MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premier obiecał nadzwyczajną pomoc suszową. Ma być 1000 zł odszkodowania do hektara. Rolnicy się cieszą, ale chcą lepszego monitoringu

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Warunkiem otrzymania pełnej pomocy suszowej jest ubezpieczenie przynajmniej połowy upraw
Warunkiem otrzymania pełnej pomocy suszowej jest ubezpieczenie przynajmniej połowy upraw Piotr Krzyżanowski
Rolnicy czekają na obiecaną nadzwyczajną pomoc suszową, która podobnie jak w zeszłym roku ma wynieść 1000 zł do każdego hektara utraconych plonów. Tym jednak, o co apelują od la,t jest udoskonalenie monitoringu suszy.

Premier zapowiedział w niedzielę uruchomienie nadzwyczajnej pomocy suszowej. Rolnicy mieliby do niej prawo na takich samych zasadach jak w zeszłym roku.

Oznacza to otrzymanie:

  • 1000 zł wsparcia/ha - jeśli straty wyniosły ponad 70 proc., a że rolnik miał ubezpieczoną przed ryzykiem suszy ponad połowę uprawianego areału.
  • 500 zł/ ha - przy stratach wynoszących minimum 70 proc. , jeśli uprawy nie były ubezpieczone.
  • 500 zł/ha - jeśli straty mieściły się w przedziale od 30 do 70 proc., a uprawy były przynajmniej w połowie ubezpieczone
  • 250 zł/ha - jeśli straty mieściły się w przedziale od 30 do 70 proc., a uprawy nie były ubezpieczone

Sprawdź też:

Rolnicy zwracają jednak uwagę, że szacowanie strat, choć przeprowadzane w terenie przez zespoły powołane w ramach komisji wojewody bywa mocno niedoskonałe.

- Przepisy stanowią, że straty w uprawach można stwierdzić jedynie na terenie uznanym za dotknięty suszą przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach prowadzący monitoring suszy - informuje Kornel Pabiszczak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. - Zdarza się, że gołym okiem widać wyschniętą uprawę, a teren nie został uznany za objęty suszą. Wtedy straty nie mogą zostać wpisane w protokół, a rolnik nie może skorzystać z pomocy suszowej.

Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów jest zbyt mała gęstość stacji pogodowych, którymi posługuje się IUNiG.

- Obecnie to mniej więcej jedna stacja na powiat - twierdzi Pabiszczak. - To zbyt mało, by precyzyjnie monitorować sytuację, nawet mimo zastosowania modeli matematycznych, które pozwalają oszacować sytuację, tam, gdzie stacji nie ma.

Sprawdź też:

Pabiszczak zwraca uwagę, że w ubiegłym roku ofiarą luk w systemie monitorowania suszy padli rolnicy z okolic Okonka i Jastrowia. Chociaż susza ich faktycznie dotknęła, stacja pogodowa umieszczona w odległości kilkudziesięciu kilometrów odnotowała opady. Rolnicy nie mieli szans na pomoc.

Na skutek tego Piotr Walkowski, prezes WIR wystąpił do ministra rolnictwa o wykorzystanie do monitorowania suszy nowoczesnych technologii, używanych m.in. przez towarzystwa ubezpieczeniowe, takich jak zdjęcia satelitarne. Dotąd jednak żadne decyzje w tej materii nie zapadły.

W wyniku suszy w Wielkopolsce w niektórych miejscach uschło nawet 100 procent upraw - zobacz wideo:

źródło: TVN

Zobacz też:

Tysiące mieszkańców regionu odwiedziło 25 sierpnia Wielowieś pod Pakością. Odbywały się tutaj bowiem dziewiąte już wyścigi traktorów. Zawodnicy rywalizowali w 6 kategoriach: do 80 KM, powyżej 80 KM, traktory retro, Ursus C-330, Ursus C-45 oraz "Kobiety na traktory!". Po raz pierwszy sędziowie specjalnie nagrodzili również najgłośniejsze traktory. Organizatorzy przygotowali również mnóstwo dodatkowych atrakcji: pokazy strażackie, Wrak Race, wystawa sprzętu rolniczego (zarówno traktory nowoczesne jak i retro), wystawa amerykańskich krążowników szos, występy muzyczne, pokazy ratownictwa, pokazowe przejazdy motocykli cross.

Skwar, kurz i adrenalina, czyli Wyścigi Traktorów w Wielowsi...

Chociaż praca na polu, czy przy hodowli jest bardzo ciężka, na polskich wsiach nie brakuje pań, które doskonale sobie radzą zarówno na polu, jak i przy hodowli krów, świń i innych zwierząt. Zobaczcie zdjęcia najpiękniejszych kobiet z fanpage'a "Rolniczki"----->.

One pracy w polu się nie boją. Zobacz zdjęcia najpiękniejszy...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski