Proces o Maltę: Ile dostanie poznańska parafia za utracone grunty?

Barbara Sadłowska
Proces o Maltę: Ile dostanie poznańska parafia za utracone grunty? Łukasz Gdak
W poniedziałek poznański Sąd Apelacyjny miał wydać wyrok w procesie Parafii pod wezwaniem Świętego Jana Jezrozolimskiego za Murami, która przez kilkanaście lat walczyła o rekompensatę za utracone 13 hektarów wokół Jeziora Malta. Jednak jak, poinformował sędzia Krzysztof Józefowicz, strony zaczęły dążyć do ugody. Sąd dał im na to czas do końca stycznia.

Jeżeli w tym czasie zawrą porozumienie, wyrok sądu pierwszej instancji zostanie uchylony przyznający parafii odszkodowanie za tereny odebrane jej przez władze PRL. Jeżeli nie, Sąd Apelacyjny ogłosi swój prawomocny werdykt 2 lutego. Sprawa toczyła się latami. Nie było możliwe, aby parafia odzyskała utraconą nieruchomość. Miasto Poznań i Skarb Państwa nie były też w stanie zaoferować innych gruntów o zbliżonej wartości. Pozostała jedynie walka o odszkodowanie.

Nie można było podważyć słuszności roszczenia parafii. Sporna była jedynie wysokość odszkodowania. Ostatni wyrok Sądu Okręgowego korzystny dla parafii, zaskarżyła Prokuratoria Generalna, reprezentująca Skarb Państwa. Dwa tygodnie temu Sąd Apelacyjny przesłuchał autora najnowszej opinii najnowszej opinii biegłego, który wycenił wartość 13 hektarów wokół jeziora Malta na 73 miliony zł. Do tego parafia miałaby otrzymać 12 milionów odsetek.

W poznańskiej apelacji toczyło się wiele podobnych spraw, dotyczących rekompensaty dla wielkopolskich kościołów, którym poprzednia władza bezprawnie odebrała nieruchomości. Nigdy jednak kwota nie była aż tak wysoka....

Zobacz też: Będzie rekordowe odszkodowanie dla Kościoła?

To właśnie przyciągnęła przedstawicieli wielu mediów, nawet z innych województw, na zapowiadane ogłoszenie wyroku. Na sali zastali tylko sędziego Krzysztofa Józefowicza. Poinformował, że sąd postanowił na nowo otworzyć zamkniętą już rozprawę z powództwa parafii.- Pełnomocnik powoda poprosił o odroczenie dzisiejszego terminu, ponieważ strony podjęły pertraktacje ugodowe - wyjaśnił sędzia Józefowicz.

Sąd postanowił dać im możliwość takiego zakończenia sprawy. Ugoda bowiem ostatecznie kończy procesową batalię. Ponieważ po ogłoszeniu prawomocnego wyroku w Poznaniu Prokuratoria Generalna mogłaby złożyć skargę kasacyjną w Sądzie Najwyższym.
Czy strony sporu o wartość terenów nad Malta dojdą do porozumienia - formalnie dowiemy się się 2 lutego.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
abcd

..

a
antygona

nic!! jakim prawem klerowi oddajecie co nasze!! kler nic nigdy nie zrobil dla tego kraju! tylko kradl spiskowal! wykorzystywal!! banda obludnikow pijakw zbokow i klamcow

s
senior

NIC

p
podatnik

KK powinien wreszcie zostać opodatkowany. Koniec ze świętymi krowami!.

T
TD

POLSKA PARANOJA PODATNIK ZAPLACI

p
podatnik

KK jest niczym innym jak przedsiębiorstwem, który ze swej działalności gospodarczej czerpie wymierne i duże zyski. Jako jedyny nie płaci w Polsce, państwie świeckim z wpisanym do Konstytucji rozdziałem kościoła od Państwa, podatków z dochodów. Zyski kościół czerpie z wynajmu, dzierżawy, czynszów, opłat za swoje usługi, datków na tacę i innej działalności. Bogacący sie na potęgę kler stoi w jawnej sprzeczności z zasadami, które KK naucza. I przy tym nie ma najmniejszego znaczenia fakt, że część tych środków idzie na Caritas, bo do niego równiez spływają pieniądze z odrębnych datków i darowizn. Trzeba wreszcie w Polsce skończyć ze świętymi krowami, a KK jest jedną z nich. Tylko jawność dochodów KK i opodatkowanie go jest w stanie rozwiać ludzkie wątpliwości i niechęć do tej organizacji moralnego terroru. Nie zagłosuję w przyszłości na żadną partię, która nie będzie miała w programie postulatu o opodatkowaniu KK, wprowadzeniu w życie zasady rozdziału kościoła od Państw (wyprowadzenie religii ze szkół, usunięcie emblematów religijnych z instytucji państwowych (szkoły, szpitale i niektóre urzędy), oraz zalegalizowanie dotychczasowego status quo w obrębie posiadania tak by takie aroganckie, bezczelne i pazerne akcje 'odzyskiwania niby tego co im kiedyś zabrano' nie miały więcej w tym kraju miejsca. A najlepiej to przeprowadzenie sekularyzacji wszystkich zakonów i przejęcie ich majątku na rzecz skarbu państwa. Tak jak to zrobił mądry Frycek w Prusach w 1810 roku.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Proces o Maltę: Ile dostanie poznańska parafia za utracone grunty?

P
Poznaniak

Parafia dostanie gownem po murach

Dodaj ogłoszenie