na zlecenie CIS, dotyczącej potrzeb i oczekiwań poznaniaków powyżej 50. roku życia wynika m.in., że:

- połowa ankietowanych nie odwiedza instytucji kultury i nie uczestniczy w imprezach kulturalnych;

- zdecydowana większość badanych w ciągu ostatnich pięciu lat nie brała udziału w żadnych kursach i szkoleniach;

- w życie społeczne angażuje się ok. 20 proc, ok. 30 proc. deklaruje sporadyczne zaangażowanie;

- blisko połowa wysoko ocenia stan swojej aktywności fizycznej, choć ponad połowa z nich nie uczestniczy w żadnych formach aktywności;

- większość osób powyżej 50. roku życia utrzymuje kontakty niemal wyłącznie z rodziną;

- co dziesiąta starsza osoba mieszka samotnie, a wśród osób powyżej 75 lat co piąta;

- blisko połowa uznaje, że bieżące wydatki pochłaniają 75 proc. lub więcej uzyskiwanych przychodów.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski