Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Marek Jóźwiak chce stworzyć w poznaniu oddział rehabilitacyjny dla dzieci. Potrzebuje pieniędzy

Marta Zbikowska
Marta Zbikowska
Profesor Marek Jóźwiak widzi potrzebę stworzenia w Poznaniu oddziału rehabilitacyjnego dla dzieci
Profesor Marek Jóźwiak widzi potrzebę stworzenia w Poznaniu oddziału rehabilitacyjnego dla dzieci Grzegorz Dembiński
Brak oddziału rehabilitacyjnego dla dzieci odczuwają rodzice małych pacjentów z całej Wielkopolski. Są wśród nich zarówno rodzice dzieci po skomplikowanych urazach, a także tacy, którzy z problemami narządu ruchu zmagają się od urodzenia. Ten stan rzeczy chciałby zmienić profesor Marek Jóźwiak, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UMP.

- Dzieci, które powinny być poddane rehabilitacji mają problem z dostępem do tych usług - mówi prof. Jóźwiak. - Brak jest w naszym regionie oddziałów adresowanych dla tych pacjentów. Mówię tu o rehabilitacji w warunkach szpitalnych. Mamy bowiem ośrodki, które oferują rehabilitację dla dzieci, ale nie w formie leczenia szpitalnego. Rodzice dzieci, chociażby z porażeniem mózgowym, mają do wyboru dwie opcje: mogą płacić za korzystanie z rehabilitacji w warunkach komercyjnych albo zrezygnować z leczenia.

ZOBACZ: Szpital Degi: Czy operacja skomplikowanej wady przerosła możliwości poznańskich ortopedów?

Stąd inicjatywa wybudowania takiego oddziału dla dzieci przy Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym UMP im. Wiktora Degi w Poznaniu. Lokalizacja została już wstępnie wybrana.

- Nowe miejsce wymagać będzie remontu, trzeba je zaadaptować, poszerzyć, rozbudować bazę lokalową, a także wyposażyć w odpowiedni sprzęt - tłumaczy prof. Jóźwiak. - W tej chwili rehabilitacja dziecięca w Wielkopolsce zabezpieczona jest w minimalnym zakresie. Jedyny taki oddział szpitalny znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim.

Sytuację małych pacjentów wymagających tego typu leczenia profesor Marek Jóźwiak zna doskonale z racji tego, że pełni on również funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie rehabilitacji dziecięcej.

- Rozwój medycyny i nowoczesne technologie dają obecnie możliwości leczenia bardzo skomplikowanych przypadków, ale zakup potrzebnego sprzętu to ogromne koszty - mówi prof. Jóźwiak. - Chcielibyśmy między innymi zaopatrzyć nasz nowy oddział w lokomat, który kosztuje prawie dwa miliony złotych. A to tylko jeden aparat.

Zobacz, jak działa lokomat:

Lokomat pozwala na trening chodu u osobom, które naturalnie nie posiadają możliwości poruszania się lub są one znacznie ograniczone.

- Nasza niepełnosprawna córka miała niedawno możliwość skorzystania z takiego urządzenia podczas pobytu w centrum rehabilitacji w Zagórzu, to było dla nas niesamowite przeżycie widzieć, jak córka w wieku sześciu lat przeszła po raz pierwszy taką odległość - mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, który chciałby wspierać profesora Jóźwiaka w jego staraniach o pozyskanie pieniędzy na budowę oddziału.

W tym celu dyrektor Teatru Muzycznego chciałby dotrzeć do widzów, wśród których z pewnością znajdują się osoby, które mogłyby pomóc w realizacji przedsięwzięcia.

CZYTAJ TEŻ: Szpital Degi w Poznaniu: Kość udowa wydłużana "na pilota"

- Będziemy propagować tę ideę budowy oddziału, będziemy informować o niej, żeby zaangażować ludzi, którzy mogliby nas wesprzeć - mówi Przemysław Kieliszewski. - Do tworzenia pozytywnej atmosfery i koalicji wokół tej dobrej sprawy, chcielibyśmy wykorzystać nasz spektakl „Footloose”. Fraza „uwolnić stopy” doskonale sprawdza się w tej sytuacji.

Wprawdzie w spektaklu chodzi o to, aby uwolnić stopy do tańca, ale sam reżyser musicalu Jerzy Jan Połoński mówił o tym, że oprócz nóg, tytuł ten rozpala umysły i serca. Na to liczą również inicjatorzy budowy oddziału rehabilitacji dla dzieci w Poznaniu.

- Staramy się o pewne fundusze, liczymy tu na pieniądze marszałkowskie, ale równolegle próbujemy pozyskać środki, których będziemy potrzebować na wkład własny - mówi prof. Marek Jóźwiak.

POLECAMY:

Czy dogadasz się z poznaniakiem? [SPRAWDŹ]

Co kryje się w Poznaniu? Tu było niewielu!

Najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Wielkopolsce

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

ZOBACZ TEŻ: Przekąski w diecie dzieci. Jakich błędów nie popełniać?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski