Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy. Będzie podwyżka emerytur dla tysięcy osób urodzonych w 1953 roku

MIKO
Wszyscy ubezpieczeni urodzeni w 1953 r. będą teraz dostawać emerytury bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy ich obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych
Wszyscy ubezpieczeni urodzeni w 1953 r. będą teraz dostawać emerytury bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy ich obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych Pixabay
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczącą ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób z rocznika 1953. Wprowadza ona korzystne zmiany dla emerytów urodzonych w 1953 roku, którzy stracili z powodu zastosowania w 2013 roku nowych zasad obliczania emerytur. Na zmianach ma skorzystać blisko 76 tys. osób. Na jakie podwyżki emerytur mogą liczyć?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wprowadzającą podwyżki i wyrównania dla emerytów urodzonych w 1953 roku, poszkodowanych z powodu wprowadzenia w 2013 roku nowych zasad obliczania emerytur.

Czytaj też: Ile może dorobić emeryt 2020 lub rencista - na co muszą uważać?

Podwyżki emerytur rocznika 1953. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Od 1 stycznia 2013 r. podstawa obliczenia emerytury powszechnej (zwaloryzowane składki emerytalne i zwaloryzowany kapitał początkowy) jest pomniejszana o wypłacone emerytury wcześniejsze. Zapis ten w odniesieniu do kobiet z rocznika 1953 zakwestionował w 2019 roku Trybunał Konstytucyjny.

Czytaj więcej: Emerytura z ZUS dla stulatka. Świadczenie dla stulatka. Ile wynosi wyjątkowa emerytura 100-latka, jak się o nią ubiegać?

Podwyżki emerytur rocznika 1953. Korzystna nowelizacja

Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja, realizując orzeczenie TK, wprowadza możliwość obliczenia wysokości emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

Podwyżki emerytur rocznika 1953. Kto skorzysta na zmianach? Czy trzeba składać wnioski?

Zmiany są korzystne dla osób urodzonych w 1953 roku, które prawo do emerytury wcześniejszej mają ustalone na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r. oraz:

  • wystąpią po raz pierwszy z wnioskiem o emeryturę powszechną w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy,
  • mają ustalone prawo do emerytury powszechnej w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych lub mają ustalone prawo do renty rodzinnej po takich osobach.

W tym drugim przypadku emerytury zostaną przeliczone przez ZUS z urzędu po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. UWAGA! Te osoby nie muszą więc składać w tej sprawie żadnych wniosków.

**

Emeryci'1953 otrzymają wyższe emerytury średnio o 202 złotych miesięcznie oraz wyrównanie (różnicę między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana) – średnio 12 786 złotych

**

Podwyżki emerytur rocznika 1953. Będą też wyrównania

Ustawa przewiduje, że za wcześniejsze lata, w których emeryt pobierał zwykłą emeryturę, otrzyma wyrównanie.

Podwyżki emerytur rocznika 1953. Ile pieniędzy dostaną emeryci?

Średnia miesięczna podwyżka emerytur ma wynieść 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury średnio 12 786 zł.

Sprawdź też:

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie