Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracował? Czy to powód do chwały?

Mateusz Pilarczyk
Wójt Dusznik Adam Woropaj ma najwięcej komentarzy w powiecie szamotulskim
Wójt Dusznik Adam Woropaj ma najwięcej komentarzy w powiecie szamotulskim fot. duszniki-wlkp.pl
Odliczanie do końca plebiscytu "Jak oni rządzili" rozpoczęte. Na SMS-y z głosami czekamy jeszcze tylko przez pięć dni. W tym samym czasie za pośrednictwem strony www. naszemiasto.pl można komentować dokonania samorządowców w gminach i powiatach i zarządzie województwa. Prezentujemy kolejne opinie zaczerpnięte z forum.

ZOBACZ TAKŻE - Plebiscyt przedwyborczy: "Jak oni rządzili" - Oceń rządzących

Chodzież mówi nie staroście

W powiecie chodzieskim oddano 107 głosów. Z tej puli jeden SMS "na TAK" i aż 10 "na NIE" zebrał starosta Mirosław Juraszek. Jednym z przedsięwzięć, jakie podjął w pierwszej sprawowanej przez siebie kadencji była próba połączenia dwóch chodzieskich szpitali. Ta decyzja, po licznych protestach miasta, nie doszła do skutku. Z tym też związany jest komentarz internauty o pseudonimie "Chodzieżanin", który tak motywuje swoją negatywną ocenę starosty: "Za pomysł ze szpitalami i za to, że jeżdżąc codziennie ul. Buszczaka nie widzi dziur w jezdni i ruin porcelitu, wizytówki miasta od strony Poznania. Nie widzę go w ogóle w samorządzie na jakimkolwiek stanowisku".

Choć jedyny komentarz w powiecie chodzieskim dotyczy starosty, to nie wzbudza on największych emocji w plebiscycie "Jak oni rządzili". Najchętniej ocenianym samorządowcem jest Jacek Gursz, burmistrz miasta i gminy Chodzież. Ten 41-latek sprawuje urząd pierwszą kadencję i zdobył dotychczas 33 głosy "na TAK" i 9 "na NIE". Burmistrz Gursz jest chwalony za inwestycje drogowe w Chodzieży oraz rozpoczęcie budowy promenady nad Jeziorem Chodzieskim i modernizację basenu. Cały czas brakuje jednak muzeum, którego domaga się wielu mieszkańców.

Pytania do burmistrza

"To nie jest komentarz, lecz proste pytania do Pana Burmistrza: Jakie jest na chwilę obecną zadłużenie gminy? Jaki jest poziom bezrobocia w gminie ? Jaka jest Pana polityka w zatrudnianiu nowych pracowników w gminie ( proszę nie zasłaniać się regulaminami)?" - pyta burmistrza Wielenia Zbigniewa Stochaja za pośrednictwem strony internetowej plebiscytu czytelnik o nicku "godot".

Odpowiedzi jeszcze nie ma, lecz pod sylwetką burmistrza ocenianego po równo "na TAK" i "na NIE" znalazły się przemyślenia "k9" dotyczące systemu samorządowego w Polsce:

"Dobra demokracja to taka, która opiera się na rotacji władzy. Prezydent RP może sprawować swoją władzę tylko 2 kadencje - burmistrzowie, wójtowie czy prezydenci miast powinni mieć także ograniczenie do dwóch kadencji, co pozwoliłoby praktycznie realizować obietnice wyborcze. A tak na marginesie co Pan zrealizował w stosunku do tego, co Pan obiecał w minionej kadencji - a co tym razem Pan obiecuje, ciąg dalszy "Rancza"?" - zastanawia się internauta, który jest przeciwnikiem ośmioletnich rządów Stochaja w Wieleniu.

Szamotuły chwalą, ale i krytykują

W powiece szamotulskim internauci napisali do tej pory dziewięć komentarzy przy 307 wysłanych łącznie SMS-ach. Najchętniej komentowany jest Adam Woropaj, będący od 20 lat wójtem Dusznik. Gmina ta stała się ostatnimi czasy sławna, gdyż konkurentką wójta w tegorocznych wyborach będzie Dorota Tułodziecka-Adams, emigrantka z USA, która mieszka w dworku w jednej z wsi położonej na terenie gminy. Sytuacja przypomina więc do tę z serialowego "Rancza".

W plebiscycie "Głosu" czytelnicy oceniają dokonania wójta pozytywnie, gdyż otrzymał 54 głosy "na TAK" przy 19 "na NIE". Komentarze jednak nie odzwierciedlają tego. "Rutyniarz bez pomysłu... budował chodnik, wyremontował drogę, postawił bibliotekę... Czym tu jest się chwalić? Przecież za to wójtowi płacimy... Co to za osiągnięcia? Liceum w Dusznikach jest? Komunikacja gminna działa? Basen powstał? Nie. Bo cała para poszła w gwizdek (czytaj w żwirownie i farmę niechcianych wiatraków). Nawet akcja sprzątania świata i wycieczki rowerowe zostały na szybko skopiowane od stowarzyszenia Pasikonik" - rozpisuje się internauta o pseudonimie "z Młynkowa".

Z kolei "Mieszkaniec gminy Duszniki" ma za złe wójtowi, że nie udało się wybudować chodnika, którym dzieci z Grzebieniska mogłyby chodzić do szkoły. "Poza tym kochani Duszniczanie, rządzi Waszą kasą osoba - no, bo w końcu wszystkie pieniądze budżetu gminy, a nawet i dotacje pochodzą bezpośrednio i pośrednio z podatków, które płacimy - która nawet w gminie nie mieszka!" - dodaje "Mieszkaniec gminy Duszniki".

Zainteresowaniem internautów cieszy się też burmistrz sąsiednich Pniew Michał Chojara, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od 14 lat. "Co by nie powiedzieć, Chojara jest skuteczny. Dużo się u nas buduje. Ma mój głos!" - deklaruje "Pniewianin", któremu wtóruje "Pniewianka": "Ocena pozytywna ... mogłaby ruszyć linia kolejowa do Poznania... studenci mogliby szybciej i taniej dojeżdżać do wielkopolskiej stolicy nauki, pozdrawiam Pana Burmistrza i Pniewian". Nastroje wyborców odzwierciedlone są w wynikach plebiscytu. Burmistrz Pniew lideruje w powiecie szamotulskim z 104 głosami "na TAK" i 39 "na NIE".

Z kolei na burmistrza Ostroroga Romana Napierałę wysłano dotąd tylko jednego SMS-a i to "na NIE", lecz w komentarzach na naszym plebiscytowym forum jest remis. Pracę samorządowca pozytywnie ocenia "mieszkanka Ostroroga", która deklaruje, że 21 listopada będzie głosować na burmistrza. "Jest dobrym gospodarzem Ostroroga. Dziękuję za halę! Jest piękna i nowoczesna. Z Burmistrzem idziemy do przodu. Byle tak dalej! Jestem ZA!" - pisze internautka. Innego zdania jest z kolei "mieszkanka gminy", według której hala była już projektowana, a burmistrz się tylko pod tym podpisał.

Pozytywnie o prezydencie

Jacek Kowalski jest prezydentem Gniezna od czterech lat. Do sukcesów jego kadencji wyborcy zaliczają wybudowanie bloku komunalnego z 48 mieszkaniami oraz powstanie sportowych "Orlików". "Nie zadziera głowy. Życzliwy, otwarty na mieszkańców, apolityczny w działaniach, gotowy na kompromis, wymagający. Nigdy nie przechodzi obok krzywdy drugiego człowieka" - tak rządy prezydenta Kowalskiego w historycznej stolicy Polski pozytywnie podsumowuje internauta o nicku "Wyborca".

Aż tak różowo w Gnieźnie najwidoczniej jednak nie jest. Oponenci prezydenta przypominają, że w kampanii wyborczej zapowiadał powstanie w mieście strefy gospodarczej, której nadal nie ma. Dyskusje wzbudza również brak deklaracji prezydenta w sprawie wsparcia pomysłu, który zakłada utworzenie muzeum w parowozowni.

"W sprawie parowozowni sam Starosta powiedział, że koszty tego przedsięwzięcia przerastają ich możliwości, że nie udźwignie tego ani sam powiat gnieźnieński, ani nawet przy wsparciu tej inicjatywy przez miasto Gniezno" - przypomina czytelnik o nicku "?????".
Przy wyborze komentarzy pominęliśmy te niecenzuralne i naruszające zasady plebiscytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski