MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna w końcu uregulowana w Kodeksie pracy. Czy pracownicy powinni się z tego cieszyć? A pracodawcy?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W odniesieniu do pracodawców 26 proc. badanych uważa, że nowe w kodeksie pracy przepisy w pracy zdalnej są dla nich korzystne, 13 proc. deklaruje, że są one niekorzystne, a 51 proc. osób zaznaczyło odpowiedź nie wiem.
W odniesieniu do pracodawców 26 proc. badanych uważa, że nowe w kodeksie pracy przepisy w pracy zdalnej są dla nich korzystne, 13 proc. deklaruje, że są one niekorzystne, a 51 proc. osób zaznaczyło odpowiedź nie wiem. Przemysław Świderski/Polska Press
Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej. Jak wynika z badań, ponad połowa Polaków nic nie słyszała wcześniej o zmianach, które mają uregulować dotąd nieuregulowany w sposób szczególny obszar pracy poza siedzibą firmy.

Spis treści

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, a Sejm właśnie przyjął nowelizację. Za zmianami było 430 posłów, a przeciw 12. Nikt nie wstrzymał głosu. Uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie będzie przedmiotem obrad.

Praca zdalna w końcu uregulowana w prawie pracy. Polacy: Szkoda, że przepisów nie było wcześniej

Polska platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting w październiku tego roku opublikowała wyniki badania, z którego wynikało, że 32 proc. badanych uważa, że zmiany te powinny zostać wprowadzone dużo wcześniej. Co trzeci ankietowany pozytywnie oceniał planowaną wtedy jeszcze nowelizację. Jednocześnie wciąż ponad połowa (52 proc.) Polaków nic nie słyszała na ten temat.

Praca zdalna w końcu uregulowana w Kodeksie pracy. Czy pracownicy powinni się z tego cieszyć? A pracodawcy?
mat. prasowe ClickMeeting

– Nasza rzeczywistość w ciągu kilku ostatnich lat zmieniła się nie do poznania. Praca zdalna na dobre zagościła w naszej przestrzeni. Jak pokazują nasze badania, blisko ⅓ Polaków uważa, że praca online to dobre rozwiązanie. Myślę, że to ważne, że rząd przyjął omawianą nowelizację. To pomoże pracownikom w uregulowaniu ich sytuacji, ale również da konkretne narzędzia pracodawcom. Uważam, że każdy z nas skorzysta dzięki tej decyzji – komentuje Dominika Paciorkowska, dyrektor zarządzająca ClickMeeting.

Zmiany w prawie pracy korzystne dla pracowników, a pracodawcy nie są tego pewni

W październiku tego roku ankietowani zostali zapytani o to, czy planowana nowelizacja jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i samych pracodawców.

W odniesieniu do pracodawców 26 proc. badanych uważa, że zapowiadane przepisy są dla nich korzystne, 13 proc. deklaruje, że są one niekorzystne, a 51 proc. osób zaznaczyło odpowiedź nie wiem. Natomiast jeśli chodzi o pracowników, aż 40 proc. Polaków uważa, że zmiany te są dla nich korzystne, 13 proc. uważa, że są one niekorzystne, a 48 proc. osób przyznało, że nie wie, co sądzić na ten temat.

Praca zdalna w końcu uregulowana w Kodeksie pracy. Czy pracownicy powinni się z tego cieszyć? A pracodawcy?
mat. prasowe ClickMeeting

Według 32 proc. Polaków projekt nowelizacji Kodeksu Pracy w odniesieniu do pracy zdalnej powinien być wprowadzony wcześniej. Aż 44 proc. badanych nie ma na ten temat zdania, 9 proc. uważa, że nowe przepisy powinny pojawić się później, a 16 proc. ankietowanych jest zdania, że to odpowiedni czas.

Musimy zredukować wydatki na tradycyjne potrawy świąteczne, bo już wiemy, że strategia - zastaw się a postaw się, działa na bardzo krótkję metę. Przy tak wysokiej inflacji może prowadzić prostą drogą do długów, które trudno będzie spłacić.

Boże Narodzenie 2022. Ceny są wysokie, chcemy drastycznie ci...

Co ciekawe aż 52 proc. Polaków zadeklarowało, że nie słyszało nic na ten temat, a 22 proc. badanych nie jest pewna, czy takie informacje do nich dotarły. Z pewnością o zapowiadanej nowelizacji słyszało 26 proc. Polaków

Dwóch na trzech Polaków: praca zdalna jest dobrym rozwiązaniem

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy pozytywnie ocenia 29 proc. Polaków. Natomiast negatywnie 10 proc. badanych, a aż 61 proc. nie ma zdania. Jednocześnie aż 65 proc. ankietowanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym (12 proc. badanych uważa to za zły model, a 23 proc. nie ma zdania).

Według 35 proc. Polaków powrót pracownika do trybu stacjonarnego ze zdalnego na wniosek jednej ze stron w ciągu 30 dni to zbyt długi okres. Dla 13 proc. ankietowanych to zbyt krótko, a 53 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna w końcu uregulowana w Kodeksie pracy. Czy pracownicy powinni się z tego cieszyć? A pracodawcy? - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski