Procesja przeszła ulicami Poznania. Oddali cześć Sercu Jezusa. Zobacz zdjęcia!

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Procesja rozpoczęła się Mszą Świętą z homilią w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach, którą celebrował arcybiskup Stanisław Gądecki. Jak co roku przeszła ulicami: Kościelną, Dąbrowskiego, mostem Teatralnym do ulicy Fredry, Wieniawskiego na plac Mickiewicza. Na zakończenie procesji odbyło się nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Kolejne zdjęcie --->
Procesja rozpoczęła się Mszą Świętą z homilią w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach, którą celebrował arcybiskup Stanisław Gądecki. Jak co roku przeszła ulicami: Kościelną, Dąbrowskiego, mostem Teatralnym do ulicy Fredry, Wieniawskiego na plac Mickiewicza. Na zakończenie procesji odbyło się nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Kolejne zdjęcie --->Waldemar Wylegalski
Ta poznańska procesja posiada stuletnią tradycję. Jej trasa prowadzi z jeżyckiego kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa na plac Adama Mickiewicza. Do wybuchu II wojny światowej stał tam pomnik poświęcony Sercu Jezusowemu, zburzony przez Niemców.

- W piątek po Oktawie Bożego Ciała w 1922 r. odbyła się pierwsza w Poznaniu procesja ku czci Serca Jezusowego. Zorganizowali ją wówczas jezuici wokół kościoła podominikańskiego - Informuje Archidiecezja Poznańska. Od wielu lat trasa procesji prowadzi z kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa na Jeżycach na plac Adama Mickiewicza, gdzie w 1932 r. Polacy w dowód wdzięczności za odzyskaną niepodległość postawili pomnik Sercu Jezusowemu.

Procesja ku czci Serca Jezusowego przeszła ulicami Poznania

Procesja rozpoczęła się Mszą Świętą z homilią w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach, którą celebrował arcybiskup Stanisław Gądecki. Jak co roku przeszła ulicami: Kościelną, Dąbrowskiego, mostem Teatralnym do ulicy Fredry, Wieniawskiego na plac Mickiewicza. Na zakończenie procesji odbyło się nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Dzieje kultu Serca Jezusowego w Poznaniu sięgają działalności Kaspra Drużbickiego herbu Nałęcz, żyjącego w XVII wieku jezuity, znanego polskiego kaznodziei i mistyka. Z jego inicjatywy na dzwonnicy farnej umieszczono krzyż, w którego centrum znajduje się serce Jezusa.

Każdej niedzieli miliony Polaków uczęszcza do kościoła, żeby uczestniczyć we mszy świętej. Wielu wiernych wie, jak się zachować w Domu Bożym, ale część zapomina o zasadach kościelnego savoir-vivre. Zobacz najgorsze zachowania wiernych w trakcie mszy świętej. Czy też tak się zachowujesz i masz grzech na sumieniu? Zobaczcie kolejne niewłaściwe zachowania, posługując się klawiszami strzałek na klawiaturze, myszką lub gestami.

Najgorsze zachowania wiernych w kościele. Robisz tak w czasi...

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie