reklama

Praca za granicą. Jak rozliczyć? Przeczytaj koniecznie!

Milena KochanowskaZaktualizowano 
Praca za granicą. Co trzeba wiedzieć na temat podatków? Wyjaśnia Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych
Praca za granicą. Co trzeba wiedzieć na temat podatków? Wyjaśnia Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych Piotr Jasiczek
Praca za granicą. Jak rozliczyć podatek? Wyjaśnia Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych. Dorabiasz poza krajem? To musisz wiedzieć!

W wakacje będę zatrudniony w firmie w Londynie. Czy po powrocie do kraju we wrześniu będę musiał rozliczyć się z fiskusem?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Dochody z pracy uzyskiwane w Wielkiej Brytanii są opodatkowane w kraju wykonywania pracy, czyli w Anglii. W Polsce dochody te są zwolnione z podatku, nie ma więc potrzeby ich rozliczenia i płatności we wrześniu. Jeśli jednak uzyska pan w tym roku również dochody w Polsce, to w zeznaniu rocznym trzeba będzie wykazać również dochody zagraniczne, żeby ustalić stopę procentową.

Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Dwa miesiące przepracuję na umowę zlecenie we Włoszech. W sierpniu wracam do Polski, bo tu mieszkam i studiuję. Czy po powrocie do kraju muszę zapłacić jakiś podatek?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: W przypadku umowy zlecenia, dochody te są opodatkowane w kraju zamieszkania. Musi pan sam wyliczyć podatek od uzyskanego dochodu we Włoszech stosując 20 procentowe koszty uzyskania przychodów i zapłacić go do 20 września. Później, do 30 kwietnia 2014 wykazujemy te dochody oraz wpłaconą zaliczkę w zeznaniu rocznym.

**

Tylko dochody opodatkowane w Polsce ograniczają prawo do ulgi prorodzinnej

**

Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Córka jest studentką, ma 23 lata, więc odliczam na nią ulgę prorodzinną. Zamierza wyjechać na wakacje do Niemiec, gdzie przez dwa miesiące będzie pracowała na umowę o pracę. Czy z powodu tych dochodów nie będę mogła rozliczyć ulgi za 2013 rok?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Dochody z pracy uzyskiwane w Niemczech są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce, nie ograniczają więc prawa do ulgi prorodzinnej. Tylko dochody opodatkowane w Polsce ograniczają to prawo.

Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Syn ma 21 lat i rozpoczął studia w Niemczech, gdzie podjął też dodatkową pracę. Czy nadal będę mogła się rozliczać wspólnie z nim jako matka samotnie wychowująca dziecko?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Tak. Dochody uzyskane w Niemczech ze stosunku pracy są zwolnione z podatku w Polsce, nie ograniczą więc pani prawa do wspólnego rozliczenia z synem.

Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Od lipca przez pięć miesięcy będę pracował we Francji. Uzyskiwałem dotychczas dochody ze stosunku pracy w Polsce. Czy będę musiał się rozliczać z podatku w Polsce, czy we Francji?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Jeśli jest pan polskim rezydentem tzn. centrum interesów życiowych nadal znajduje się w kraju - rodzina, miejsce zamieszkania - to oznacza, że z wszystkich uzyskanych dochodów trzeba się rozliczyć w Polsce. Jednak same dochody z pracy uzyskiwane we Francji trzeba rozliczyć w tym kraju. Są one zwolnione z podatku w Polsce, ale należy je wykazać, by wyliczyć stopę procentową służącą do ustalenia podatku od polskich dochodów.

Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Zacząłem dorywczo uzyskiwać dochody na podstawie umowy zlecenia w Norwegii. Czy będę musiał połączyć je z dochodami uzyskiwanymi w Polsce i zapłacić przez to wyższy podatek?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Dochody z tytułu umowy zlecenia w Norwegii podlegają opodatkowaniu w Polsce. Trzeba je połączyć w zeznaniu rocznym z innymi dochodami uzyskiwanymi w Polsce.

Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Wyjadę w lipcu do Szwajcarii i będę tam wykonywał pracę na podstawie umowy o dzieło. Wrócę do Polski w styczniu 2014. Czy będę musiał płacić podatki od dochodu uzyskanego za granicą?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Dochody z umowy o dzieło polskiego rezydenta są opodatkowane w Polsce, trzeba więc będzie wykazać je w zeznaniu rocznym. Z racji na to, że wróci pan do Polski już w nowym roku, uniknie pan płacenia zaliczki. Cały podatek wynikający z deklaracji zapłaci pan do 30 kwietnia 2014 r.

Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Czy rozliczając dochody z umowy o pracę wykonywaną przez trzy miesiące w Holandii, mogę odliczyć ryczałtowe koszty uzyskania przychodów?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Podatnik ma prawo odliczyć koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy wynikające z polskiej ustawy. Przed odliczeniem kosztów powinien odjąć kwotę wolną od podatku licząc 30 proc. diety przypadającej na Holandię za każdy dzień pracy czyli 30 proc. x 50 Euro = 15 Euro x liczba dni pracy. Dopiero po pomniejszeniu dochodu o tak wyliczoną kwotę dokonujemy przeliczenia dochodu na złotówki i odliczenia kosztów uzyskania przychodów.

Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Jestem na rencie i chcę wyjechać do Wielkiej Brytanii do pracy. Ile mogę dorobić do renty, aby nie została zawieszona w ZUS-ie?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Renta z tytułu niezdolności do pracy ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z pracy wykonywanej za granicą, na zasadach bardzo podobnych do tych, które obowiązują, gdy przychód jest uzyskiwany w Polsce. Prawo do renty jest zawieszane w razie osiągania przychodu wyższego niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Praca za granicą. Jak rozliczyć?
W wakacje będę pracował Niemczech, a potem trzy tygodnie w Holandii. Mieszkam na stałe w Polsce. Jak rozliczyć podatek od tych dochodów?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Jeśli dochody w Niemczech będą uzyskiwane ze stosunku pracy to będą zwolnione z podatku w Polsce. Dochody uzyskiwane w Holandii są również opodatkowane w tamtym kraju, ale powinny być też opodatkowane w Polsce. Przy rozliczeniu rocznym będzie pan jednak mógł odliczyć, z pewnym limitem, podatek zapłacony w Holandii. Dochody uzyskane w Niemczech podwyższą natomiast stopę procentową służącą do wyliczenia podatku w Polsce.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? m.kochanowska@glos.com

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agnieszka

Podczas nauki w szkole średniej wyjechalam na miesięczną pracę sezonową do Niemiec. W Polsce nie miałam żadnych dochodów. Czy muszę się z tego rozliczyć ?

G
Gosc

Mąż do września pracowal w Polsce. Od wrzesnia w Holandii. Jak i w jakim państwie musi rozliczyć POT?

D
Dominika

Witam

E
Estera

Od połowy stycznia 2016 do połowy lipca pracowałam w Polsce ale mieszkałam w Niemczech (niedaleko granicy z Polską). Mam 2 meldunki. W niemczech mieszkam od kwietnia 2015r. do dzisiaj. Od połowy lipca mam stałą pracę w Niemczech. Czy bede musiała rozliczyć moje dochody z Niemiec w Polsce? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

E
Estera

Od połowy stycznia 2016 do połowy lipca pracowałam w Polsce ale mieszkałam w Niemczech (niedaleko granicy z Polską). Mam 2 meldunki. W niemczech mieszkam od kwietnia 2015r. do dzisiaj. Od połowy lipca mam stałą pracę w Niemczech. Czy bede musiała rozliczyć moje dochody z Niemiec w Polsce? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

A
Anna

Jeżeli wrócę do Polski w listopadzie 2016 roku to zeby nie musieć rozliczac się ze skarbowka musze czekać rok zeby zaczac prace w Polsce czy mogę podjąć się pracy juz po kwietniu 2017r?

J
JURAS

Witam pracuje w niemczech na umowe o prace na czas określony 2 miesiące w umowie mam wpisaną minimalną kwotę tak aby mój szef nie odprowadzał podatku. Czy ja muszę się rozliczyć z uzyskanych dochodów w polsce?

E
Ewelina

Witam mam pytanie mąż 4 miesiące pracował w Polsce a 8 miesięcy w Niemczech ( jest tam zameldowany ) czy musi z niemieckiego Pitu rozliczyć się także w Polsce?

E
Ewa

Witam, w 2014 roku pracowałam w Niemczech, na pełen etat, jak również jako FReelencer(nie płaciłam podatku jako Freelencer). W Polsce pracowałam 2 miesiące. Jak rozliczyć się w podatku?I gdzie? Łączna kwota dochodu to ok. 8000 Euro w Niemczech i około 2000 zł w Polsce. Jestem studentką, nie chcę stracić stypendium socjalnego w przyszłym roku. Proszę o pomoc

i
inez

Pracuję za granicą od dwóch lat moja firma jest z
Polski pensję także mam wypłacaną w Polsce czy muszę odprowadzić podatek? odprowadzam go także za granicą....

A
Ania

Czy pobierając w Polsce rentę rodzinną po zmarłym ojcu mogę wyjechać za granicę do pracy ? Jeśli tak to na jaką umowę ?

G
Grześ

Nie ma nic prostszego. Bez latania i dopytywania po biurach rachunkowych możecie w prosty i nieszkodliwy sposób rozliczyć się przy pomocy programu internetowego, który udostępnia Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom OPP, która posiada programy dla każdego. Wpisujecie podstawowe dane, a program sam was rozlicza. Wychodzi taniej niż u księgowej, bo oddajecie tylko swój 1% a to z pewnością tylko kilka złotych. Na dodatek te pieniądze idą na konkretne cele ratowania zdrowia i życia dzieci, rehabilitację. Sam skorzystałem z ich pomocy dzięki pomocdzieciom.eu i dowiedziałem się trochę o samej fundacji.

j
jacek
witam
Do sierpnia 2013r pracowalem w polsce , umowa o prace,zwolnilem sie za porozumieniem stron a od wrzesnia podjolem prace w niemczech ipracowalem tam 4 misiace , umowa zlecenie i wrocilem do kraj
moja zona tez pracowala w niemczech 6 miesiecy lecz nie pracowala w polsce w ostatnich latach mamy
dziecko....jakie dokumenty potrrzebujemy do zwrotu podatku z niemiec
E
Ewa

od stycznia do kwietnia pracowalam w Polsce. W kwietniu przenioslam sie na stale do Wielkiej Brytanii. Czy musze rozliczyc sie w Polsce za okres 4 miesiecy?

M
Marcin_doradca

Dzień dobry,

kłania się uprzejmie Marcin, doradca Euro-Tax.pl. Jesteśmy największą polską firmą zajmującą się doradztwem w zakresie zwrotu podatku oraz innych usług związanych z legalną pracą za granicą. Do tej pory pomogliśmy odzyskać ponad 100 mln zł podatków dla ponad 100 tys. Polaków pracujących poza granicami Polski. I wierzymy, że uda nam się pomóc jeszcze większej liczbie osób.

Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Euro-Tax.pl - w nowej odsłonie.
Na jej łamach są dostępne wszelkie informacje o wymogach, przepisach i sposobach rozliczenia podatków zagranicznych. Zapraszamy też do kontaktu z naszymi konsultantami - na pewno uda się znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania.

Niezmiennie pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam ciepło,
--
Marcin
Doradca online Euro-Tax.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3