Poznańskie licea i technika przygotowane na maturę 2022. Szkoły zaplombowane i świadectwa rozdane. Dyrektorzy zjawiają się już o 5 rano

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
W roku szkolnym 2021/2022 do matury przystąpi około 289 300 abiturientów. Wśród nich są absolwenci 3-letniego liceum. Jest to wyjątkowy rocznik, ponieważ pochodzi z tzw. podwójnego naboru do szkół średnich oraz jako ostatni skończył gimnazja. Poza tym, jak usłyszeliśmy od poznańskich dyrektorów, nie miał on łatwych przygotowań, ponieważ około 2,5 roku pobytu w szkole średniej przypadło na naukę zdalną przez pandemię. Zważywszy na to, są zwolnieni z egzaminów ustnych
W roku szkolnym 2021/2022 do matury przystąpi około 289 300 abiturientów. Wśród nich są absolwenci 3-letniego liceum. Jest to wyjątkowy rocznik, ponieważ pochodzi z tzw. podwójnego naboru do szkół średnich oraz jako ostatni skończył gimnazja. Poza tym, jak usłyszeliśmy od poznańskich dyrektorów, nie miał on łatwych przygotowań, ponieważ około 2,5 roku pobytu w szkole średniej przypadło na naukę zdalną przez pandemię. Zważywszy na to, są zwolnieni z egzaminów ustnych Łukasz Gdak/Zdjęcie podglądowe
Absolutoria z rozdaniem świadectw i plombowanie szkół - tak przede wszystkim zakończył się piątek 29 kwietnia. W środę 4 maja prawie 300 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych rozpocznie maturę 2022. Usłyszeliśmy, że przygotowania do tegorocznych egzaminów dojrzałości w poznańskich liceach i technikach przebiegły bez większych problemu.

W roku szkolnym 2021/2022 do matury przystąpi około 289 300 abiturientów. Wśród nich są absolwenci 3-letniego liceum. Jest to wyjątkowy rocznik, ponieważ pochodzi z tzw. podwójnego naboru do szkół średnich oraz jako ostatni skończył gimnazja. Poza tym, jak usłyszeliśmy od poznańskich dyrektorów, nie miał on łatwych przygotowań, ponieważ około 2,5 roku pobytu w szkole średniej przypadło na naukę zdalną przez pandemię. Zważywszy na to, są zwolnieni z egzaminów ustnych.

- Nie zauważyliśmy, żeby nasi maturzyści byli nieprzygotowani. Oczywiście wielkie emocje towarzyszą zawsze przed takim egzaminem. Należy podkreślić, że przygotowywali się do niego przez 12 lat nauki w szkole - powiedział w dniu absolutoriów Lechosław Rybka, dyrektor XX Liceum Ogólnokształcące im. K.I. Gałczyńskiego w Poznaniu. - Na ich twarzach widzimy radość i skupienie. Ale i smutek z tego powodu, że kończą szkołę, w której było im dobrze - dodał.

Sprawdź też:

Absolutoria w Poznaniu

W Poznaniu, jak i w całej Polsce tradycyjnie w ostatni piątek kwietnia odbyły się uroczystości zakończenia szkół przez maturzystów. W Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu już o godzinie 8 200 abiturientów otrzymało świadectwa szkolne, w tym 26 z wyróżnieniem. Najlepsza absolwentka ukończyła szkołę ze średnią 5,52, a najlepsza klasa - 4,42.

Dyrektor Jerzy Małecki w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" zwrócił uwagę, że już w ubiegłym roku czas nauki zdalnej jego maturzyści wykorzystali bardzo dobrze na przygotowania do egzaminów, ponieważ kilku z nich zdobyło 100 proc. z matematyki czy też z języka angielskiego. Ma nadzieję, że i w tym roku wyniki będą tak samo dobre albo i lepsze.

Sprawdź też:

Także liczne grono maturzystów ukończyło poznańskie XX LO. Około 30 z 176 otrzymało świadectwa z czerwonym paskiem. Jako najlepsza absolwentka - ze średnią 5,75 - Małgorzata Spychalska otrzymała tytuł Primus Inter Pares.

- Małgosia była u nas też w gimnazjum - czyli łącznie 6 lat. Bardzo dużo pracowała w liceum społecznie. Była przewodniczącą szkoły i członkiem Młodzieżowej Rady Miasta Poznania - zaznaczył dyrektor Rybka.

Pozytywne nastawienie u swoich maturzystów widziała również dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej, Barbara Płotkowiak. Do 30 z 190 abiturientów powędrowały świadectwa z wyróżnieniem.

Mniej liczne grono natomiast ukończyło II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. Ze względu na podwójny rocznik i brak możliwości zmieszczenia wszystkich w murach szkoły, zdecydowano się przyjąć mniejszą liczbę uczniów do "Dwójki" trzy lata temu. Dlatego po raz pierwszy od niepamiętnych czasów w tym roku II LO ukończyło tylko 100 uczniów (59 - ze standardowych klas i 41 - z klasy IB).

Sprawdź więcej:

Ten dzień - matura 2022

Piątkowe absolutoria zakończyły się przeważnie zaplombowaniem szkół, aby zabezpieczyć budynki przed maturą poprzedzoną weekendem majowym. Pomimo że maturzyści rozpoczną pierwszy egzamin - z języka polskiego na poziomie podstawowym - w środę o godzinie 9, już cztery godziny wcześniej dyrektorzy wraz z zastępcami muszą zjawić się w szkołach. O godzinie 5 komisyjnie otwierają budynki i czekają na kurierów z testami z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, którzy je dostarczają kilka minut później.

Następnie o godzinie 8 zbiera się komisja egzaminacyjna. W zależności od wielkości sali, gdzie odbywa się matura, liczy ona od 2 do 6 osób. Następnie maturzyści zostają wpuszczani do sal, gdzie zajmują wylosowane miejsca. Po napisaniu matur komisja w obecności ostatniego maturzysty zakleja arkusze w koperty i zanosi do sekretariatu. Potem dyrektor szkoły odwozi je do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Na maturze 2021 z powodu pandemii i zdalnego nauczania obowiązywały niższe wymagania. Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić tylko do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Nie przeprowadzano egzaminów ustnych. Absolwenci szkół średnich nie musieli także przystępować do egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale większość z nich korzystała z tej możliwości ze względu na rekrutację na studiaSprawdź, w których powiatach i miastach na prawach w województwie wielkopolskim najwięcej uczniów zdało maturę 2021 --->>>Strefa pole dance

Tak matura 2021 wypadła w powiatach Wielkopolski. Zobacz ran...

Na uczelniach wyższych trwa rekrutacja na rok akademicki 2020/2021. Wybierasz się na studia w Poznaniu i nie wiesz, jaki kierunek wybrać? Przejdź do galerii i sprawdź, jakie kierunki studiów na poznańskich uczelniach wyższych są najczęściej wybierane przez studentów.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu! Te ...

Sprawdź też:

Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie