Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki: Jeszcze są wolne miejsca na niektórych wydarzeniach. Zapisz się

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki: Jeszcze są wolne miejsca na niektórych wydarzeniach. Zapisz się
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki: Jeszcze są wolne miejsca na niektórych wydarzeniach. Zapisz się Waldemar Wylegalski
Pokaz doświadczeń chemicznych, kosmiczna robotyka, magia ciekłego azotu, tornado w domu, rozprawa sądowa, sekrety roślin wykłady „Czy wampiry naprawdę pochodzą z Transylwanii”, „Harry Potter i kultura antyczna” - to tylko niektóre wydarzenia w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Na wiele z nich już brakuje miejsc, na inne jeszcze można się zapisać. Wszyscy mogą w nich wziąć udział, bez względu na wiek.

22 kwietnia rozpocznie się Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, który będzie trwać przez pięć dni aż do 26 kwietnia. To już 21. edycja tej imprezy. Rozpocznie się ona wspólnym naukowym wydarzeniem na dziedzińcu Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim 17. I tym razem nie zabraknie atrakcji – pasjonujących warsztatów, interesujących wykładów, pasjonujących pokazów. Na część z nich liczba miejsc jest ograniczona. Już w marcu ruszyły zapisy.

Zobacz też: Adam Bielecki w Gnieźnie

Niestety, na niektóre wydarzenia już został wyczerpany limit uczestników. Warto jednak sprawdzić program na www.festiwal.amu.edu.pl, ponieważ jeszcze każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Na tej stronie dostępny jest program festiwalu, terminy poszczególnych wydarzeń wraz z opisem, a także istnieje możliwość zarezerwowania miejsca na wybrane przez nas na przykład warsztaty.

Uniwersytet Przyrodniczy zaprasza do siebie 24 kwietnia na inaugurację festiwalu. Uczelnia przygotowała 117 imprez, które odbędą się w 13 różnych miejscach. Będzie można wziąć udział w 53 warsztatach i pokazach, 59 wykładach i prezentacjach (w tym multimedialnych w językach obcych), zajęciach terenowych czy wycieczce do Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Łysym Młynie.
W budynku Biocentrum naukowcy będą opowiadać o niewidzialnym życiu drzew, klimacie, wyżywieniu ludzi na świecie, wpływie dopingu na organizm ludzki i zwierzęcy. W holu tego obiektu powstanie olbrzymie laboratorium dla najmłodszych, w którym członkowie koła naukowego „OPERON” pokażą magię ciekłego azotu, jak zrobić tornado w domu czy babki z „przekornego” piasku. Natomiast w Kolegium Cieszkowskich będzie okazja poznać tajemniczy świat roślin i zwierząt, zajrzeć przez mikroskop do stawów czy podczas warsztatów dowiedzieć się, jak pokonać kleszcza.

Ciekawą propozycję przygotował także Oddział Polskiej Akademii Nauk przy ul. Wieniawskiego. I tak na przykład dzieci będą miały okazję przygotować z ogólnodostępnych składników substancje o nietypowych właściwościach, które jednocześnie zachowują się jak ciecz i jak ciało stało. Chętni mogą też dowiedzieć się, czy wszystkie rośliny mogą zakwitnąć na zawołanie lub czy czerwone światło jest dla nich magiczne, a także poznać czarodziejskie mikstury. Podczas pokazu skierowanego do osób w każdym wieku będzie można poznać kolorowe wulkany, znikający atrament, chemiczną sygnalizację świetlną czy kolorową pastę dla słonia.

Równie bogata i bardzo zróżnicowana jest oferta festiwalowa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Wydział Prawa i Administracji przy Al. Niepodległości zachęca młodzież i dorosłych do udziału w symulacji rozprawy sądowej. Warto też wybrać się na Wydział Biologii na Morasko, by posłuchać o niesamowitym świecie mitochondriów czy tajemnicach seryjnych morderców. Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych zaprasza na prezentację „ 30 sekund, które wstrząsnęły Nepalem”, a Historyczny do udziału w planszowej grze archeologicznej i na bliskie spotkania z przybyszami z kosmosu. Dowiemy się też co najbardziej smakuje wampirom, jak wykorzystać matematykę do sekretnej komunikacji. Przekonamy się, że fizyka może bawić.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym zainteresowani zapoznają się z praktycznym aspektem zmiany pieniądza w czasie na podstawie przypadku, dotyczącego preferowanej metody otrzymywania wygranej na loterii.
Z kolei Uniwersytet Artystyczny kusi między innymi warsztatami z portretu rzeźbiarskiego, projektowania nieznanej dotąd architektury dla bardzo nietypowych mieszkańców, fotografii bez światła. Nauka od kuchni, czyli DNA w sosie własnym, warsztaty szycia chirurgicznego, „Czy piękny znaczy czysty? Czy brud gwarantuje zdrowie? Która pora roku jest najlepsza na kąpiel? Używać piasku, mydła, pudru czy kurzych jaj?”, słuch – zmysł niezwykły – to kilka wybranych propozycji Uniwersytetu Medycznego.

W Akademii Muzycznej będzie można zwiedzić pracownię lutnicza, poznać instrumentarium perkusyjne czy na warsztatach „WyGrać utwór”. AWF przygotował grę miejską „Odkryj w sobie podróżnika!”, zapoznać się dyscypliną paraolimpijską boccia czy zobaczyć okaz tańca na wózkach (walc wiedeński, polka, polonez i freestyle).

W Laboratorium Wyobraźni PPNT już nie ma miejsc na warsztatach, poza Laboratorium detektywa II, dostępne są jedynie pokazy w Planetarium.

POLECAMY:

Co jest na zdjęciach? [TEST GWARY]

Wszystko o tragedii na Dębcu

Stary Poznań na zdjęciach!

Loty z Poznania w 2018 roku

Wszystko o Lechu Poznań

Szybki test dla poznaniaków

Zobacz też: Adam Bielecki w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski