Poznański Budżet Obywatelski 2017: Decydujemy, co zbudujemy

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
„Bezpłatne kursy komputerowe dla seniorów” - to jeden z projektów, który ma szansę na realizację w przyszłym roku
„Bezpłatne kursy komputerowe dla seniorów” - to jeden z projektów, który ma szansę na realizację w przyszłym roku Małgorzata Genca
128 projektów zakwalifikowano do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zdecydują, które z nich będą realizowane w przyszłym roku.

17,5 mln zł przeznaczono na realizację projektów w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017, z tego na zadania o charakterze ogólnomiejskim 3 mln zł, a na rejonowe 14,5 mln zł.

– Łącznie zgłoszono 234 projekty. 13 z nich wycofali wnioskodawcy. 93 zaopiniowano negatywnie. W trakcie odwołań 9 zadań zostało pozytywnie rozpatrzonych. Ostatecznie do głosowania zakwalifikowano 128 projektów – mówi Patryk Paweł-czak, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

Najczęstszymi powodami odrzucenia części zgłoszonych wniosków był fakt, że ich realizacja miała odbywać się na terenie, który nie należy do miasta lub projekt miał charakter komercyjny.

Dyrektor Pawełczak przyznaje, że prace nad ustaleniem PBO 2017 rozpoczęły się późno i trwały długo. Co więcej zasady budżetu obywatelskiego zmieniły się radykalnie. – Pracowaliśmy w ekspresowym tempie – uważa Bartosz Aleksandrowicz, przewodniczący zespołu ds. PBO 2017. – Już w trakcie opiniowania projektów i odwołań zauważyliśmy pewne mankamenty.

Zdaniem Beaty Urbańskiej, radnej Lewicy, wypracowane zasady są dobre. Jednak i ona ma pewne zastrzeżenia.

– Projekty najpierw mieli weryfikować urzędnicy, by stwierdzić czy mają one realne szanse na realizację, a dopiero później miały one trafić do rad osiedli celem zaopiniowania – przypomina B. Urbańska. – Stało się natomiast odwrotnie.

W środę odbyło się ogłoszenie projektów zakwalifikowanych do PBO 2017 oraz wylosowanie ich kolejności na liście do głosowania. Poznańscy radni mają pretensje, że urzędnicy nie poinformowali ich o tym spotkaniu. – Dobrze byłoby, gdyby pamiętano o radnych przy takich okazjach – uważa Grzegorz Ganowicz z PO, przewodniczący Rady Miasta.
Ewa Jemielity, szefowa komisji samorządowej o tym wydarzeniu dowiedziała się przez przypadek. Radna PiS wskazuje, że „Promenada Piątkowsko-Winogradzka” zakwalifikowana do PBO 2017 dubluje się częściowo z projektem ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż „pestki”, który obecnie jest konsultowany przez ZDM.

– Jestem za budową chodnika wzdłuż PST, na odcinku od Szymanowskiego do Kurpińskiego, ale nie ścieżki rowerowej, bo ta jest po drugiej stronie Szeligowskiego – mówi E. Jemielity. – Tymczasem dobry projekt „Rowerowa północ” nie został dopuszczony do PBO 2017.

Najpierw promocja, potem wybór

  • Promocja projektów
    W środę rozpoczęła się kampania promocyjna projektów do PBO 2017. Potrwa ona do końca głosowania. Wnioskodawcy mogą pobrać dostępne na stronie PBO 2017 infografiki i wydrukować plakaty, promujące ich projekty. Urząd będzie zachęcał do udziału w głosowaniu poprzez ulotki, spoty reklamowe, billboardy, plakaty w autobusach i tramwajach.
  • Głosowanie
    Poznaniacy będą wybierać spośród 128 projektów, w tym 43 ogólnomiejskich i 85 rejonowych (zadania dotyczą 13 wyodrębnionych dzielnic miasta). Głosowanie rozpocznie się 16 listopada i potrwa do 30 listopada. Będzie odbywać się wyłącznie elektronicznie – www.budzet.um.poznan.pl. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą głos oddać w jednym z 42 punktów do głosowania, które zostaną uruchomione na terenie każdej rady osiedla. Będą one czynne 19 i 20 listopada oraz 26 i 27 listopada w godz. 9-18. Informacja o lokalizacji punktów znajdzie na ulotkach rozdawanych przez urząd. Można ją uzyskać wysyłając sms na numer 4320 wpisując w treści swój kod pocztowy.
  • A Jak głosować?
    Każdy mieszkaniec bez względu na wiek ma do dyspozycji trzy głosy – dwa może oddać na projekty rejonowe, jeden na projekt ogólnomiejski. Należy to zrobić podczas jednego logowania. Na elektronicznym formularzu do głosowania należy podać m.in.: imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL. W przypadku osób nieletnich potrzebna jest zgoda rodziców (muszą podać także swój PESEL).

Lista projektów ogólnomiejskich i rejonowych
https://pbo2017.um.poznan.pl/i/pbo-2017/voting

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czesław
Gdyby Pani Radna zapoznała się z projektem Rowerowa Północ to zauważyłaby, że przekracza budżet projektu dzielnicowego.
M
Mieszkaniec
Z projektów rejonowych najciekawszy się wydaje projekt nr XII.7 z Rejonu 12.: "Modernizacja przystanków tramwajowych na ul. Warszawskiej (nowe wiaty, nowe barierki, instalacja kamer, malowanie, czyszczenie)". Natomiast z ogólnomiejskich projekt nr 18: "Przywrócić Park Tysiąclecia Poznaniowi i mieszkańcom osiedli z okazji 50 lecia powstania parku". Na pewno na oba zagłosuję:)
Dodaj ogłoszenie