Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca tymczasowa. Prawa pracownika

Milena Kochanowska
Praca tymczasowa. Prawa pracownika - na pytania odpowiada Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu
Praca tymczasowa. Prawa pracownika - na pytania odpowiada Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu Andrzej Szozda
Zamierzamy podjąć pracę tymczasową? Dokąd powinniśmy się udać? Jakie mamy prawa? Na te i inne pytania odpowiada Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. To warto wiedzieć!

Zamierzam podjąć pracę tymczasową. Dokąd powinienem się udać?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Do wybranej agencji pracy tymczasowej, która pana zatrudni i skieruje do tak zwanego pracodawcy użytkownika. Prawa i obowiązki tego rodzaju pracowników reguluje w większości Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, a nie Kodeks pracy.

Co powinna określać umowa z pracownikiem tymczasowym?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Agencja pracy tymczasowej zawiera z pracownikiem umowę, która powinna określać przede wszystkim strony umowy, jej rodzaj oraz datę zawarcia. Wymagane jest również wpisanie pracodawcy użytkownika i okresu wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej, a także wysokości wynagrodzenia za pracę oraz terminu i sposobu wypłacania tego wynagrodzenia przez agencję.

Jak długo mogę pracować jako pracownik tymczasowy?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Przepisy dopuszczają możliwość wykonywania pracy tymczasowej maksymalnie przez 18 miesięcy w ciągu trzech lat u jednego pracodawcy użytkownika. Wyjątkowo, jeśli zastępujemy nieobecnego pracownika zatrudnionego przez tego pracodawcę, okres wykonywania pracy tymczasowej może się zwiększyć do 36 miesięcy.

Na jaki rodzaj umowy mogę liczyć będąc pracownikiem tymczasowym?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Agencja pracy tymczasowej może zatrudnić wyłącznie na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Ta pierwsza może być wielokrotnie przedłużana, np. co tydzień, bo nie stosuje się tu zasady o automatycznym przekształceniu w umowę na czas nieokreślony w przypadku zawarcia dwukrotnie umowy na czas określony, co gwarantują przepisy Kodeksu pracy.

Czy agencja będzie płaciła za mnie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak, ma taki obowiązek.

Jakie są obowiązki pracodawcy użytkownika?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Musi prawidłowo zorganizować pracę. W szczególności powinien dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze, przeprowadzić szkolenia BHP, prowadzić ewidencję czasu pracy.

Czy umowę z pracownikiem tymczasowym można wypowiedzieć?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tylko umowę na czas określony, jeżeli przewidziano taką możliwość przy jej zawieraniu, nie trzeba jednak tego uargumentować. Okres wypowiedzenia wynosi trzy dni dla umowy nieprzekraczającej dwa tygodnie lub tydzień, gdy umowa przekracza ten okres. Na takich samych warunkach umowę może wypowiedzieć pracownik.

Czy po wypowiedzeniu należy mi się odprawa pieniężna?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Niestety, ustawa wyłącza możliwość uzyskania odprawy pieniężnej po wypowiedzeniu.

Czy pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak. Przysługuje mu urlop w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc wykonywania pracy. Natomiast faktyczne wykorzystanie tego urlopu przysługuje pracownikowi dopiero wtedy, gdy pracuje na rzecz jednego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy. Jeżeli praca była wykonywana krócej, przysługuje wyłącznie ekwiwalent pieniężny za należny urlop.

Czy po zakończeniu pracy otrzymam świadectwo pracy?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: Tak. Agencja musi wydać jedno świadectwo pracy dotyczące łącznego zakończonego okresu zatrudnienia, obejmujące wszystkie umowy podpisane w ciągu roku. Jedna na wniosek pracownika tymczasowego, agencja wyda świadectwo pracy również po każdej zakończonej umowie.

Czy poniosę odpowiedzialność, jeżeli wyrządzę szkodę pracodawcy?
Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu: W pierwszej kolejności, agencja pracy tymczasowej naprawi szkodę wyrządzoną pracodawcy użytkownikowi, a potem może zażądać od pracownika tymczasowego zwrotu równowartości odszkodowania, które zostało wypłacone.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski