Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Czyste powietrze. Co powinniśmy wiedzieć, jeśli chcemy złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany kotła lub do ocieplenia budynku?

MIKO
Podczas ogrzewania domów jednorodzinnych, w których korzysta się jeszcze z przestarzałych źródeł ciepła, do atmosfery przedostaje się wiele szkodliwych substancji. Dzięki rządowemu programowi Czyste powietrze emisja tych substancji ma zostać skutecznie ograniczona. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku.

Jednym z głównych powodów problemu smogu w naszym kraju jest tak zwana niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji m. in. z domów jednorodzinnych. Sama wymiana przestarzałego źródła ogrzewania nie jest jednak wystarczająca. Ponieważ wiele domów w Polsce zostało zbudowanych w czasach, kiedy jeszcze nie stosowano skutecznej izolacji cieplnej, ważna jest również termomodernizacja domów, dzięki której zmniejszy się zapotrzebowanie na ogrzewanie. To z kolei może przynieść spore oszczędności w domowym budżecie – ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 proc.

Kto może skorzystać z programu "Czyste Powietrze" i na co?

Adresatami programu są:

  • właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych właściciele wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą
  • osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, a budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

Mogą oni wnioskować o dotację lub pożyczkę przeznaczoną na wymianę źródła ciepła (starych pieców i kotłów na paliwo) oraz prace związane z termomodernizacją.
Uwaga! Nie mogą składać wniosków wieczyści użytkownicy.

Od czego zależy wysokość dofinansowania z programu Czyste powietrze?

Wielkość dofinansowania jest zależna od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy, a zakres prac objęty dofinansowywaniem od wieku budynku

Na jakie dofinansowanie możemy liczyć?

Program Czyste powietrze przewiduje dofinansowanie:

  • wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwo stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania programu,
  • docieplenia przegród budynku,
  • wymiany stolarki okiennej i drzwiowej,
  • instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
  • montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dla budynków istniejących: wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania.
Dla budynków budowanych: zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania.

Biorąc udział w programie Czyste powietrze możemy uzyskać zwrot części poniesionych kosztów.

  • Maksymalny możliwy koszt, od którego liczone jest dofinansowanie to 53 tys. zł.
  • Minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to 7 tys. zł.

Uwaga! Wielkość dofinansowania jest zależna od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy.

Formy dofinansowania to:

  • dotacja
  • pożyczka

Ważne terminy

  • Podpisywanie umów z programu "Czyste powietrze": do 31 grudnia 2027 r.
  • Zakończenie wszystkich prac objętych umową: do 30 czerwca 2029 r.

Gdzie znajdziemy wniosek o dofinansowanie z programu Czyste powietrze?

Wniosek o dofinansowanie w wersji elektronicznej znajduje się na internetowym Portalu Beneficjenta, należącym do właściwego ze względu na lokalizację inwestycji, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Kto nam pomoże w wypełnieniu wniosku?

W wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej i urzędach gmin, które podpisały porozumienie dotyczące realizacji programu Czyste Powietrze.

W jaki sposób złożyć wniosek?

Po założeniu i aktywowaniu konta na internetowym Portalu Beneficjenta, należącym do właściwego ze względu na lokalizację budynku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można wypełnić wniosek o dofinansowanie w wersji elektronicznej.

Kompletny wniosek w wersji elektronicznej składa się poprzez:

  • Portal Beneficjenta – dodatkowo należy dostarczyć wydrukowaną wersję papierową do właściwego WFOŚiGW lub gminy, która podpisała porozumienie z WFOŚiGW w sprawie realizacji programu "Czyste Powietrze".
  • przy użyciu profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego (wymagana wyłącznie wersja elektroniczna). Należy jednak pamiętać o załączeniu w postaci elektronicznej wszystkich koniecznych załączników do wniosku (w tym skanów podpisanych oświadczeń osób występujących we wniosku, poza wnioskodawcą).

**

Wniosek po jego kompletnym wypełnieniu obliczy wartość dotacji, a wobec tego wnioskodawca przed złożeniem wniosku pozna potencjalną wartość dotacji

**

Elektroniczny formularz wniosku jest dokumentem interaktywnym, który na bieżąco sprawdza poprawność wypełnienia. Dodatkowo, przelicza koszty kwalifikowane, wysokość dofinansowania i współczynniki przenikania przegród w uproszczonej analizie energetycznej.
Uwaga! Skorzystanie z formularza w wersji elektronicznej przyspieszy również ocenę wniosku.

W przypadku braku możliwości użycia wersji elektronicznej formularza wniosku, dopuszcza się jego wypełnienie w wersji papierowej. Obowiązujące w danym momencie formularze papierowe wniosku można pobrać w siedzibie odpowiedniego WFOŚiGW oraz w siedzibie gminy, która zawarła z WFOŚiGW porozumienie w sprawie realizacji programu "Czyste Powietrze".

Ile trwa ocena wniosku z programu "Czyste powietrze"?

Rozpatrywanie wniosku odbywa się w terminie do 90 dni roboczych od daty złożenia wniosku. Wezwanie wnioskodawcy do uzupełnienia brakujących informacji i/lub dokumentów może wydłużyć termin rozpatrzenia wniosku.

Jaki jest czas na realizację przedsięwzięcia?

30 miesięcy od daty złożenia wniosku. Program "Czyste Powietrze" nie pozwala na uzyskanie dofinansowania na zadania już zakończone. Zakończenie przedsięwzięcia to dzień wystawienia ostatniej faktury.

Czy i kiedy odbędzie się kontrola na miejscu inwestycji?

W przypadku wykonywania robót siłami własnymi przedsięwzięcie będzie podlegało obowiązkowej wizytacji końcowej po zakończeniu realizacji na etapie wniosku o płatność.

Czy można złożyć kolejny wniosek w ramach programu "Czyste powietrze"?

Tak, ale ocena kolejnego wniosku może odbyć się dopiero po zrealizowaniu i zakończeniu przedsięwzięcia zawartego w poprzednim wniosku. Nie można wnioskować o to samo.

Czy korzystając z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze" można korzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Tak, można łączyć te źródła finansowania.

Czy korzystając z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze", można korzystać z innego dofinansowania na ten sam cel?

Tak, na przykład dofinansowania z gminy. Suma dofinansowań nie może jednak przekroczyć 100 proc. kosztów kwalifikowanych zadania.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski