18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca za granicą - podatek w Polsce?

Milena Kochanowska
Paweł Małecki
Paweł Małecki
Czy pracując za granicą zawsze musimy płacić podatek także w Polsce? Kiedy unikniemy podwójnego opodatkowania? Na wszystkie pytania dotyczące tej tematyki odpowiada dr Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Mieszkam w Polsce, ale zarabiam jako modelka pracując na umowę zlecenie na rzecz firmy francuskiej. Najczęściej pokazy mody odbywają się we Francji. Czy muszę od tych dochodów płacić podatek w Polsce?
- Zgodnie z umową międzynarodową zawartą między Polską, a Francją dochody z działalności wykonywanej osobiście opodatkowane są w kraju zamieszkania. Powinna więc pani zapłacić podatek w Polsce.


W wakacje pracowałem w Niemczech, a pracodawca potrącił podatek z moich dochodów. Mieszkam w Polsce i tu pracuję. Czy zarobki uzyskane w Niemczech muszę również opodatkować w kraju?

- Zgodnie z umową zawartą między Polską, a Niemcami dochody z pracy są opodatkowane w kraju, w którym jest ona wykonywana. Dochody te są zwolnione z podatku w Polsce. Trzeba je jednak wziąć pod uwagę przy rozliczaniu podatku od dochodów uzyskiwanych w kraju. Dodajemy te dochody do uzyskanych w Polsce i wyliczamy od całości hipotetyczny podatek. Tego podatku nie płacimy, tylko dzielimy go przez łączne dochody i ustalamy tzw. stopę procentową, mnożąc uzyskany ułamek przez 100 proc. Następnie mnożymy stopę procentową przez dochody uzyskane wyłącznie w Polsce, a uzyskany wynik stanowi nasz podatek.


W tym roku pracowałem przez pewien czas w Holandii, w firmie holenderskiej. Obecnie pracuję w Polsce. Czy muszę zapłacić podatek od dochodów uzyskanych w Holandii?

- Umowa zawarta między Polską, a Holandią nakazuje opodatkować dochody z pracy w miejscu zamieszkania, czyli w Polsce. Można jednak od podatku wyliczonego od sumy polskich i holenderskich dochodów potracić podatek zapłacony w Holandii. Podatnik ma też prawo do skorzystania z ulgi polegającej na rozliczeniu podatku na takich zasadach, jak rozliczamy zarobki uzyskane w Niemczech.

Co to jest certyfikat rezydencji i gdzie mogę go uzyskać?

- To dokument informujący, że podatnik płaci podatki od wszystkich uzyskanych dochodów w danym kraju. Wtedy w innych krajach płaci tylko podatek od dochodu uzyskanego w nich. O wydanie certyfikatu należy się zwrócić do urzędu skarbowego w kraju, w którym płaci pan podatki. Dokument ten jest ważny przez cały czas mieszkania w tym państwie.

W tym roku zostałem przez firmę wysłany na 8 miesięcy do spółki hiszpańskiej i i pracując tam na umowę o pracę uzyskiwałem dochody. Ponieważ praca trwała dłużej niż 6 miesięcy mam wątpliwość czy zostałem rezydentem w Hiszpanii i czy muszę rozliczyć się od wszystkich dochodów w tym kraju?
- Rzeczywiście, w ustawie o podatku dochodowym jednym z kryteriów rezydencji podatkowej jest fakt mieszkania w danym kraju przez okres ponad 6 miesięcy. Jednak najbardziej kluczowym kryterium dla oceny miejsca rezydencji jest centrum interesów życiowych. Jeżeli podatnik wraz z rodziną mieszka nadal w Polsce to centrum interesów życiowych pozostaje również tu i w naszym kraju powinien płacić podatki od wszystkich uzyskanych dochodów.

Pracowałem w Stanach Zjednoczonych i wiem, że dochody te powinny być opodatkowane też w Polsce. Czy mam prawo do jakiegoś zwolnienia z podatku?
- Przed rozliczaniem podatku od dochodów uzyskanych w USA należy je pomniejszyć o dochody wolne od podatku. Zwolnione z niego są dochody uzyskane za granicą w ramach stosunku pracy do wysokości 30 proc. diety należnej za każdy dzień pobytu, w którym wykonywała była praca. Należy więc policzyć liczbę dni, w których podatnik był zatrudniony i przemnożyć przez 30 proc. oraz kwotę 46 USD - tyle wynosi dieta w przypadku delegacji do USA. O tak wyliczoną kwotę pomniejsza się dochody uzyskane w Stanach Zjednoczonych.


Do końca sierpnia pracowałem i mieszkałem w Irlandii.Tam też płaciłem podatki. We wrześniu przeprowadziłem się na stałe wraz z rodziną do Polski i teraz tu uzyskuję dochody. Czy w Polsce muszę zapłacić podatek od całości dochodów uzyskanych w tym roku?

- Wprawdzie został pan polskim rezydentem, który płaci podatki od wszystkich dochodów, ale we wrześniu br. miała miejsce zmiana rezydencji. Do daty zmiany miejsca zamieszkania był pan rezydentem irlandzkim i dochody tam uzyskane będą opodatkowane wyłącznie w Irlandii. W Polsce zostaną wykazane tylko dochody uzyskane od września.


Mój 23-letni syn studiuje w Polsce. W wakacje pracował w Niemczech i zarobił 3 tys. euro. Jest to jedyny jego dochód. Czy będzie musiał rozliczyć podatek w Polsce i czy ja będą miała prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej?

- Dochody z pracy uzyskane w Niemczech są tylko tam opodatkowane. Jeśli więc syn nie uzyska innych dochodów, to w ogóle nie rozlicza się z podatku w Polsce, a pani ma nadal prawo do ulgi prorodzinnej.

Pracuję za granicą oraz w Polsce, mieszkam w Poznaniu. Czy mogę licząc dochód uzyskany za granicą uwzględnić koszty dojazdów do pacy za granicą?
- Jeśli pracuje pan na podstawie umowy o pracę, obowiązują pana ryczałtowe koszty uzyskania przychodów, niezależnie od tego czy praca jest wykonywana w Polsce czy za granicą. Nie ma więc możliwości zaliczania w koszty wydatków na dojazdy do pracy.

Od czterech lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Nie uzyskuję dochodów w Polsce, ale w tym roku na podstawie umowy zlecenia szukam kontrahentów dla firmy mającej siedzibę w RP. Czy od takiego wynagrodzenia będę musiał zapłacić podatek w Polsce?
- Z racji tak długiego mieszkania w Wielkiej Brytanii pana centrum interesów życiowych znajduje się zapewne w Anglii i jest pan rezydentem podatkowym tego kraju. Oznacza to, że podatek w Polsce powinien pan zapłacić tylko wtedy, gdyby uzyskiwał pan tu dochody. Polska administracja podatkowa uważa, że opisane dochody pochodzą z Polski i tu powinny być opodatkowane. Sądy administracyjne uważają jednak, że to dochody uzyskane za granicą. Moim zdaniem, nie ma podatku od takiego wynagrodzenia w Polsce, ale powinien pan uzyskać certyfikat rezydencji w Wielkiej Brytanii, informujący, że tam płacone są podatki.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski